Türkiye dinlemeyi anlayışla karşılamalı

Giriş Tarihi: 20.8.2014

Alman İçişleri Bakanı "Kendimizi savunmak için yaptık" derken suskunluğunu koruyan Başbakan Merkel ise muhalefetin baskıları karşısında zor duruma düştü

Alman Dış İstihbarat Teşkilatı BND'nin 2009'dan beri Türkiye'yi dinlediği iddialarının ardından gözler Başbakan Angela Merkel'in yapacağı açıklamaya çevrildi. Ancak Merkel konuyla ilgili açıklama yapmayarak suskunluğunu korudu. Konuyla ilgili hükümet kanadından ise açıklamalar peş peşe geldi. Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere dün katıldığı devlet televizyonu ZDF'nin Morgenmagazin adlı programında, dinlemeyi doğruladı. Maiziere "Biz kendimizi savunmak için bu dinlemeyi yaptık. Ayrıntıları kamuoyu önünde konuşulmaz. Açıklama yapılması gerekirse bu Federal Almanya Meclisi Gizli Servisler Kontrol Komisyonu önünde olur" dedi. Almanya'da hükümet ortağı Merkel'in partisi CDU'nun Federal Meclis Grup Başkan Vekili ve İçişleri Komisyonu Başkanı Wolfgang Bosbach ise "Dinleme olayında Türkiye bizi anlayışla karşılamalı" dedi. Münih merkezli Merkur gazetesinin internet sitesine konuşan Bosbach, "Bizim dinlememizi eleştirenlere Türkiye'nin kriz bölgesi Suriye, Irak ve İran'a sınır olduğunu hatırlatmak isterim" dedi. CDU'lu politikacı ayrıca Almanya içinde de bazı fanatik grupların bulunduğunu ve bunların köklerinin Türkiye'de olduğunu kaydetti. Hükümetin küçük ortağı CSU'nun iç güvenlik uzmanı Stephan Mayer "Almanya'dan Suriye'deki çatışmalara 400'e yakın kişi gitti. Bunların tamamının Türkiye üzerinden bölgeye ulaştığı biliniyor. BND sürekli olarak bütün bölgeyi gözetlemek zorunda" dedi. Mayer, sözde cihat için bu bölgeye giden 400 kişinin Almanya'ya dönmeleri durumunda tehlike arz edeceklerini kaydetti.

MERKEL ZOR DURUMA DÜŞTÜ

Dinleme skandalı Merkel hükümetini muhalefet karşısında da zor duruma düşürdü. Muhalefet, Merkel hükümetinin dinleme skandalını bir an önce açıklığa kavuşturmasını talep ediyor.

ÖZDEMİR DİNLEMEYİ SAVUNDU
Yeşiller Partisi'nin Türk kökenli eşbaşkanı Cem Özdemir, dinleme olayıyla ilgili olarak "Türkiye'nin BND tarafından izlenmesi, Irak ve Suriye sınırındaki durum ışığında, çok şaşırtıcı değil. Bunun tam aksi sorumsuzluk olurdu" dedi.

GÖNÜLLÜ KURTARMA EKİPLERİ İLE BULUŞTU
Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün eski başkent Bonn'da gönüllü kurtarma çalışmaları yapan Maltesern, Alman Kızılhaç'ı ve THW adlı üç kurumun düzenlediği etkinliğe katıldı. Başbakan Angela Merkel, "Sizler Almanya'nın en büyük gücüsünüz" diyerek gönüllü kurtarma çalışmalarına katılanlara takdirini sundu. Merkel hiçbir maddi karşılık beklemeden milyonlarca insanı kurtarma çalışmaları için motive eden bu üç kuruluşun çalışmaları hakkında detaylı bilgi aldı. Merkel, kurtarma araçlarına bindi, pişirilen çorbanın tadına da baktı.

'SİYASİ SORUMLUSU BAŞBAKAN MERKEL'
Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı'nın (BND) eski başkanı Hans- Georg Wieck, dinlemenin BND'nin kendi kendine alıp uyguladığı bir karar olamayacağını vurgulayarak, "Talimatı Alman hükümeti vermiştir" dedi. İstihbarat teşkilatlarından sorumlu Federal Meclis Parlamento Komitesi Başkan Yardımcısı Andre Hahn da BND'yi hükümetin görevlendirdiğine dikkat çekti. Bu nedenle Merkel'den somut bir açıklama beklediklerini belirten Hahn, "Kendi bakanlığı, istihbarat koordinasyonu yapıyor. Olup bitenlerin siyasi sorumluluğunu taşıyan kişi Merkel" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye dinlemeyi anlayışla karşılamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN