Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 kriterle Davutoğlu

Genel başkan ve Başbakan adayı olarak Ahmet Davutoğlu'nun ismini açıklayan Erdoğan kararda etkili olan kriterleri şöyle sıraladı: Yeni Türkiye, yeni anayasa, çözüm süreci için çalışmak ve paralelle etkin mücadele

Giriş Tarihi: 22.8.2014
Seçilmiş Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün son kez başkanlık yaptığı MYK toplantısının ardından AK Parti'nin başına gelecek genel başkan ve başbakanın ismini "Ahmet Davutoğlu kardeşim" sözleriyle ilan etti. Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyetinin 62. hükümetinin Başbakan adayı Ahmet Davutoğlu'ndan "Paralel yapı ile mücadele, yeni anayasa, yeni Türkiye-2023 vizyonu ve çözüm süreci" için çalışmasını istedi. MYK toplantısının ardından salona Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ile birlikte gelen Erdoğan, konuşmasında şu mesajları verdi:

BERABERLİK HER ŞEYİN ÜZERİNDEDİR: AK Parti içinden, genel başkanlık ve başbakanlık makamına, bu görevleri yapacak ehliyet ve liyakata sahip çok sayıda aday çıktı. Bir başka konu, süreci suhulet içinde, barış içinde, dostluk ve kardeşlik hukuku içinde belli bir noktaya getirdik. Bu hareketin birliği, beraberliği her şeyin üzerindedir.

ASIL İMTİHAN BAŞLIYOR: Bu salonda (Genel Merkez) artık herhalde benim son konuşmam. Asıl imtihan elbette olağanüstü genel kurulun ardından başlayacak. Bu süreci birlik ve beraberlik içinde, dava şuuruyla geçireceklerine yürekten inanıyorum. Bu teşkilat, genel başkanına ve başbakanına en güçlü şekilde sahip çıkacak, her aşamada yanında olacak, başarısı için inanıyorum ki her türlü fedakarlığı gösterecektir. Yeni Türkiye'nin inşasında rol alacak yeni genel başkan, takım oyunuyla ve ortak akılla yol yürüyecek, AK Parti'nin bütünlüğünü her şeyin üstünde tutacaktır. Partimiz içinde nifak, ayrışma, fitne çıkmasını bekleyenler, bugüne kadar olduğu gibi genel kurula kadar da ardından başlayacak süreçte de hayal kırıklığına uğrayacaklardır.

SİYASİ KRİTERLER TAKIMI OLUŞTURUR: Futboldaki gibi siyasi kriterler üzerinden takımınızı oluşturursunuz. Bu kriterlerden ilki, üç dönem kuralıydı. 14 Ağustos 2001'de koyduğumuz bu kural bugüne kadar bozulmadı, inanıyorum ki bozulmayacak. Parti kademelerinde yine çalışmaya mani yok. Bakın bakan yardımcılarımızın birçoğu bizim eski milletvekillerimiz. Büyükelçi olan arkadaşlarımız bile var. Bunların hepsi olabiliyor. Ama parlamentoya giriş çıkışta biz tüzüğümüze bunu koyuverdik. Bir CHP MHP bunu yapamıyor. Birisi 16-17 senedir çakılı duruyor.

KRİTERLERE TAKILANLAR OLDU: Bir başka husus da genel başkanlık ve başbakanlık makamının aynı arkadaşımız üzerinde toplanması kriteriydi. Çünkü güçlü bir genel başkan-başbakan başarılı olabilir. Yeni süreçte genel başkan ve başbakanın aynı kişi olmasını önemli bir kriter olarak belirledik. Yine istişarelerde isimleri zikredilen bazı arkadaşlarımız bu kriterlere takıldı.

AK PARTİ BÜYÜK BİR AİLE: Partimiz içinde arkadaşlarımız arasında herhangi bir kırgınlık oluşmamıştır, oluşacağına da ben asla ihtimal vermiyorum. Her bir arkadaşımız süreci son derece şeffaf şekilde izlemiştir. İstişarelerin ne kadar sağlıklı işlediğini de onlar da gördü, ben de gördüm. AK Parti büyük bir ailedir.

ADAYIMIZ AHMET DAVUTOĞLU KARDEŞİM: 27 Ağustos'ta AK Parti'nin olağanüstü genel kuruluna, genel başkan adayı olarak girecek arkadaşımız Dışişleri Bakanımız, Konya Milletvekilimiz Ahmet Davutoğlu kardeşimdir. Türkiye Cumhuriyeti'nin 62'nci hükümetinin başbakan adayı da belki biraz acele ediyorum ama aynı şekilde Davutoğlu'dur. Hayırlı olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Yolu yolumuz açık olsun diyor, inşallah ülkemize hayırlı hizmetler yapması için rabbime dua ediyorum.

PARALEL YAPININ BEDELİNİ ÖDEDİ: MİT TIR'larının önünün kesilmesinden çok gizli toplantının dinlenmesine, yapılan yardımlardan, paralel medyada çıkan iftiralardan, birçok noktada Ahmet Davutoğlu kardeşim bunun bedelini ödedi. Paralel yapının niyetini de çok açık net gördü. Bu mücadeleyi kararlı bir şekilde yürütmenin de üzerimizde önemli bir görev olduğuna inanıyorum.

YANINDA OLACAĞIM: Kabinenin Davutoğlu idaresinde devam edeceğine inanıyorum. Sayın Davutoğlu'nun yanında olacağım, kimsenin şüphesi olmasın. Bütün teşkilatımız ve grubumuz da sayın Davutoğlu'nu destekleyecektir. Bu tercihimizle, komşularımız, tüm mazlumlar da dualarını bir kez daha göndereceklerdir. Bu tercihimizle bölgemizde ve dünyada barış, dayanışmanın ne denli istendiğini de ortaya koymuş
oluyoruz. Dış politikada vicdani boyutun öne çıkmasına önem veren Davutoğlu, milli ve küresel boyutta daha güçlü savunacaktır.

YENİ ANAYASA ÖNCELİKLİ: Yeni anayasa meselesi Türkiye'nin öncelikli meselesidir. Hassas bir sınavdan geçiyoruz. Önümüzdeki bir hafta, ardından başlayacak süreç önemli. Hasımlarımızı sevindirmeyeceğiz. Partimiz içinde emelleri olanlara imkan vermeyeceğiz. Bir, kardeş olarak kongreye gidecek, AK Parti'nin isimler üzerinden değil, dava üzerinden ilerleyen bir parti olduğunu herkese göstereceğiz.

'KARARLILIĞI ETKİLİ OLDU'
"Ahmet Davutoğlu'nun aday olmasında paralel yapıyla mücadele kararlılığı da önemli bir etken olmuştur. İnanıyorum ki bu mücadeleyi beraber yürüteceğiz. Çok açık net söyledim, cumhurbaşkanı olmak paralel yapıyla mücadelemi asla aksatmayacaktır. Ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu tür unsurlara karşı başta şahsım olmak üzere, gerek kabinemiz, parlamentodaki tüm grubumuzun bu desteği vermesi inanıyorum ki 2023 Türkiye'sinin çok daha farklı konuda güçlenmesine fırsat tanıyacaktır."

'TUZAKLARA DÜŞMEDİK'
"AK Parti içinde nifak, fitne çıkması için çaba sarf edenler, ellerini ovuşturanlar oldu. Medyada, çatışma çıkması için çok kirli operasyonlar yapıldı. Belli çevrelerde partimizi karıştırmak, partimiz içinde çatlak oluşturmak için gayret gösterenler de oldu. Partimiz bu operasyonların hiçbirine hamdolsun 'eyvallah' demedi. Tuzakların hiçbirine düşmedi. Süreci, başarıyla kardeşlik ve dostluk hukuku içinde bugüne getirdik. İnanıyorum ki olağanüstü genel kurula kadar da aynen devam edecektir."

İLK MESAJ: KAYA GİBİ MÜCADELE EDECEĞİZ
Yeni Türkiye'nin yeni Başbakanı Ahmet Davutoğlu ilk konuşmasında paralel yapıya gözdağı verdi. "Bu kutlu yürüyüş hedefe ulaşacaktır" diyen Davutoğlu, "İster paralel yapı adı altında, ister başka adlar altında kimler bu kutlu yürüyüşü durdurmak isterse bilsinler ki AK Parti kadroları onların karşısında tarihi bir kaya gibi duracaktır, durmaya da devam edecektir" dedi. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yeni Başbakan olarak gösterilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erdoğan'ın ardından kürsüye gelerek kısa bir konuşma yaptı. Davutoğlu'nun konuşması sırasında ise sık sık ifade ettiği "Restorasyon" vurgusu dikkat çekti. Cümle aralarında 'devlet geleneği'nin önemini de hatırlatan Davutoğlu'nun konuşmasının en dikkat çeken bölümünü ise paralel yapıyla mücadele kısmı oluşturdu. Davutoğlu konuşması sırasında şu mesajları verdi:

'CUMHURBAŞKANIM' VURGUSU: Sayın Cumhurbaşkanım zatıalinizin önceliğinde yapılan yoğun istişareler neticesinde böyle bir göreve aday gösterilmiş olmaktan büyük bir onur duyuyorum. Siyasi hareketler, sosyal hareketler zor ve kritik süreçlerde aldıkları kararlarla olgunlaşırlar. AK Parti hareketi konjonktürel şartlarda çıkmış siyasal bir hareket değildir. Köklü devlet geleneğini inşa ve ihya etmek için yola çıkmış bir kadronun hareketidir.

RESTORASYON HAREKETİ DEVAM EDECEK: Bundan sonra daha da güçlü şekilde yolumuza devam edeceğimiz konusunda kimsenin tereddütü olmamalıdır. Eğer bu adaylık süreci sonrasında genel kongremizde de adaylığımız delegelerimiz tarafından da layık görülürse, kimsenin tereddütü olmasınki; son 12 yılda gerçekleştirilen büyük restorasyon hareketi hiçbir ara ve kesintiye uğramadan devam edecektir.

AK PARTİ PARALELE KARŞI KAYA GİBİ DURACAK: Bu kutlu yürüyüş hedefe ulaşacaktır. İster paralel yapı adı altında, ister başka adlar altında kimler bu kutlu yürüyüşü durdurmak, kesintiye uğratmak isterse bilsinler ki AK Parti kadroları onların karşısında bir tarihi bir kaya gibi duracaktır, durmaya da devam edecektir. Şundan emin olunuz ki şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bu restorasyon hareketinde, bu kutlu yürüyüşte AK Parti kadroları omuz omuza olacaktır. Aramıza herhangi bir şekilde görüş ayrılığı ya da fitne tohumu ekmek isteyenler buna fırsat bulamayacaklardır.

BAKİ OLAN RABBİMİZ VE DAVAMIZ: Yenilenme ihtiyacı da bir zarurettir ve bizler için her zaman, faniler için yenilenme kaçınılmazdır, baki olan ise Rabbimiz ve davamızdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 kriterle Davutoğlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN