Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dinleme skandalına akıl almaz savunma

Almanya hükümetinden Türkiye'ye yönelik dinleme faaliyetine komik gerekçe: Türk hükümetinin siyasi hedeflerine, Almanya'daki dernekler üzerinden ulaşmak istiyor

Giriş Tarihi: 18.8.2014
Almanya Hükümeti, Almanya Dış İstihbarat Servisi'nin (BND) Türkiye'yi gizli dinlemesine gerekçe olarak "Türk hükümetinin siyasi hedeflerine Almanya'daki Türk dernekleri üzerinden ulaşmak istemesi"ni gösterdi. Alman hükümeti, Almanya Dış İstihbarat Servisi'nin (BND) Türkiye'yi 2009'dan bu yana dinlediğini kabul edip savunurken, dinlemeye gerekçe olarak da, "Türk hükümetinin siyasi hedeflerine Almanya'daki Türk dernek ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla gerçekleştirmek istemesini" gösterdi.

'DURUM FARKLI'
Frankfurter Allgemeine Gazetesi'ne konuşan hükümet yetkilileri, Almanya Türkiye'yi dinlemiş olmakla Başbakan Angela Merkel tarafından daha önce dile getirilen, "dostlar arasında gizli dinleme kabul edilemez" sözünün çiğnenmediğini iddia etti.
'TÜRKİYE, İNGİLTERE DEĞİL': Almanya hükümetinin dinleme skandalıyla ilgili açıklamasında, "Türkiye bir ABD değil. Avrupa Birliği üyesi bir İngiltere veya Fransa da değil. Türkiye'de yaşanan bir gelişme Almanya iç güvenliğini de yakından ilgilendiriyor. PKK yanında aşırı sol örgütler, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı nedeniyle Türkiye'nin durumu farklı" denildi.
CDU'DAN PKK MAZERETİ: Başbakan Merkel'in partisi CDU'nun Federal Meclis Grup Başkanvekili Andreas Schockenhoff, Almanya'da 1993'ten bu yana yasaklanmış ve terör listesinde olan bir PKK olduğunu ve ülkede 3 milyon Türk yaşadığını belirterek, Alman istihbaratının Türkiye'nin telefon konuşmalarını dinlemesini savundu. CDU'lu siyasetçi, PKK yanında başka aşırı grupların da Türkiye'den desteklenebileceğini kaydetti.

GÜVEN ZEDELEDİ

'DİNLEME MECLİSE GELSİN': Federal Hükümet'in koalisyon ortağı SPD'nin Dış Politika Sözcüsü Rolf Mützenich, Türkiye'nin Almanya Gizli Servisi tarafından yıllardır dinlenmesinin ortaya çıkmasının kendisini şaşırttığını belirterek, "PKK konusunda bir şey bilmek isteyen Almanya neden doğrudan bunu Türkiye'ye sormaz? Dinleme olayına Alman hükümeti mecliste açıklık getirmek zorunda" dedi. SPD'li Mützenich, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin güvene dayanması gerektiğini kaydetti.

MERKEL'DEN TÜRKİYE'YE DOST KAZIĞI
Almanya Başbakanı Angela Merkel, kendisinin ABD istihbaratı taragından dinlendiği ortaya çıkınca sert tepki göstermiş, "müttefikler arasında böyle şeylerin kabul edilemeyeceğini söylemişti. Merkel'in, hükümetinin onayıyla Türk yetkililerin dinlendiğinin ortaya çıkmasını nasıl değerlendireceği merak konusu.

BND, BAVYERA'DAKİ BU ALICILARLA DİNLEDİ
Almanya'nın Türkiye'yi Bavyera Eyaleti'nde bulunan Bad Aibling'deki uydularla dinlediği anlaşıldı. Der Spiegel'in haberinde 2012 Şubat ayında Ortadoğu gezisinden dönerken uçaktan dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ı telefonla arayan eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın konuşmasının Alman gizli servisi tarafından kaydedildiği ve bu kaydı imha etmesi için verilen ajan Markus R.'nin belgeleri Amerika'ya sattığı anlaşıldı. Türkiye'nin dinlendiği de Markus R.'nin evindeki baskında yakalanan dosyalardan anlaşıldı.

MUHALEFET: İDDİALAR AÇIKLIĞA KAVUŞMALI
Almanya'nın NATO müttefiki Türkiye'ye yönelik istihbarat ve dinleme faaliyetlerinde bulunduğu iddiaları muhalefet partilerinin sert eleştirilerine yol açtı. Muhalefetteki Sol Parti'nin Eş Başkanı Katja Kipping, Başbakan Angela Merkel liderliğindeki hükümetten, iddialarla ilgili Federal Meclis'e kapsamlı bilgi vermesini talep etti, "BND devlet içinde devlet gibi" ifadelerini kullandı. Yeşiller Partisi'nin Eş Başkanı Simone Peter de hükümetten iddiaları hızlı ve kapsamlı bir şekilde açıklığa kavuşturmasını istedi.

TÜRKİYE'NİN TEPKİSİ MERKEL'İ KORKUTUYOR
Der Spiegel dünkü sayısında da olayın Almanya- Türkiye ilişkilerine etkileri olabileceğini belirtti. Dergi, "Alman istihbaratının hükümetin talimatıyla NATO müttefikini izlediğinin ortaya çıkması, hükümetin son dönemde Berlin ile Ankara arasındaki gerilimi düşürmeye dönük çabalarını zedeleyebilir" yorumuna yer verdi. Almanya'nın Türkiye'nin sert tepkisinden endişe ettiğini yazan dergi, Irak'taki kriz nedeniyle önemli rol oynayan Ankara nezdinde hızlı bir şekilde girişimde bulunulmasının düşünüldüğünü iddia etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dinleme skandalına akıl almaz savunma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN