53 Ülke 60 davetli

12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın yemin ve devir teslim törenine 53 ülkeden temsilci katılacak. Temsilcilerin 5'i devlet başkanı, 9'u cumhurbaşkanı, 8'i başbakan düzeyinde olacak

Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve Başbakan Erdoğan'ın Köşk'e çıkacağı 28 Ağustos'taki devir-teslim töreni dünya liderlerinin de buluşma noktası olacak. Erdoğan ve Gül arasındaki görkemli devir-teslim töreninde 53 ülkeden temsilciler yer alacak. Ayrıca 8 uluslararası kuruluş da Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı görevini devralışını izlemek üzere temsilci gönderecek. Türkiye'ye gelecek olan yabancı misafirler arasında 5 devlet başkanı, 9 cumhurbaşkanı, 8 başbakan, 1 emir, 3 meclis başkanı ve birçok dışişleri bakanı ile bazı uluslararası kuruluşların genel sekreterleri yer alıyor. Tören için ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin'e de davet gönderilmişti. Rusya törene Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, ABD ise bir heyetin gönderileceğini bildirdi. Heyette yer alacakların isimleri henüz belli olmadığı için de Türkiye'ye gelecek ülkeler arasında ABD'nin ismi şimdilik yer almadı. Listede dikkat çeken ülkelerden bir tanesi de Almanya oldu. 28 Ağustos'taki törende Almanya'yı İçişleri Bakanı Karl Ernst Thomas de Maizière temsil edecek. 60 kişilik davetli listesinde ise İsrail ve Mısır'ın ismi bulunmuyor. Bu ülkeye davet gönderilmedi. Suriye'den ise Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı Hadi Bahra Çankaya Köşkü'ne gelecek. Listede ayrıca komşulardan Ermenistan ve Yunanistan'ın ismi de bulunmuyor. Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan gibi Türk ülkeleri ise devlet başkanı ve başbakan seviyesinde Erdoğan'ı tebrik edecek. Listede Katar Emiri Tamim Bin Hamad Al-Thani Erdoğan'ı devirteslim töreninde yalnız bırakmayacak. 28 Ağustos'taki töreni izleyecek Devlet Başkanları, Cumhurbaşkanları, Meclis Başkanları, Başbakanlar ve Bakanların listesi şöyle:

DEVLET BAŞKANLARI:
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, Benin Devlet Başkanı Thomas Boni Yayi, Ukrayna Devlet Başkanı Pedro Poroşenko, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Toga Devlet Başkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı (Devlet Başkanı seviyesinde) Aguila Saleh Issa Quaider.

CUMHURBAŞKANLARI:
Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti, Katar Emiri Tamim Bin Hamad Al-Thani, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujor Nishani, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Mahmud, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, Gambiya Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Isatau Nije Saidy, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konsey Başkanı Bakir İzzetbegoviç.

MECLİS BAŞKANLARI:
Azerbaycan, Fildişi Sahili, Cezayir

BAŞBAKANLAR:
Romanya, Belarus, Gabon, Gürcistan, Pakistan, Ürdün, Tacikistan, Nijer, Fas, Gana.

BAKANLAR:
Almanya, Singapur, Bangladeş, Hollanda, İran, Rusya, Burkina Faso, Umman, Güney Sudan, Meksika, Macaristan, Suudi Arabistan, Özbekistan, Komolar, Tunus, Maldivler, Venezuella, Cibuti, Endonezya.

GÜL'E FORS

Çankaya Köşk'ünde gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni ilklere sahne olacak. İlk kez halkın oyuyla seçilen Cumhurbaşkanı, kendisi gibi siyasette gelen bir isimden görevi teslim alacak. Törende 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün veda konuşmasının ardından Erdoğan kürsüye çıkacak. Erdoğan, konuşmasını yapmadan önce Gül'e cumhurbaşkanlığı forsu ve şeref madalyasını da içeren, 'bayrak-madalya-berat'ı takdim edecek.

HALEF-SELEFİN KONGRE MESAİSİ
Başbakan ve seçilmiş Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti kongresine 3 gün kala çalışmalarını parti genel merkezinde sürdürdü, veda konuşması kapsamında partililere vereceği mesajları belirledi. Erdoğan, parti genel merkezine geldikten sonra İçişleri Bakanı Efkan Ala da AK Parti'ye geldi. Yaklaşık 1 saat kadar AK Parti'de kalan Ala, Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından partiden ayrıldı. Bu arada Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Merzuki ile de bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Gazze'deki gelişmeler ve bölge halkına yardım meselesi konuşuldu. Erdoğan, tarafların tekrar müzakerelere başlaması için uluslararası camianın çaba göstermesi gerektiğini de kaydetti. Yeni Başbakan adayı Ahmet Davutoğlu ise 27 Ağustos'taki kongre öncesi çalışmalarını Dışişleri Konutu'nda yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
53 Ülke 60 davetli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN