Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halkın partisi halktan korktu

Liderlik yarışında Kılıçdaroğlu'nun ilk rakibi Muharrem İnce oldu. Grup Başkanvekilliği'nden istifa ederek adaylığını açıklayan Muharrem İnce, genel başkanını diktatörlükle suçladı

Giriş Tarihi: 19.8.2014
18'inci olağanüstü kurultay için genel başkanlık yarışında Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk rakibi Grup Başkanvekilliği görevinden istifa ederek adaylığını açıklayan Muharrem İnce oldu. Meclis'te düzenlediği basın toplantısından önce Kılıçdaroğlu'nu arayan İnce, istifası hakkında bilgi verdi. İnce, CHP liderinin kendisine teşekkür ettiğini ve "görüşeceğiz" dediğini bildirdi. Kılıçdaroğlu'na baskın kurultay ve kurultayın ATO Kongre Merkezi gibi küçük bir mekanda yapılması eleştirisi getiren İnce, "15 günde kurultay, seyircisiz salon tutulmasını anlıyorum, bu korkuları hissediyorum ve zaten onun için adayım" diye konuştu. Genel başkanlık yarışında delegelere tüzük değişikliği ve parti içi demokrasi sözü veren İnce "Bugün genel başkana genel merkeze bağlılıklarını belirten örgüt yöneticileri o listeler açıklandığında sakın bana 'Ne kadar haklıymışsın' demesinler. Partinin evlatlarını korumak istiyorum" dedi. İnce kulislerde adı genel başkan adayları arasında geçen Metin Feyzioğlu ile ittifak yapıp yapmayacağı sorusu üzerine "Herkes aday adayı olabilir. Ben yola çıkmışım, geri adımım yok artık. Feyzioğlu ve adı geçen bütün arkadaşlarla ittifak yapmak istiyorum. Mert olacağız, yürekli olacağız. Kıvırtmak yok" diye konuştu. İnce, CHP liderine 'diktatörlük' suçlamasında da bulundu. Kılıçdaroğlu'nun 4 yıl önce demokrasi söylemi ile genel başkanlığa geldiğini belirten İnce, "Demokratik söylemlerle geleceksiniz, diktatörlüğü getireceksiniz partiye. Partimde de ülkemde de diktatör istemiyorum" ifadesini kullandı. İnce kulislerde geçen iddialarla ilgili de "Kimsenin adamı, bir oyunun, bir planın parçası değilim" dedi. Kılıçdaroğlu ise kendisini diktatörlükle suçlayan İnce'ye "Kimse kendi ülkesinde diktatör istemez. Bu tür kısır tartışmalara girmem. Bir yarışa gireceğiz. Adaylığı beni mutlu etti" karşılığını verdi.

DELEGE HESAPLARI ŞİMDİDEN BAŞLADI
Kurultay öncesi CHP'de delege hesapları başladı. 1217 delegeye sahip CHP'de, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 2012'de yapılan 34. olağan kurultayda kendi lehine oluşturduğu delege yapısı nedeniyle, parti içi muhalefete karşı ağırlığı bulunuyor. Parti yönetimi, parti içi muhalefetin ittifak yapması halinde 300 civarında delegenin oyunu alabileceğini öngörüyor. İl örgütleri ise Kılıçdaroğlu'na destek veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkın partisi halktan korktu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN