Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muharrem İnce: Başkanlığa aday olacağım

Giriş Tarihi: 18.8.2014 13:09 Güncelleme Tarihi: 18.8.2014 16:49

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, görevinden istifa ettiğini, partisinin kurultayında genel başkanlığa aday olacağını açıkladı.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 5-6 Eylül'de yapılacak olağanüstü kurultayda genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Meclis'te düzenlediği basın topalntısında grup başkanvekilliğinden istifa ettiğini belirten İnce, genel başkanlığa da aday olduğunu ve bununla ilgili ayrıntılı bir basın açıklaması yapacağını söyledi.

İnce, "Türkiye normalleşmeli ve siyaset bu noktada özeleştiri yapmalıdır" şeklinde konuştu.

Özgürlükçü bir demokrasi, toplumsal mutabakat ve yeni bir anayanın acil politikalar olması gerektiğini söyleyen İnce, ülke sorunlarını dile getirdikten sonra, "Çözüm için Türkiye'nin CHP'ye ihtiyacı vardır ancak mevcut yönetimin bu noktada çözümü yoktur. CHP çözüm ve umut olmaktan uzaktır" dedi.

"GENEL BAŞKANLIĞA ADAYIM"


İnce sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün itibariyla, yasal sorumluluk olmamasına rağmen grup başkanvekillği görevimden istifa ettim. Önce genel başkanı aradım ve kendisine bilgi verdim, ardından da istifa dilekçemi gönderdim. Ne için istifa ettiğimi biliyorsunuz. Kurultay tarihi belli oldu ve genel başkanlığa aday olacağım. 'İstifa edecek mi etmeyecek mi?' tartışmaları olduğu için bugün burada istifamı açıklıyorum, başkanlık adaylığıyla ilgili de partimde açıklama yapacağım..."

Mevcut yönetimin baskın bir kurultay yaptığını ve korkuları olduğunu söyleyen İnce, "15 günde kurultay yapıyorlar, korkularını hissediyorum ve zaten onun için adayım. Baskın bir kurultay yapılıyor; seyirci almadan, partili olmadan, milletten kaçarak sinema salonu gibi bir salonda kurultay yapılıyor..." diyen İnce, "Tüm üyelere ve delegelere sesleniyorum" diyerek şunları söyledi:

"BİRİNCİ PARTİ YAPAMAYAN GİDER"


"Beni seçerseniz ilk işim tüzüğü değiştirmek olacak. Partide demokrasi olacak, genel başkanın yüzde 15 kontenjanı olmayacak; siyasi partiler yasasındaki yüzde 5 kontenjanı kullanacağım, parti içi bütün seçimler yargıç gözetiminde yapılacak. Partili hiçbir üye genel merkez binasında adaylık için beklemeyecek. Bütün adaylıklar üye bazında belirleneceği için partili sandığa tıpış tıpış değil koşa koşa gidecek.

Güçlü genel sekreterlik makanımı yeniden oluşturacağım. Genel başkan olursam, 'yerel ya da genel ilk iki seçimde partiyi birinci yapamayan genel başkan istifa etmiş sayılır' hükmünü koyacağız. Koltuğa yapışıp kalmak olmayacak..."

"KAZANACAĞIMA İNANIYORUM"


Muharrem İnce, "Kazanağıma inanıyorum çünkü insanlar umutsuzluk içinde. Siz bakmayın destek açıklamalarına, siyasette olan şeyler bunlar. Ben bu arkadaşlarıma kızmam, aslolan vicdanlardır. Ben kazanacağıma inanıyorum. Ama seçimdir, kazanamdım.; ben partiliyim ve devam ederim. Artık yola çıktım, bundan sonra hiçbir şekilde geri adım yok" şeklinde konuştu.

'İLK İŞİM TÜZÜĞÜ DEĞİŞTİRMEK OLACAK'

CHP üyelerine ve sorumlu kurultay delegelerine seslenen İnce, 'Beni genel başkan seçerseniz benimde ilk işim tüzüğü değiştirmek olacak. Birincisi partide demokrasi olacak, ikincisi yüzde 15 kontenjanı kullanmayacağım, yüzde 5'lik kontenjanı kullanacağım. Ben genel başkan olursam yüzde 15 kontenjanı kaldıracağım, siyasi partiler yasasındaki yüzde 5'e razıyım. Parti içi bütün seçimler üyelerle ve hakim gözetiminde yapılacak. Delegelik sistemi değil, artık üyelerle ön seçim olacak. Partili hiçbir üye genel merkez binasında adaylık için beklemeyecek. Bütün adaylıklar üye bazında belirleneceği için partili sandığa tıpış tıpış değil, koşa koşa gidecektir. Genel sekreterlik makamını yeniden oluşturacağım. Genel başkan seçildikten sonraki ilk 2 seçimde partiyi birince parti yapamayan genel başkan istifa etmiş sayılır hükmünü koyacağız. O koltuğa yapışıp kalmak yok. Partinin tüzüğü meydan okuyacak AK Parti'ye Muharrem İnce değil, kendisine güvenen genel başkan olacak. Bu meydanı okumadan CHP iktidar olamaz. Ben partinin üyelerine soruyorum, 2015'de CHP'nin iktidar olacağına inanıyorsanız bir şey demiyorum, ama demiyorsanız gelin bir iddianın peşine düşün' şeklinde konuştu.

'BEN KAZANACAĞIMA İNANIYORUM'

Kurultaydaki şansının sorulması üzerine 'Ben kazanacağıma inanıyorum' ifadelerini kullanan İnce, kazanamaması durumunda kendisinin partili olduğunu ve devam edeceğini açıkladı. İnce, Feyzioğlu'nun adaylığının sorulması üzerine, 'Bu partinin üyelerinden herkes genel başkanlığa aday adayı olabilir. Herkese başarılar dilerim. Ben yola çıktım, benim geri adımım yok artık. 130 milletvekili de benim arkadaşım, hepsi ile bir temas içinde olmak isterim. Milletvekili arkadaşlarıma kızmam ve küsmem. Ben herkese gönlümü açtım bu partide. Herkes ile ittifak yapmak istiyorum. Ben bu partiyi umut yapmak istiyorum, iktidar yapmak istiyorum, yapamazsam giderim. Hiç kıvırmak yok, mertçe, erkekçe davranacağız. Delikanlı olacağız, yürekli olacağız. 4 sene önce çok demokratik söylemlerle gelip bugün diktatörlüğü getireceksiniz partiyi. O zaman Tayyip Erdoğan'a ne diye diktatör diyorsunuz. Ben diktatör istemiyorum, ülkemde de istemiyorum, partimde de istemiyorum' ifadelerini kullandı.

'ADAYLIKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİM'

Kurultay için yeterli süre olup olmadığının sorulması üzerine, 'Bunun baskın bir kurultay olduğunu kabul ediyorum' açıklamasında bulunan İnce, partinin geleneklerinin böyle olmadığını söyledi. İnce, 'Adaylıktan asla vazgeçmeyeceğim. Ben adayım. Ben kimsenin adamı değilim, ben CHP'nin milletvekiliyim, 130 milletvekili de benim arkadaşımdır, herkesin desteğini istiyorum. Benim iddiam mevki, makam derdi değil, CHP'yi iktidar yapmaktır. Ben bunu yapacağıma inanıyorum. Bir oyunun, bir planın parçası değilim' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muharrem İnce: Başkanlığa aday olacağım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN