Erdoğan resmen Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kesin sonuçlarını açıklayan YSK, Tayyip Erdoğan'ı resmen "12. Türkiye Cumhurbaşkanı" ilan etti. Cumhurbaşkanlığı mazbatası Meclis Başkanı Çiçek'e sunuldu

Giriş Tarihi: 16.8.2014
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kesin sonuçlarını yayımladı. 40 milyon 545 bin 911 geçerli oyun kullanıldığı seçimlerin kesin sonuçlarına göre Tayyip Erdoğan yüzde 51.79 (21 milyon 143 oy), Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38.44 (15 milyon 587 bin 720 oy), Selahattin Demirtaş ise yüzde 9.76 (3 milyon 958 bin 48 oy) oranında oy aldı. Sonuçlara ilişkin açıklama yapan YSK Başkanı Sadi Güven, ilk defa milletin doğrudan katılımıyla gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerini oyların salt çoğunluğunu alan Recep Tayyip Erdoğan'ın kazandığını bildirdi. Anayasa'nın 79. maddesini hatırlatan YSK Başkanı Güven, "Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Kesin sonuç tutanakları Cumhurbaşkanlığı makamına arz edilecek olup Resmi Gazete'de yayımlanacaktır" dedi. Güven, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e gönderilen Cumhurbaşkanlığı mazbatasını da basına gösterdi. Mazbata üzerinde tüm YSK üyelerinin imzası yer alıyor. Ayrıca mazbatanın özel bir hattata yazdırıldığı öğrenildi.

'GÖREV SÜRESİ İŞİMİZ DEĞİL'
YSK Başkanı Güven, Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın Başbakanlık, AK Parti Genel Başkanlığı ve milletvekilliğinin sona erip ermediği" tartışmalarının hatırlatılması üzerine de şunları söyledi: "Anayasanın 79. maddesi YSK'ya seçimlerin başlamasından bitimine kadar sürdürme yetkisi vermiştir. Seçimin tamamlanmasından sonraki aşamada Anayasa YSK'ya ayrıca bir görev vermemiştir."

'TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI'
YSK'nın TBMM'ye gönderdiği mazbatada "10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde Sn. Recep Tayyip Erdoğan 12. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir" ifadeleri yer aldı. Mazbatada "Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı" yazmaması dikkat çekti.

28 AĞUSTOS'TA TOPLANTI

YSK'nın kesin sonuçları açıklamasının ardından, salt çoğunluğu alarak 12. Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan'a ait mazbata, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e gönderildi. Törende Çiçek, seçim sonuçlarının hayırlı olması dileğini tekrarlayarak, ilk defa halkın cumhurbaşkanını kendisinin seçtiğini kaydetti. Seçimlerin YSK tarafından başarıyla tamamlandığını dile getiren Çiçek, şöyle konuştu: "Yeni bir süreç başlamış oluyor. Elbette yurt dışından ilk defa oy kullanılmış olması sebebiyle tecrübe oldu. Bir takım zorluklar, beklenenin altında bir gerçekleşme oldu ama benim kanaatim, ilk defa oy kullanmanın getirdiği eksiklikler olabilir. Bunlardan gerekli değerlendirmeler yapılıp, genel seçimde de bir genel seçimde inşallah bugün karşılaştığımız zorlukarı aşmış olacağız. Biz de Anayasa, İçtüzük ve Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu'nun gerekliliklerini yerine getirmeye çalışacağız. Sizin işiniz bitti şimdi bizlerin görevi başlıyor. Şu an Meclis tatilde. 28 Ağustos itibariyle Meclisimizi olağanüstü toplantıya çağıracağız. Onun için gerekli işlemlere de şimdiden başladık."

Yemin vekil kürsüsünde

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 28 Ağustos'ta görevi devralırken yapılacak tören protokolünün detayları da netleşti. Erdoğan, Meclis'e gelişinde askeri törenle karşılanacak. Başkanlık Divanı kürsüsünde TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in elinden mazbatasını alacak ve aşağı inip milletvekillerinin konuşma yaptığı Genel Kurul kürsüsünden yemin edecek. Ardından Anıtkabir'e gidip çelenk koyacak olan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'la birlikte Çankaya'ya gidecek ve Abdullah Gül ile eşi Hayrünnisa Gül'ü Çankaya Köşkü'nden uğurlayacak.

Mumcu mazeretli

Yemin töreninde Erdoğan'a içtüzük gereği en yaşlı Meclis Başkanvekili sıfatıyla CHP'li Güldal Mumcu'nun eşlik etmesi gerekiyor. Ancak daha önce Abdullah Gül'e Meclis'in yasama yılının açılışında mazeret bildirerek eşlik etmeyen Mumcu, bu kez de TBMM Genel Sekreterliği'ne 28 Ağustos'ta Ankara dışında olacağını bildirdi. Erdoğan'a ikinci en yaşlı üye Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı eşlik edecek.

Hattata özel yazdırıldı

Mazbata, hattat tarafından özel olarak yazıldı. Mazbatada "12. Türkiye Cumhurbaşkanı" ifadesi yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan resmen Cumhurbaşkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN