Paralelin avukatlarına 'örgüt' soruşturması

Giriş Tarihi: 17.8.2014

"Casusluk" operasyonunda gözaltına alınan polislerin, adliyeden kaçma eylemi ve nezarethaneden fotoğraf çekilmesiyle ilgili olarak avukatlarına örgüt soruşturması açıldı. Hâkim ve savcılara hakaret ve provokatif açıklamalar da soruşturma dahilinde..

Sözde Selam Örgütü ve yasadışı dinleme soruşturmaları kapsamında yapılan operasyonda görev alan bazı avukatların müvekkillerini adli işlemleri sabote etmek üzere yönlendirdikleri iddiası soruşturma konusu oldu. Soruşturma, polislerin sorgusunu yapan 4 ayrı hâkimin yaşadıkları ve tutanaklara geçirdikleri sıra dışı olaylar baz alınarak başlatıldı. İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Başsavcı Vekilliği sorgu hâkimlerinin tutanak altına aldığı olayları tek tek incelemeye aldı. Tutanaklarda avukatların sorguyu uzatmak üzere giriştiği eylemler ve görevli hâkimi rencide eden ifadeleri bulunuyor. Soruşturma savcısı, "Kaç İsmail" olarak bilinen ve paralel yayın organları tarafından kamuoyuna lanse edilen olayında nasıl tezgahlandığına ilişkin bilgi ve belge toplamaya başladı. İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan'ın şoförü olduğu bilinen polisin de ifadesi alınacak.

SAVCIYA ŞÜPHELİ MUAMELESİ

Avukatlar, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görev yapan polislerin sorgusunda görev alan hâkim İslam Çiçek'e yönelik 17 Aralık soruşturmasında bazı sanıklar hakkında tahliye kararı verdiği için rencide edici sözler sarfetmişti. Bu sözlerin tamamı tutanağa geçirildi ve bir örneği savcıya verildi. Savcılığın inceleyeceği diğer bir olay ise telekulak soruşturmasını yürüten savcı Okan Özsoy'un odasında yaşandığı iddia edilen ve polis Veli Karlı'nın şüpheli bir kişice tehdit edildiği iddiası. Karlı ve avukatının şüpheli göstermek istediği kişinin ifade almakla görevli savcı Gökalp Kökçü belirlendi. Kökçü'nün şikayetçi olacağı kaydedildi.

AZMETTİRİCİ AVUKATLAR
Nezarethanelerde kamera çekimi yapılmasında parmağı olan avukatların şüphelileri firara azmettirildiği iddiaları da soruşturuluyor. Olaylara ilişkin 70 GB'lık güvenlik kamerası görüntüsünün incelenmesinde, bazı avukatların cep telefonu ile nezarethane ve adliye içinde çekim yaptıkları belirlendi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görüntülerle ilgili rapor hazırlayacak. Başsavcılık avukatların televizyonlarda yaptıkları provakatif açıklamaları da inceleyecek. Sorgular sürerken avukatlar düzenli olarak Samanyolu, SHaber ve Bugün televizyonlarına çıkarak savcılar, hâkimler ve Başsavcı Hadi Salihoğlu'nu hedef alan açıklamalar yapmışlardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralelin avukatlarına 'örgüt' soruşturması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN