Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Provokasyon'

Atalay, Lice'de 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara sert tepki gösterdi. Çözüm sürecinin hızla ilerlediğine dikkat çeken Atalay "Bu kabul edilebilir bir şey değil. Sürece provokasyondur" dedi

Giriş Tarihi: 20.8.2014
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Lice'deki PKK heykeli etrafında gelişen olaylara sert tepki göstererek "Kabul edilebilir bir şey değil. Sürece provokasyondur" dedi. Atalay, katıldığı NTV canlı yayınında MİT'in İmralı ile görüşmelerinin sürdüğünü belirterek "Görüşme heyetleri bundan sonra daha da genişleyecek" diye konuştu. Atalay şunları söyledi:
SÜRECE PROVOKASYON : (Lice'deki heykel) Kabul edilebilir bir şey değil. Mülki idarenin de konuyla ilgili fazla bilgisi yok. Esas bilgisi olması gereken jandarmadır ama onların yeterli bilgisi yok. Bilgi olunca gereken yapıldı tabii. Sürece provokasyondur bu.
HDP'NİN BİLGİSİ YOK: HDP heyetiyle görüşüldü, onların da bilgisi olan bir şey değil. Onlar açısından bu bir provokasyondur. Bir cana oldu yazık oldu.
KANDİLLE DİREKT GÖRÜŞÜLMELİ: Devlet kendine düşeni büyük oranda yaptı. Sonrası sınırları iyi çizilmiş bir yol haritası. Bizim MİT müsteşarlığımız daha çok İmralı ile görüşüyor ama görüşme heyetleri bundan sonra biraz genişleyecek. Devletin diğer kurumlarında da katılım olacak. Oluşacak yeni heyetimizin Kandil'le de direkt görüşmesini arzu ediyorum. Heyet, hem MİT hem kamu güvenliği müsteşarlığından oluşacak.
AVRUPA KANADIYLA DA GÖRÜŞME: Bu işin artık son adımların belirlenmesi safhasındayız. Gerekiyorsa Avrupa kanadıyla da olacak. O mutabakatlar sağlandıktan sonra da görüşmeler başlayacak.
İZLEME KURULU: Talep var ama bir karar vermiş değiliz. Bu tür mekanizmalar düşünülebilir. Bunların hepsi eylem planının içinde.
GEREKİRSE YENİ YASA...: Gerekirse yeni yasalar çıkarırız. Af kavramı kullanmıyoruz.

HDP'den sağduyu çağrısı
Lice'deki olaylara ilişkin HDP'den yapılan açıklamada "Sağduyulu davranmak, var olan çatışmasızlık durumunun yara almaması için çaba ve hassasiyet göstermek temel yaklaşımımız olmalıdır" denildi. Açıklamada, Lice'deki mezarlığa yerleştirilen heykelin kaldırılması sırasında, vatandaşların üzerine ateş açıldığı savunularak şöyle denildi: "Çözüm ve barışla sonuçlanması gereken müzakerelerin en önemli yaklaşımlarından biri de karşılıklı anlayış ve değerlere saygıdır. Mezarlara ve o alanlarda yaratılan sembollere tahammülsüzlük kabul edilemez. Halkın üzerine ateş açma emrini veren askeri yetkililer hakkında derhal soruşturma başlatılmalı ve bu kişiler açığa alınmalıdır. Olayların, demokratikleşme, çözüm, barış ve müzakere söylemlerinin yoğunlaştığı dönemde gerçekleşmesi manidardır." ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Provokasyon'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN