EPDK skandalına Hükümet'ten açıklama

Giriş Tarihi: 18.8.2014 10:43 Güncelleme Tarihi: 18.8.2014 16:42
SABAH'ın kamuoyuna duyurduğu EPDK yöneticilerinin paralel yapı tarafından dinlenmesine Enerji Bakanı Taner Yıldız tepki gösterdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yöneticilerinin yasadışı dinlendiği iddialarına ilişkin, "EPDK'nın da dinleniyor olmasını, Türkiye'nin demokrasisi açısından çok ciddi bir kayıp olarak görüyorum" dedi.

Yıldız, bakanlıkta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

EPDK yönetiminin yasadışı dinlendiği yönündeki haberlere ilişkin soru üzerine Yıldız, AK Parti hükümetlerinin gücünü şeffaflık ve dürüstlükten aldığını söyledi.

Enerji sektöründeki para hareketlerinden herhangi bir çıkar sağlanıp sağlanmadığının merak edilmiş olabileceğini ifade eden Yıldız, ama bunun illegal yollara başvurularak, hukuk dışı kurallarla işletilmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti. Yıldız, şöyle konuştu:

"Siz, Enerji Bakanı'nı 3,5 yıl boyunca izleyeceksiniz, dinleyeceksiniz ve oradan bir şey çıkartmaya çalışacaksınız. Bize sorsalar, bunun cevabını veririz. Hangi konu merak ediliyorsa onu kamuoyu ile paylaşıyoruz. Ama bizim devlet başkanlarıyla, hükümet başkanlarıyla, meslektaşlarımızla yaptığımız çok gizli, gizli ibareli görüşmeler var. Bunların önemli kısmı stratejik konular. Bu piyasanın düzenleme ve denetlenmesinde mesul EPDK'nın da dinleniyor olmasını, bu manada Türkiye'nin demokrasisi açısından çok ciddi bir kayıp olarak görüyorum. Her zaman sektörde dürüst, kaliteli ve seviyeli bir yönetim sergilemeye çalışıyoruz. Allah bize, çocuklarımıza herhangi bir haram para nasip etmesin. Enerji sektöründe milyar dolarların dönüyor olması, kendimizle alakalı şükürler olsun herhangi bir kaygıya, endişeye girmemizi gerektirmiyor."

Yıldız, piyasanın daha derinleşmesi ve sektörün büyümesi için uğraştıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Gerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, gerekse ilişkili özerk ve bağımsız kuruluşu EPDK. O açıdan merakı olanlar varsa gelsinler, sorsunlar. Biz bütün açıklığı ve şeffaflığıyla buna cevap veririz. Ama o dinlemeden uluslararası arenada bilgisinin olmaması gereken bir yapının bilgisi oluyorsa, bunu affedemeyiz. Aldığınız bilgileri, şahsımla alakalı yapılmış dinlemeleri herhalde kapı komşunuza vermediniz. Paralel yapının bununla alakalı kaygılarının ve meraklarının yalnızca bundan kaynaklanmadığını çok iyi biliyoruz. Herhalde çok daha uzak yerlere verdiniz diye söylüyorum. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok. Hukuki gerekler neyse o zaten yapılacak."

Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlediği iddialarına ilişkin soru üzerine Yıldız, "Dışişleri Bakanlığımızın bunun üzerine çalıştığını söylemem lazım. Almanya'nın dinlemesiyle, uluslararası bazı arenalarda dinleme faaliyetleri ile alakalı. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Yine hukuk içerisinde kalarak hem uluslararası arenada hem de kendi içimizde bu tür durumların çözümüne ilişkin davranışımızı sürdüreceğiz" dedi.


MADEN RUHSATLARI

Bakan Yıldız, AK Partili milletvekili, eski bakan ya da parti üyelerinin yakınlarına maden ruhsatları verildiği yönündeki iddiaların sorulması üzerine, ruhsatların alınma şartlarının belli olduğunu söyledi. Yıldız, "Mesela memur, kamu görevlisi olarak ben şu anda müracaat edemem ama özel sektördeki herhangi bir kişi o şartlara uyuyorsa o müracaatını yapar. Bir kere o sayı yanlış. Yaklaşık 13 bin işletme ruhsatından bahsediyoruz. 52 değil. Her gün de ruhsat müracaatları yapılmaktadır. Biz gelen kişinin AK Partili olup olmadığına, muhalefet partisinden olup olmadığına bakmadan o işlemleri sürdürüyoruz. O kişinin görüşü, CHP olabilir, MHP, AK Parti olabilir, saygı duyarız ama bizim ruhsat verme şartlarımızda böyle bir kalem bulunmamaktadır" diye konuştu.


YENİ KABİNE ÇALIŞMALARI

Taner Yıldız, yeni kabinenin oluşturulmasıyla ilgili çalışmalar ilişkin sorular üzerine, davası olan insanların makamlarıyla alakalı kaygı ve endişe duymadığını söyledi. "Bizim derdimiz koltuk, masa, sandalye değil. Bütün arkadaşlarım için de aynı şeyi söylüyorum" diyen Yıldız, Türkiye büyürken, kalkınırken, aynı zamanda egoların da küçülmesi ile alakalı çok ciddi bir çalışma ortaya konulduğunu ifade etti.

Şahsen 3 dönem kuralının korunmasını desteklediğini dile getiren Yıldız, "Bu bizden sonra gelecek arkadaşların önünü açmak açısından olduğu kadar, son derece kabiliyetli, birikimli ve gençlere bir dinamizm açılacak yolu da tarif eder. Bizler hangi yerde bulunuyor olursak olalım, ister makamın içerisinde isterse kıyısında köşesinde, davamız ülkenin refah seviyesinin yükseltilmesiyle ve hizmet alanlarının genişletilmesiyle alakalıdır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ciddi bir başarıya imza atıldığını ve bunun üzerinde yeterince durulmadığını belirten Yıldız, "14 partinin birleşerek seçime girdiği bir ortamda sağlanamayan başarının, bir partinin bölünmeye çalışılarak sağlanmaya çalışılmasını görüyoruz. Bunların hesabı mutlaka muhalefet partilerinin kendi iç bünyesinde verilmek zorundadır. Bir şeyin nasıl yapılacağını, nasıl olacağını tarif edemeyenlerin, nasıl yapılamayacağının üzerine çalışmasını demokrasi açısında da doğru bulmuyorum" " değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti'nin doğru yaptığı kadar güçlendiğini ve güçlendiği kadar daha çok doğru yapma kapasitesine ulaştığını ifade eden Yıldız, "Bunların her birisini önümüzdeki süreçte yeni Başbakanımız'la beraber yeni Bakanlar Kurulu'yla beraber inşallah daha da fazla görmüş olacağız. 2015 süreci ve seçimleri de yine AK Parti'nin güçlenerek çıktığı bir arena haline gelmiş olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EPDK skandalına Hükümet'ten açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN