Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taşkent'te başlayan zorlu yolculuk

Giriş Tarihi: 22.8.2014

Yeni Başbakan Davutoğlu Konya'nın Taşkent kasabasında doğdu. Annesini 4 yaşındayken kaybetti. 2009'da Meclis dışından Dışişleri Bakanı olarak atandı. 2011'de ise Meclis'e girdi

Tayyip Erdoğan'ın Köşk'e seçilmesinin ardından hem Başbakanlık hem de AK Parti Genel Başkanlık koltuğuna oturacak isim belli oldu. 5 yıldır Dışişleri Bakanlığı'nı yürüten 55 yaşındaki hem hükümetin hem de AK Parti'nin yeni kaptanı olacak. Türkiye'nin 2 numaralı koltuğuna oturacak 'Hoca' lakaplı Ahmet Davutoğlu'nun Konya'nın Toroslar zirvesindeki Taşkent kasabasından başlayarak Başbakanlığa uzanan yolcuğunun öyküsü şöyle:
4 YAŞINDA ÖKSÜZ KALDI: Davutoğlu'nun çocukluk yılları zorlu geçti. Annesi Memnune Hanım'ı kaybettiğinde henüz 4 yaşındaydı. Konya'nın küçük bir Türkmen kasabası olan Taşkent'te nakliye işleri ve kunduracılıkla uğraşan babası Mehmet Bey, kısa sürede yeniden evlendi. Babasının tek oğlu olan Ahmet, üvey annesi Sefure hanımı çok sevdi. Ona hep "Anne" diye seslendi. Davutoğlu ilk kızına ise üvey annesinin ismini verdi.
ÇOCUKLUĞU İSTANBUL'DA GEÇTİ: Mehmet Bey, ilk eşinin ölümünün üzerinden bir yıl geçmeden ailesiyle İstanbul Fatih'e taşındı. İlk dört yılı Hacı Süleyman Bey İlkokulu'nda okuyan Davutoğlu, Bahçelievler'e taşınınca ilkokulu orada bitirdi.
YATILI OKUDU: Davutoğlu, 12 yaşında yatılı olarak İstanbul Erkek Lisesi'nde okumaya başladı. Başarılı bir lise eğitiminin ardından babasını kırmayarak Boğaziçi'nde önce İktisat bölümüne kaydoldu. Mutlu olamadı. İlaveten Siyaset Bilimi bölümüne girdi. Boğaziçi'nde iki bölümü bitiren ilk öğrenci unvanını aldı. Futbol ve güreş dışında bir sporla da ilgilenmedi.
ŞERİF MARDİN'İN ÖĞRENCİSİ: Üniversite sonrasında hiç tereddüt etmeden "bilim adamlığı" planına devam etti. Öğretim üyeleri ile arası iyiydi. En çok da Prof. Dr. Şerif Mardin sevdi onu. Tez hocası oldu. 1989 Kasım'ında iki teklif birden aldı. Teklifin biri Amerika'dan geliyordu diğeri Malezya'dan...
MALEZYA'YI TERCİH ETTİ: Amerika'ya gitmek cazip gelmiyordu. Batı kültürünü yeterince tanıdığına inanıyordu. Malezya üzerinde duruyordu. Bu arada Ahmet Davutoğlu 1984'te Jinekolog Sare Hanım ile dünyaevine girmiş, iki kızı olmuştu. Sare hanım, eşinin Malezya'ya gitme kararını da destekledi. Kızlarını da alıp 1990'ın ilk aylarında yola çıktılar. Kuala Lumpur'da, Çin mahallesinde bir ev tutup yerleştiler.
MALEZYA'DA DERS VERDİ: Uluslararası İslam Üniversitesi'nde 1993'te doçent oldu. 1995'te Türkiye'ye döndüğünde Marmara Üniversitesi'nde göreve başladı. 1999'da profesör olduktan sonra da Beykent Üniversitesi'ne geçti. En çok yankı uyandıran kitabını da bu üniversitedeyken yayınladı. "Stratejik Derinlik" bir yıl içinde 13 baskı yaptı.
'GÖLGE DIŞİŞLERİ BAKANI': Tayyip Erdoğan ile belediye başkanlığı öncesinde tanıştı. Devlet Bakanlığı sırasında ihtiyaç duyduğunda Gül'e yardımcı oldu. Davutoğlu 2002'de Başbakanlık Başdanışmanı olarak göreve başladı. Gül'ün Başbakanlığı Erdoğan'a devretmesinden sonra da görevine devam etti. Davutoğlu, o dönemde "Gölge Dışişleri Bakanı" gibi çalışmaya başladı.
DİPLOMASİ TRAFİĞİNİN ADAMI: 2007 seçimleri yaklaşırken milletvekili olmayı düşünmediği gibi ayrılmaya niyetlendi. Seçim sonrasında dosyalarını hazırlamaya da başladı. Ancak ayrılmasını ne Erdoğan uygun buldu ne de Gül. Erdoğan'ın özel uçağıyla çeşitli ülkelere giden, hükümet adına resmi temaslarda bulunan, Türkiye diplomasi tarihinde örneğine rastlanmayan bir "Başdanışman" haline geldi. 1 Mayıs 2009'da Meclis dışından bakan olarak atandı. 2011'de Meclis'e girdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Taşkent'te başlayan zorlu yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN