Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de çarşaf listeye karşı 'İnce' ittifakı

Emine Ülker Tarhan ve Metin Feyzioğlu'nun aday olmayacağı kurultayda muhalefet "Muharrem İnce" diyecek. Muhalifler çarşaf listeyi delmek için de hazırlık yapıyor

Giriş Tarihi: 26.8.2014
CHP'de, 5-6 Eylül'de yapılacak olağanüstü kurultay öncesinde liste kavgası kızışıyor. CHP, 5-6 Eylül'de ATO Kongre Merkezi'nde yapılacak olağanüstü kurultaya hazırlanıyor. CHP'nin 18. Olağanüstü kurultayında genel başkan, 60 kişilik PM ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri seçilecek. CHP delege sayısı ise 1216. CHP'li MYK üyeleri, milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri delege olarak oy kullanacak. Delegelerin 173'ünü ilçe başkanları, 53'ünü il başkanları, 34'ünü CHP'li ilçe belediye başkanı, 1'ini CHP'li il belediye başkanı, 3'ünü büyükşehir belediye başkanı ve diğerlerini de seçilmiş delegeler oluşturuyor. Delege sayısı açısından ağırlık ise İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde bulunuyor. Kılıçdaroğlu cephesinde delege hesapları sürerken parti içi muhalefet ise Muharrem İnce'yle kurultaya gidecek. Beklentilerin aksine ulusalcıların adayı Emine Ülker Tarhan ve Metin Feyzioğlu adaylıktan vazgeçerken ulusalcılar, Baykalcılar ve Kılıçdaroğlu yönetiminde parti dışında kalan Önder Sav ve ekibi İnce'yi destekliyor. Muhalifler de delegelerle tek tek görüşerek destek isterken Baykal, kurultay kulisini Antalya'da, Sav ise Ankara ve İstanbul'da sürdürüyor. Kurultay öncesinde ise partide çarşaf liste- blok liste tartışması yaşanıyor. Kılıçdaroğlu'nun çarşaf listeden yana olduğu ancak delegelerin blok liste talebi halinde bu yöntemin de geçerli olabileceğine ilişkin verdiği mesajlar örgütlerde ve PM mücadelesi yürüten çok sayıda isim arasında sıkıntıya yol açıyor. Kılıçdaroğlu 60 kişilik PM'de yer almasını istediği isimlere yönelik anahtar liste üzerinde çalışmalarını sürdürürken listeye girmek isteyenler arasında ise kıran kırana mücadele yaşanıyor. CHP liderinin PM'de bazı 'vitrin' olabilecek popüler ve sürpriz isimlere de yer vermesi bekleniyor. Kulislerde parti içi muhalefetin de PM hesabı yaptığı ve Kılıçdaroğlu'nun listesini büyük oranda delerek PM'de yer almayı hedeflediği kaydediliyor.

YÜKSEK MAHKEME'YE ERDOĞAN BAŞVURUSU
Yargıtay ve Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yaptığı başvurulardan sonuç alamayan CHP, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık ve siyasi parti genel başkanlığını sürdürmesini Anayasa Mahkemesi gündemine taşıdı. Bu arada AK Parti Milletvekili Salih Kapusuz Twitter'dan yaptığı açıklamada, CHP'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılmamasını da, "Milletin kararını hazmedemiyorlar" şeklinde yorumladı.

'O ŞEREFLİ İKİNCİLİĞE RAZI, BEN DEĞİLİM'
CHP'de, 18. Olağanüstü Kurultay'da genel başkanlığa aday olacağını açıklayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıklayan CHP İzmir İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. İl Başkanı Ali Engin'in olmadığı ziyarette İnce'yi, Örgütlenmeden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Barış Erel karşıladı. İnce, burada yaptığı açıklamada "(Kemal Kılıçdaroğlu) O şerefli ikinciliğe razı. Ben ise değilim. Ben iktidar diyorum, Sayın Genel Başkan 'anlamlı bir kayıp olmazsa kalırım' diyor. Yani şerefli 2.'liğe razı. Fenerbahçe'nin, Galatasaray'ın, Beşiktaş'ın, Trabzonsporun teknik direktörü dese ki 'ben ikinciliğe razıyım' kulüp başkanı onu orada tutar mı? Ben şerefli ikinciliğe razı değilim. Sokaklarda, meydanlarda ben varım" dedi. İnce "Aramızdaki bir fark; o seçmenleri tıpış tıpış sandığıa götürmek istiyor, ben seçmeni koşa koşa sandığa götürmek istiyorum. Partinin mekanizmalarını çalıştırararak bunu yapmak istiyorum" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de çarşaf listeye karşı 'İnce' ittifakı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN