Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüzükle vuracak

Muhalefetle hasaplaşmaya hazırlanan Kılıçdaroğlu, tüzük değişikliğine gidecek. Güçlü genel sekreterlik gelecek, ön seçim şartları kısıtlanacak

Giriş Tarihi: 18.8.2014
Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçilememesi ve aldığı oy oranının deprem etkisi yarattığı CHP, olağanüstü kurultaya gidiyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile parti içi muhalefet arasında taktik savaşı yaşanıyor. CHP lideri, baskın kurultayla hem parti içi muhalefetin örgütlerde ve tabanda gerekli desteği almasını engellemeyi hem de bundan sonra partide muhaliflerin etkili olmasının önünü kesmeyi planlıyor. Kurultayda, tüzük değişikliği de gündeme gelecek. Bir süredir parti yönetimince sürdürülen tüzük değişiklikleri kurultayda delegenin onayına sunulacak. Tüzükte yapılacak en önemli değişikliği, ön seçim ve partide güçlü genel sekreterlik yapısının geri getirilmesi oluşturuyor. Kılıçdaroğlu, özellikle ön seçim şartlarında kısıtlamaya giderek muhaliflerin önünü kesmeyi hedeflerken milletvekilleri için ön seçim şartı olan illerin oranının yüzde 40'dan yüzde 20'ye düşürüleceği belirtiliyor. Tüzükte yapılması beklenen bir başka değişiklik de parti de Önder Sav modeli olarak bilinen güçlü genel sekreterlik. Kulislerde Bihlun Tamaylıgil'den sonra genel sekreterlik koltuğuna oturan Gürsel Tekin'in de güçlü genel sekreterlik için bastırdığı ve kurultayda bu değişikliğin de gündeme gelebileceği kaydediliyor. Parti Meclisi'nde de CHP liderinin kapsamlı değişikliğe gitmesi bekleniyor. Öte yandan CHP lideri, parti içi muhalefete karşı eski rakiplerinin desteğini de arıyor. Önceki gün Hacıbektaş'ta Mustafa Sarıgül'le yan yana görüntü veren CHP lideri dün de Sarıgül'le bir araya geldi.

MERKEZİN İSMİ DEĞİŞİYOR

Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun, isminin verildiği kültür merkezinin adının değiştirilmesini istediğini söyledi. Kararı Belediye Meclisi'nde aldıklarını ve durumu kendisine davet ettikleri gün söylediklerini belirten Selmanpakoğlu, 'Uygun görmüşsünüz ama mümkünse ismini değiştirseniz sevinirim' dedi" şeklinde konuştu. Kültür merkezine yeni bir isim verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüzükle vuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN