Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel hâkimlerin oyunu

Giriş Tarihi: 23.8.2014

Tayyip Erdoğan'ın ofisine böcek koyma soruşturmasında şüpheli Z.B.'ye ilişkin ortaya çıkan bir belge, Hâkim Albay Zeki Üçok ve askeri savcı Mehmet Çelik'e kurulan kumpasın delili niteliğinde

Tayyip Erdoğan'ın ofisinde bulunan böcek soruşturmasında gözaltına alınan eski koruma müdürü Z.B.'ye ilişkin aramalarda bulunan bir belge, cemaatin 'hizmet hakimleri' diye adlandırdığı yargıdaki uzantılarının kurduğu kumpası ortaya koydu. Belgenin hedefinde ise TSK'da cemaat soruşturması yürütürken arka arkaya açılan davalarla tutuklanan ve hüküm giyen emekli askeri hâkim albay Zeki Üçok ve bir dönem Üçok'un yardımcısı olan emekli askeri savcı Mehmet Çelik var. İkisi de şu an evrakta sahtecilik suçuna azmettirmeden dolayı Askeri Yargıtay'da yargılanıyor. Albay Üçok, davaya müdahil olmak için başvurduklarını belirterek, "Bu belge ile cemaatçi hâkimlerin nasıl çalıştığını, nasıl müdahil olduğunu, nasıl mahkûmiyet kararı çıkardıklarını kendi ağızlarıyla ortaya koydum. Belge cemaatin polisle, hâkimlerle, savcılarla, askeri yargıyla bize yaptıklarını gösterdi. Nasıl büyük bir örgüt ki bu Başbakan'ın evi ve işyeri dinleniyor. Onu dinleyen polisin üzerinde soruşturma yürüten hakimlerle ilgili bilgi notu çıkıyor" dedi.

YASAYA RAĞMEN CEZA...

Bilgi notunda, Üçok ve Çelik'in "evrakta sahtecilik" suçlamasıyla yargılandığı davada söz konusu isimlerin yasalara göre ceza almalarının mümkün olmadığı anlatılıyor. Buna rağmen verilen beraat kararının paralel yapının hâkimleri tarafından bozulduğu ve hâkimlerin ceza vermek için çalıştığı "Daireler kurulunda hizmetin hakimleri tarafından bozulmuş, şu an hizmetin hâkimlerinin hukuka aykırı bir şekilde mahkûmiyet için uğraştıkları biliniyor" ifadeleriyle aktarılıyor. Albay Üçok'un diğer davalardan 33 yıl hapis cezası alması nedeniyle bu davanın onun için öneminin kalmadığı, fakat askeri savcı Çelik için önem arzettiği söylenirken, buna rağmen verilecek mahkûmiyet kararının ileride üst mahkemeler tarafından bozularak cemaate zarar vereceği de bilgi notunda anlatılıyor. SABAH "Böcekçi polisten kumpas notu çıktı" haberiyle, Albay Üçok'un "Başbakan'ın evine böcek yerleştiren polislerden birinin arabasının torpidosundan bana kurulan kumpasla ilgili not çıktı" sözlerini temmuz ayında duyurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel hâkimlerin oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN