Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'nun yerine üç aday

Giriş Tarihi: 23.8.2014
Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan olacağının netleşmesinin ardından gözler, boşalan Dışişleri Bakanlığı koltuğuna çevrildi. Yeni kabinede Dışişleri Bakanı'nın kim olacağına dair üç isim ön plana çıkıyor: AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Erdoğan'ın Dışpolitika Başdanışmanı İbrahim Kalın. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de adaylar arasında.
ÇAVUŞOĞLU'NUN TECRÜBESİ: Ankara Siyasal mezunu olan Çavuşoğlu, AK Parti'nin kurucuları arasında. 3 dönemdir Antalya milletvekili seçilen Çavuşoğlu, 2010'da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ne başkanlık yaptı. AK Parti'de Dışişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevi de yapan Çavuşoğlu son revizyonunda AB Bakanı ve Başmüzakereci olarak kabineye girdi.
FİDAN ÖZEL TEMSİLCİ: Astsubayken kendi isteğiyle ordudan ayrılan Fidan, önce yurtdışında eğitimine devam eti. Ardından Türkiye'ye dönerek bürokrat olarak çeşitli kademelerde görev yaptı. Fidan, dış politika deneyimini TİKA Başkanlığı sırasında kazandı. Daha sonra Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı olan Fidan, Başbakan Erdoğan'ın İran'la nükleer müzakereler ve Ortadoğu barışı gibi kritik konularda özel temsilcisi oldu.
KALIN HEP ERDOĞAN'IN YANINDA:
Kalın, Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanı olmasının ardından onun yerine Erdoğan'ın Dış Politika Başdanışmanı olarak atandı. Geçtiğimiz yıl aynı zamanda Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı'na getirilen Kalın'ın sorumluluk alanına Başbakanlık Dışilişkiler Başkanlığı da bağlandı.
KURTULMUŞ VE ÇELİK: Kurtulmuş'un yeni kabinede ekonomi alanında bir görev üstlenmezse, Dışişleri Bakanı olabileceği belirtiliyor. Çelik ise AK Parti Dışilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'nun yerine üç aday
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN