Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dinleyip şantaj yapmışlar

Paralel yapının telekulak çetesine, İzmir merkezli 13 ilde operasyon düzenlendi. Dinleme mağdurlarının şikâyetiyle başlayan soruşturmada şüpheliler; iftira, suç uydurma, şantaj amaçlı dinleme ile suçlanıyor

Paralel yapı tarafından 2010 ile 2013 yılları arasında dinlenen devlet memurlarının şikâyeti üzerine dün İzmir merkezli olarak 13 ilde operasyon düzenlendi. Biri emniyet müdürü, 28 kişi gözaltına alındı. Üçü emniyet müdürü 4 kişi de aranıyor. Arananlar arasındaki kilit isimse, uzun süre İzmir'de görev yapan, bir dönem Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkan Yardımcılığını da yürüten ve Batman Emniyet Müdürüyken paralel yapıyla bağlantısı tespit edilince merkeze alınan Hasan Ali Okan... Zanlılara yöneltilen suçlamalarsa paralel çetenin faaliyetlerini gözler önüne seriyor: Suç örgütü kurmak, sahte belgeyle dinleme kararı çıkarttırmak, iftira, suç uydurmak, özel hayatın gizliliğini ihlal, verileri hukuka aykırı yolla ele geçirmek...

32 POLİS KARIŞMIŞ

Paralel yapının 4 yıl süreyle, Türkiye'nin 30 büyük ilinde valilerden belediye başkanlarına kadar 148 bin kamu görevlisini yasadışı olarak dinlediği ortaya çıkınca, mağdur kamu görevlilerinden bazıları suç duyurusunda bulundu. İzmir'de de yapılan 62 şikâyet üzerine harekete geçen İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturmaiçin harekete geçti. Kente gelen mülkiye ve polis başmüfettişleri, İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde inceleme başlattı. 32 polisin yasadışı dinleme yaptığını tespit eden müfettişler, görevliler hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Tüm delilleri toplayan savcılık ise dün sabah operasyon için düğmeye bastı.
Arananlar arasında bulunan Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan'ın yasadışı dinleme yapan şebekenin kilit ismi olduğu öğrenildi. İzmir doğumlu olan 48 yaşındaki Hasan Ali Okan'ın, çeşitli görevlerden sonra, önce Diyarbakır İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne, ardından da İzmir İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne atandığı belirlendi. Okan, daha sonra hem İzmir İstihbarat Şube Müdürlüğü hem de Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden sorumlu emniyet müdür yardımcılığı görevini üstlendi.

KİLİT İSİM MERKEZE ALINMIŞTI
İzmir'de görev yapan Ömer Altıparmak'ın Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı olmasıyla da Hasan Ali Okan, Altıparmak'ın yardımcılığına getirildi. 2011 yılı Temmuz ayında ise 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi eden Okan, 10 Temmuz 2011'deki kararnameyle Batman Emniyet Müdürü oldu. 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinin ardından paralel yapıyla ilişkisi tespit edilen Okan, Şubat 2014'te merkeze alındı.
Hasan Ali Okan İzmir'de İstihbarat Şube Müdürü olduğu sırada yardımcılığını yapan Ramazan Karakaya da arananlar arasında. Karakaya, darbe girişimlerinin ardından ocak ayında görevden alınarak, Deniz Limanı Şube Müdürlüğü'nden Sorumlu Müdür Yardımcılığı görevine, ardından da Polis Akademisi'ne atandı. Arananlar arasında Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısıyken, yine paralel yapıyla ilişkili olduğu belirlenince geçen ocak ayında görevden alınan Taner Aydın da var.

4 YIL DİNLEMİŞLER...

Operasyonla ilgili olarak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şüphelilerin, 2010, 2011, 2012 ve 2013 yılları arasında, kamu kurumlarında görevli memurları farklı isim ile farklı meslek grupları adı altında, asılsız suç isnatlarıyla, anayasaya ve ilgili yasalara aykırı olarak dinlendiklerinin tespit edildiği belirtildi. Savcılık, şüpheliler hakkındaki soruşturmanın "Suç amaçlı örgüt kurmak, yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, kurulan suç örgütü kapsamında resmi görev ve yetkinin kötüye kullanılması yoluyla sahte, gerçeğe aykırı belge düzenleyip mahkemelerin dinleme kararları vermesini sağlayarak, kamu görevlilerinin resmi belgede sahteciliği, kamu görevlisine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak, iftira, suç uydurmak, özel hayatın gizliliğini ihlal, verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, elde edilen ilgili ilgisiz ya da özel yaşama ilişkin verileri suç örgütünün çıkar ve amaçlarına hizmet etme odaklı olarak arşivleme ve kullanma" suçlarından yürütüldüğünü açıkladı.

28 kişi gözaltında 4 polis de aranıyor
Terörle mücadele ekipleri İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla dün saat 06.00'da harekete geçti. İzmir'in yanı sıra Adıyaman, Ankara, Aydın, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Hakkâri, Kayseri, Malatya, Şırnak, Van ve Yalova'daki toplam 32 adrese eş zamanlı baskınlar düzenledi. Operasyonlarda, 1 üçüncü sınıf emniyet müdürü, 2 emniyet amiri, 7 komiser, 2 komiser yardımcısı, 4 başpolis ve 12 polis memuru olmak üzere toplam 28 emniyet görevlisi gözaltına alındı. Gözaltındaki şüphelilerin İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün Bozyaka semtinde bulunan binasındaki işlemlerinin sürdüğü kaydedildi. Soruşturma kapsamında hakların yakalama kararı bulunan, ancak baskınlarda ulaşılamayan; 1 birinci sınıf emniyet müdürü, 1 ikinci sınıf emniyet müdürü, 1 dördüncü sınıf emniyet müdürü, 1 komiser olmak üzere 4 kişi ise aranıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dinleyip şantaj yapmışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN