Gülşen Davutoğlu ‘Davutların Ahmet’i anlattı

Giriş Tarihi: 25.8.2014
4 yaşında öksüz kaldığı günden bu yana Ahmet Davutoğlu'nun yaşamının her dönemine şahitlik eden, 2012 yılına kadar aynı binayı paylaşan yengesi Gülşen Davutoğlu ile bilinmeyen yönleriyle 62. Hükümetin Başbakanı "Taşkentli Davutların Ahmet"i konuştuk.
Konya'nın Taşkent ilçesinde büyük bir heyecan yaşanıyor. Kahvehanelerde, kadınların kapı önü sohbetlerinde her yerde Taşkent'te doğan Ahmet Davutoğlu'nun siyasette yükselişi konuşuluyor. Ahmet Davutoğlu'nu 62. Hükümetin Başbakanlık koltuğuna oturmaya hazırlanan Taşkent'te farklı bir gurur yaşayan bir isim var: Ahmet Davutoğlu'nun Amcasının eşi yani yengesi Gülşen Davutoğlu. Ahmet Davutoğlu'nun yaşamının her dönemine şahit olan Gülşen Hanım, 1969-2012 yılları arasında İstanbul Bahçelievler'deki aile apartmanında Ahmet Davutoğlu ailesi ile aynı binayı paylaşmış.
Bizi Taşkent'te Ahmet Davutoğlu'nun dünyaya geldiği evde misafir eden Gülşen Davutoğlu ile yeni Türkiye'nin Başbakanı'nın Konya'da başlayan yaşam öyküsünü konuştuk.
-Taşkent'te Davutoğlu ailesinin önemli bir yeri var. Ailenizin kökenini merak ettiniz mi?
Davutlar sülalesi Ortaasya'dan Taşkent'te yerleşen ilk ailelerden. Bin yıllık geçmişi olduğunu biliyoruz. Davutlar, Taşkent'in köklü ailelerinden biri.
-Ahmet Davutoğlu'nun doğduğunda siz amcası Tahsin Davutoğlu ile evlenmiş miydiniz?
Evet ben 3 yıllık evliydim. Ahmet Davutoğlu şu an benim de içinde yaşadığım bu evde dünyaya geldi. 5 yaşına kadar bu evde yaşadı. 4 yaşında annesi vefat etmişti. Babası Mehmet Bey'in iş değişikliği nedeniyle annesinin vefatından bir yıl sonra İstanbul'a yerleştiler.
ÖKSÜZ OLDUĞUNU HİÇ HİSSETTİRMEDİK
-Ahmet Bey'in annesini hatırlar mısınız?
Annesi Memnune hanım merhametli ve bütün ailenin sevdiği bir insandı. Çok genç yaşta vefat etti. Bu evde vefat etti. Vefat ettiğinde 32-33 yaşındaydı. Ahmet de 4 yaşındaydı.
-Annesinin vefatından sonra Ahmet Bey'i kim büyüttü?
Öksüz kaldığını hiç hissetmedi. Babaannesi çok ilgilendi. Biz çok ilgilendik. Annesini kaybetmesi nedeniyle bütün aile büyük bir sevgi gösterdi. Mehmet Bey'in ikinci eşi de Ahmet'e öz annesi gibi baktı, büyüttü.
-Ahmet Bey'in babası ne zaman vefat etti?
Babası Mehmet Davutoğlu çok yardımsever bir insandı. İlçenin ileri gelenleri ile özellikle Mehmet Davutoğlu'nun katkılarıyla Taşkent'te önce Kur'an Kursu açıldı. Bu Kur'an Kursu daha sonra yine Mehmet Bey'in girişimleriyle İmam Hatip Lisesi'ne dönüştü. O dönemde Türkiye'nin önde gelen İmam Hatip Liseleri'nden biriydi. Mezarlık ziyaretinden dönüşte kalp krizi geçirerek 2003 yılında vefat etti. Allah rahmet eylesin.
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülşen Davutoğlu ‘Davutların Ahmet’i anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN