Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıtay'dan CHP'ye ret

Giriş Tarihi: 20.8.2014 17:05

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Ağustos itibariyle siyasi parti üyeliğinin düştüğü, milletvekilliğinin sona erdiği iddiasıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvurunun reddedildiğini söyledi.

Kart, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na "Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın, kesin sonuçların açıklandığı 15 Ağustos'ta partisiyle ilişiğinin kesileceği ve milletvekilliğinin sona ereceği, AK Parti'nin yetkili kurullarını ve 27 Ağustos'ta yapılacak Genel Kurulu'nu yönetmesinin engellenmesi" talebiyle başvuruda bulunduğunu hatırlattı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başvurusunu reddettiğini belirten Kart, "Kararda özetle, 'Erdoğan'ın ne zaman göreve başlayacağı konusunda karar verme görev ve yetkisi TBMM'ye aittir, Cumhurbaşkanlığı sıfatını 28 Ağustos'ta kazanacaktır, siyasi faaliyetlerini sürdürebilir' deniliyor" dedi.

Atilla Kart, konuyla ilgili yarın Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunacağını da bildirdi.

Kart, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvuruda, "Recep Tayyip Erdoğan'ın eylemleri ile AKP'nin yetkili organlarının eylemleri, Anayasanın 101/son, 102/2,3 ve 103. maddeleriyle sair ilgili hükümlere açıkça aykırıdır. AKP kendi tüzüğünün 78. maddesini ve Siyasi Partiler Yasasının 15/son maddesini açık bir şekilde ihlal etmiştir. 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 104. maddesi uyarınca yasal sürecin başlatılmasını ve yaptırımların uygulanmasının talep ediyoruz. Bu taleple birlikte yukarıda açıklaması yapılan idari ve yasal önlemlerin alınmasını keza ivedi olarak saygıyla talep ediyoruz" ifadelerine yer vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay'dan CHP'ye ret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN