Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de 'ince ince' koltuk kavgası

Ulusalcı milletvekillerinden sonra CHP yönetimine bir darbe de Muharrem İnce'den geldi. İnce "Ortada bir yenilgi var, bir hezimet var. Bu riskin bedeli kurultaydır. Sayın Genel Başkan partiyi kurultaya çağırmalıdır" dedi

Giriş Tarihi: 15.8.2014
CHP'de, Cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen ardından partinin ulusalcı milletvekillerinden gelen sert eleştiriler ve 'kurultay' çağrısı partide uzun süredir devam eden kavgayı su yüzüne çıkardı. Ulusalcı milletvekillerinin ardından bir kurultay çağrısı da seçim sonuçlarını 'hezimet' olarak nitelendiren Grup Başkanvekili Muharrem İnce'den geldi. İnce, Meclis'te düzenlediği basın toplantısıyla hem seçim yenilgisini eleştirdi hem de kurultay çağrısı yaptı. İnce, Kılıçdaroğlu'nun seçmen için kullandığı 'tıpış tıpış sandığa gideceksiniz' sözüne tepki göstererek, "Sandığa gidiş heyecanı yaratmak, motive etmek yerine 'tıpış tıpış gideceksiniz' demek halkla inatlaşmaktır. Seçmen sandığa tıpış tıpış değil koşarak gitmelidir. Bunu yaratmak da parti yöneticilerinin başta da sayın Genel Başkan'ın işidir" dedi.

"RİSKİN BEDELİ KURULTAYDIR"
Kılıçdaroğlu'nun 'risk aldım' sözünü de hatırlatan İnce "Ortada bir yenilgi var, bir hezimet var. Bu riskin bedeli kurultaydır. Sayın Genel Başkan partiyi kurultaya çağırmalıdır" diye konuştu. CHP tüzüğüne göre kurultayın üç yöntemle toplanabileceğini hatırlatan İnce, olağanüstü kurultay için yarıdan bir fazla kurultay delegesinin imzası gerektiğini ifade ederek "Eğer yarıdan bir fazla imza toplanırsa zaten genel başkanlık düşmüş demektir. Orada kalmanıza gerek yok. Bu sizi yorar, hırpalar Sayın Genel Başkanım. Ben ağabeyimin, Sayın Genel Başkanımın bu duruma düşmesini istemem. O zaman hemen istifa etmeniz gerekir" diye konuştu.

TRAFİKTE BİLE ÖNCE SOLA...
İnce, CHP yönetiminin sol şeridi boş bıraktığı yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine de, "Trafikte bile önce sola sonra sağa sonra tekrar sola bakacaksın. Önce sola bakacak CHP. Ama son dönemlerde parti kendi evlatlarına güvenmiyor, önce sağa bakıyor, arttığı zaman da sola bakıyor. İşte benim felsefem, anlayışım burada ayrışıyor" dedi.

GENEL BAŞKANLIĞA ADAYLIK İMASI
İnce, genel başkanlığa aday olup olmayacağı sorusuna "Genel Başkanlığa aday olacak kişi bunun kararını kendisi veremez, kurultay delegeleri verir. Yani aday olunmaz aday gösterilir kişiler. Her zaman taşın altına elimi sokarım" karşılığını verdi.

"ADAM 'YÜZDE 55 ALMADIM'I TARTIŞIYOR"
İnce, CHP'deki kurultay tartışmalarının AK Parti içindeki gelişmelerin gündeme gelmesini perdeleyeceği eleştirilerinin hatırlatılması üzerine de, "Adam yüzde 52 almış, 'neden 55 almadım?' diye tartışıyor. Sen rezil olmuşsun, hezimete uğramışsın 'bunu tartışırsak, AKP'nin üstünü kapatırız' diyorsun. İktidar olamamanın sebebi bu. Bu kafa iktidar olamaz" ifadelerini kullandı. Bu arada, İnce, Kılıçdaroğlu'nun kurultay restine ise istifa restiyle karşılık verdi. İnce, twitter'da yaptığı açıklamada, "Ben de grup başkanvekilliğinden istifamı en kısa sürede vereceğim. Kurultayımız gençlerimize umut olsun" dedi. CHP'de Önder Sav'a yakın isimler de hareketlendi. Şahin Mengü, "Önder Sav, CHP için gerekirse Deniz Baykal'la görüşür" açıklamasında bulundu.

'Meraklanmasınlar kurultayı toplayacağım'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan parti içi muhaliflere kurultay resti geldi. Kılıçdaroğlu, "Basın toplantısı yapan arkadaşlar meraklanmasınlar ben kurultayı toplayacağım. Tarihine arkadaşlarla görüştükten sonra karar vereceğim" dedi. Kılıçdaroğlu, Ankara'da tedavi gören Gazzeli yaralıları ziyaretinin ardından hastane çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bazı CHP'lilerin istifasını istemesini ve CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin kurultay çağrısının anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Sayın İnce seçime gireceğini ifade etti. Bundan son derece memnun oldum. Daha önce basın toplantısı yapan arkadaşlara şunu söyledim, 'kurultayı toplamak istiyorsanız yeterli imzayı getirin ben kurultayı hemen toplayacağım' diye. Ama anlaşılıyor ki imza toplamakta biraz zorluk çekecekler. Meraklanmasınlar ben kurultayı toplayacağım. Tarihine arkadaşlarla görüştükten sonra karar vereceğim" dedi.

Çankaya'ya ambargo tartışması
Kurultay kavgasının başladığı CHP'de, bir yandan da seçilmiş Cumhurbaşkanı ve Başbakan Erdoğan döneminde Çankaya Köşkü ile ilişkiler tartışılıyor. Parti yönetimi ise yeni döneme ilişkin stratejisini pazar günü yapılacak özel gündemli MYK'da belirleyecek. Toplantıda Çankaya ambargosu da dahil Köşk'le yürütülecek ilişkiler masaya yatırılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de 'ince ince' koltuk kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN