Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pişmanlık ve af yerine toplumsal bütünleşme

Giriş Tarihi: 25.8.2014

Çözüm süreci görüşmelerinde 'etkin pişmanlık', 'af' gibi tarafları rahatsız eden kavramlar masaya yatırıldı. Bunların yerine "toplumsal bütünleşme, eve dönüş" gibi kucaklayıcı ifadeler kullanılacak

Çözüm yolunda güven adımları atılmaya devam ediliyor. Sürecin Koordinatörü Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Amacımız dağdakilerin tamamını indirmek" derken, İmralı, Kandil ve Avrupa hattında çözüm trafiği sürüyor. Eylülde açıklanacak takvimli yol haritası öncesi, İmralı ile devlet heyeti arasındaki görüşmelerde önemli tespitler yapıldı. Yol haritası ile sürece ilişkin çerçeve yasanın da içi dolduruluyor. Silahsızlandırma konusunda temel ilkeler ortaya konuluyor:

ÜÇ GÖZLEM EKİBİ:
Sürecin sağlıklı işleyebilmesi için üç ayrı yapı oluşturuluyor. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı bünyesinde uzmanlardan oluşan sekretarya, İzleme Kurulu ve sivil toplum kuruluşları ile uzman ekiplerin yer aldığı bağımsız komisyonlar. Sekretarya, tüm aşamaların içinde yer alırken, İmralı, Kandil ve Avrupa ile yapılan görüşmeleri de kayda geçirecek. Dönüş organizasyonunu gerçekleştirecek sekretarya bütün aşamaları not alacak. Yasal düzenlemeler HDP, örgüt üyelerinin dönüşü, silahların bırakılması, Kandil ve sürecin son aşamasına kadar genel hatlar İmralı ile görüşülmeye devam edecek.

HABUR SINIR KAPISINA OFİS:
Sekretarya, Ankara-Erbil arasında çalışacak. Habur Sınır Kapısı'nda sürecin alan çalışmalarından sorumlu ekibin yer alacağı bir ofis kuruluyor. Yurtdışından dönüşlerin sağlanabilmesi için hukuki ve teknik altyapı da hazırlanıyor.

SİLAHLAR İÇİN IŞİD HASSASİYETİ:
Yol haritasında örgütün silahları tamamen bırakması konusundaki takvimde IŞİD'in bölgedeki saldırıları da dikkate alındı. Örgüt, özellikle Irak'ta kritik sınır hattı Şengal, Sincar ve Suriye'nin Rojava'da olaylar nedeniyle silahları hemen terk etmeye sıcak bakmıyor. Ortadoğu'daki bu tablo nedeniyle, PKK, sürece güvence için silahtan arındırmayı içerden başlatacak.

KIRMIZI BÜLTENLE ARANANLAR:
"Eve, hayata, siyasete" dönüş yapanlara, yargılanmayacaklarına dair güvence verilecek. Bu konuda da yıl sonuna kadar yasal düzenleme yapılması öngörülüyor. Yol haritasının en önemli ayığını oluşturan dönüş, bölgesel denklemler dikkate alınarak hazırlanıyor. Birinci aşamada Erbil, Süleymaniye gibi kentlerde yaşamını sürdüren, herhangi bir suç kaydı bulunmayan eski örgüt üyeleri giriş yapabilecek. Bu kapsamda yaklaşık bin örgüt üyesi bulunuyor. Örgütün Avrupa ayağının dönüşü ise daha hızlı şekilde gerçekleşecek. Avrupa'da örgütle bağı olan bine yakın isim bulunuyor. Kırmızı bültenle aranan örgüt yöneticileri ise bir süre bekleyecek.

TOPLUMSAL BÜTÜNLEŞME:
Başbakan Yardımcısı Atalay "af" kavramını kullanmıyoruz derken gözler dönüş için kullanılacak yönteme çevrildi. İmralı ve devlet yetkililerinin yaptığı görüşmelerde bu konunun da gündeme geldiği öğrenildi. Etkin pişmanlık, af gibi tarafları rahatsız eden kavramlar yerine "toplumsal bütünleşme, eve dönüş" gibi kucaklayıcı ifadelerin kullanılması kararlaştırıldı.

İMRALI' DAN KANDİL'E LİCE'DE İTİDAL ÇAĞRISI
HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Balüken ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kandil'e gitti. HDP heyeti, örgüt yöneticileri ile çözüm sürecinde gelinen aşama, Şengal, Musul, Rojava'da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. HDP heyetinin, Öcalan'ın açıklama yapması beklenen 1 Eylül öncesi İmralı'ya yeni bir ziyaret daha gerçekleştirmesi bekleniyor. HDP heyeti, Kandil'e İmralı'nın Lice, karakol baskınları ve benzeri olaylara karşı itidalli davranılması mesajını da iletti. Benzeri olayların yaşanmaması için örgüt içindeki çok başlılık, alt kadroların kontrol edilmesi konusunda devlet yetkililerinin hassasiyetleri de aktarıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pişmanlık ve af yerine toplumsal bütünleşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN