Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dershanede paralel kayıtla vergi vurgunu

Giriş Tarihi: 17.8.2014

Elazığ'da Gülenciler'e ait FEM dershanesinde kayıtlı 4 bin 173 öğrenci sayısı 2 bin 829 gösterilerek vergi kaçırıldığı iddia edildi. Uygulamanın tüm şubelerde yapıldığı kaydedild

Elazığ'da Gülencilere ait Fem Dershaneleri şubesinde öğrenci sayısının eksik gösterilerek vergi kaçırıldığı iddia edildi. Dershanede 7 yıldır çalışan ve 45 gün önce işten ayrılan M.K., milyonluk vergi kaçağını SABAH'a anlattı. Öğrenci kayıtları ile ilgili iki farklı dosya oluşturulduğunu söyleyen M.K., "Müfettiş geldiğinde denetime resmi versiyonu açıp onu gösteriyorduk. Ama vergi ve maliye işlemlerini paralel dosya üzerinden yürütüyorduk. 2013-2014 döneminde Elazığ'da 4 bin 173 kayıtlı öğrencimizden 7 milyon 153 bin 598 TL gelir elde ettik. Ama öğrenci sayısını resmi olarak 2 bin 829 gösterdik ve bunun karşılığında da 4 milyon 669 milyar lira bildirimde bulunmamız söylendi. 2012- 2013 döneminde de valiliğe bildirilen resmi rakamlarda 825 öğrenci kayıtlı gösterilirken gerçekte ise bin 137 öğrenci bulunmaktaydı. Bize bu kayıtları yaparken 'kimseye bir şey anlatmayacaksınız' diye yemin ettirdiler. Geçmişe dönük öğrenci sınıf yoklamaları ve evrakları Elazığ'ın çeşitli yerlerinde yakarak imha ettirdiler. Bu işlemleri Cemaat'e gönül verdiğimiz için ve Elazığ FEM Dershaneleri Genel Müdürü Tekin Demirel'in talimatıyla yapıyorduk" dedi.

İŞTEN ATILDI

M.K. yerel seçimlerde AK Parti'ye oy verdiğinin öğrenilmesiyle dershane yönetiminin kendisine çok kızdığını ve öğrenci kayıtlarının azalması bahane gösterilerek kendisi dahil 97 kişinin işten çıkartıldığını anlattı. İşten çıkılmadan önce imha ettikleri bütün kayıtların kopyalarını aldığını anlatan M.K. "Tüm belgeler elimde. Gülencilerin tüm dershanelerinde aynı sistem uygulanıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dershanede paralel kayıtla vergi vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN