Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'de 'paralel' operasyonu

Emniyet'teki paralel yapılanma iddialarına yönelik operasyonun 3. ayağı İzmir'den başlatıldı.

Giriş Tarihi: 19.8.2014 07:27 Güncelleme Tarihi: 19.8.2014 13:20
İzmir merkezli 13 ildeki paralel yapı operasyonunda, İzmir'de gözaltına alınan emniyet mensuplarının sayısı 25 oldu. 7 kişinin daha gözaltı kararı bulunduğu belirtildi.

İzmir merkezli 13 ilde, son yıllarda yapılan yasa dışı dinlemelere yönelik müfettiş raporları doğrultusunda başlatılan soruşturma kapsamında, saat 06.00'da eş zamanlı operasyon başlatıldı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, saat 05.00 sıralarında Konak'taki binasında toplanmaya başladı. Yaklaşık 1 saat süren toplantının ardından ellerinde zarfla çıkan polis ekipleri, operasyon yapacakları evlere doğru yola çıktı. Saat 06.00 sıralarında eş zamanlı yapılan operasyonda polisler, birçok eve baskın yaptı.

Polis, Yeşilyurt semtinde bir apartmanda arama yaptı. Yaklaşık 1 saat süren aramanın ardından İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde çalışan Komiser Ramazan Mert gözaltına alındı. 13 ilde yapılan operasyonlarda polis müdüründen memuruna kadar 25 emniyet mensubu gözaltına alındı.

İzmir'de gözaltına alınan şüpheliler sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Operasyon kapsamında gözaltına alınan emniyetçiler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Basmane'deki TEM Şube Müdürlüğü ve Bozyaka hizmet binasına götürüldü.

Öte yandan gözaltı kararı bulunan emniyet mensuplarının aranmasına devam edildiği öğrenildi.

VALİLİK'TEN FLAŞ AÇIKLAMA


İzmir Valiliği'nden emniyetteki Paralel Yapı operasyonu ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İzmir Valiliği 19.08.2014 tarihinde İzmir merkezli olarak 12 ilde başlatılan operasyonla ilgili olarak basın açıklaması yapmıştır'
Ulusal olarak yayın yapan bir gazetenin 18.03.2014 tarihli nüshasında çıkan haberle çeşitli kurumlarda çalışan kamu görevlilerinin telefonlarının yasadışı dinlendiği bildirilmiştir. Gazete haberinde isimleri geçen an itibariyle (62) müştekinin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına ve Emniyet Müdürlüğüne başvurarak şik'yetçi olmalarıyla birlikte İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır. Ayrıca, yasa dışı dinleme iddiaları üzerine İzmir Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğünde Mülkiye ve Polis Baş Müfettişlerince idari inceleme- soruşturma başlatılmış, bu inceleme-soruşturma neticesinde hukuka aykırı olarak telefon dinlemesi yaptıkları tespit edilen görevliler hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan adli tahkikat neticesinde; 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, kurulan suç örgütü kapsamında resmi görev ve yetkinin kötüye kullanılması yoluyla sahte, gerçeğe aykırı belgeler düzenleyip mahkemelerin dinleme kararları vermesini sağlayarak, kamu görevlilerinin resmi belgede sahteciliği, kamu görevlisine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak, iftira, suç uydurmak, özel hayatın gizliliğini ihlal, verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, elde edilen ilgili ilgisiz ya da özel yaşama ilişkin verileri suç örgütünün çıkar ve amaçlarına hizmet etme odaklı olarak arşivleme ve kullanma' suçlarıyla ilgili olarak şüpheliler hakkında tahkikat başlatılmıştır.
19.08.2014 günü başlatılan adli tahkikat neticesinde; suç tarihlerinde İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli olan (1) 1. Sınıf Emniyet Müdürü, (1) 2. Sınıf Emniyet Müdürü, (1) 3. Sınıf Emniyet Müdürü, (1) 4. Sınıf Emniyet Müdürü, (2) Emniyet Amiri, (8) Komiser, (2) Komiser Yardımcısı, (4) Başpolis, (12) Polis Memuru olmak üzere toplam (32) emniyet görevlisi hakkında, 2010-2011-2012 ve 2013 yılları arasında, kamu kurumlarında görevli memurların farklı isim ile farklı meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatları ile anayasaya ve ilgili kanunlara aykırı olarak dinlendikleri tespit edilmiştir.
Yasa dışı dinleme yaptıkları tespit edilen (32) şüpheliyle ilgili olarak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talep yazısı ve İzmir 1. Sulh Ceza Mahkemesinin karan ile 19.08.2014 günü sabah saatlerinde İzmir merkezli (12) ilde (Adıyaman, Ankara, Aydın, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Hakk'ri, Kayseri, Malatya, Şırnak, Van ve Yalova) toplam (32) adreste eş zamanlı olarak başlatılan operasyonlarda (1) 3. Sınıf Emniyet Müdürü, (2) Emniyet Amiri, (6) Komiser, (2) Komiser Yardımcısı, (4) Başpolis, (10) Polis Memuru olmak üzere toplam (25) emniyet görevlisi an itibariyle gözaltına alınmıştır. Haklarında arama ve/veya yakalama kararı bulunan diğer (7) kişinin arama ve/veya yakalama işlemleri devam ettirilmektedir.
19.08.2014 günü başlatılan yasa dışı dinleme operasyonunun bir takım basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada çıkan haberlerde İzmir ilinde daha önceki tarihlerde yapılan askeri casusluk ve liman operasyonları ve bu operasyonları yapan emniyet mensuplarına karşı yapılmış olduğu algısı yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu operasyonun kamuoyuna yansıyan operasyonlarla bir alakasının olmadığı ve bu tür haberlerin kamuoyunu kasıtlı olarak yanıltmak amacıyla yapıldığı değerlendirilmektedir".
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de 'paralel' operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN