Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi

Ankara'da tarihi gün...AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde 14 Ağustos 2001'de kurulan partinin ilk Genel Başkanı seçilen Erdoğan bu sıfatla son kez partililere seslendi ve AK Parti'nin yeni Genel Başkanı seçildi. İşte dakika dakika kongreden detaylar;

Giriş Tarihi: 27.8.2014 09:34 Güncelleme Tarihi: 27.8.2014 17:40
17:30 Ahmet Davutoğlu 1382 oyla AK Parti Genel Başkanı seçildi.

13:55
Ahmet Davutoğlu, 1245 delegenin imzasıyla genel başkanlık için aday gösterildi.

11: 40 Recep Tayyip Erdoğan veda kongresinde konuştu.

11:10 Ankara Arena Spor Salonunda gerçekleşitiren AK Parti Birinci Olağanüstü Büyük Kongresi'nde AK Parti Tüzüğü gereğince divan başkanı ve üyelikleri için seçim yapıldı. AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin divan başkanlığına AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Haluk İpek seçildi.

10:30 Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, kongrenin yapılacağı salona girdi. Erdoğan, partililerin yoğun alkışları arasında kalabalığı selamladı.

10:10
Erdoğan, salonun önündeki partililere hitap ediyor.

Sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Bizim konuşmamız bir misyon değişmesi değildir, bir isim değişikliği değildir. Asla bir veda değildir.

Bu da bir fatihadır, bir başlangıçtır, yeni bir açılıştır. Biriz, iriyiz, diriyiz, beraberiz, kardeşiz, hep birlikte Türkiye'yiz.

780 bin kilometrekarelik vatan topraklarına ayrım gözetmeden hizmet götürdük, götürmeye devam edeceğiz.

Modern bir Türkiye'yi gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. Asla taviz vermek yok.

Ortak adayımız Ahmet Davutoğlu Bey oldu. Bugünkü kongrede tümünün onayı Genel Başkan olacak.

Yeni kabine de hayırlısıyla cuma günü kurulmuş olacak.

Sizlerden ayrılmıyorum. Bugüne kadar Başbakan Erdoğan sıfatıyla aranızdaydım, 10 Ağustos'ta sizlerin oylarıyla Cumhurbaşkanı sıfatıyla aranızda olacağım.

Haklarınızı helal ediyor musunuz? Ben de haklarımı sizlere helal ediyorum.

10:03 Recep Tayyip Erdoğan'ın konvoyu AK Parti kongresine katılmak üzere yola çıktı.

9:58
Ahmet Davutoğlu ve Sare Davutoğlu partililerin yoğun alkışları arasında salona girdi.

9:43
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti Olağanüstü Kongresinin yapılacağı spor salonuna giriş yaptı.

9:35
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin olağanüstü kongresinin yapılacağı salona gitmek için evinden çıktı.

9:00 AK Partililer salonda yerlerini almaya başladı.

Kongre dolayısıyla binlerce partili sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Arena Spor Salonu önünde toplandı.

Ankara dışından otobüslerle gelen partililer, Atatürk Kültür Merkezi alanından tezahüratlar eşliğinde kongrenin düzenleneceği salona yürüdü. Spor salonu önünde ve çevresinde bekleyenlere kumanya ve su servisi yapıldı.

Emniyet kontrol noktalarında yapılan aramanın ardından katılımcılar salona alınmaya başlandı. Salona giremeyen partililer için dışarıda iki dev ekran kuruldu.

Salon içinde ve dışında AK Parti seçim şarkıları çalınırken, partililer şarkılara eşlik etti ve sunucunun anonslarıyla koordineli şekilde tezahüratlarda bulundu.

"Hep Birlikte Yeni Türkiye" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Hayallerimiz var sevdamız var", "Şimdi Türkiye zamanı", "Biz birlikte Türkiyeyiz", "Yeni hedefler yeni Türkiye", "Durmak yok yola devam", "Her şey Türkiye için, bu ışık sönmeyecek" pankartları yer alıyor.

Kongre salonunda delegeler, engelliler, gazeteciler ve köşe yazarları için ayrı platformlar bulunuyor.

KONGRE'DE VATANDAŞLAR İÇİN HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 12. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yeni genel başkanını seçmek için binlerce AK Partili Ankara Arena Spor Salonuna akın etti.

AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi Ankara Arena Spor Salonu'nda saat 10.00'da başladı. AK Parti 13 yılda ilk kez gerçekleştirdiği olağanüstü kongreye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kalabalık nedeniyle salona giremeyip kongreyi dışarıya kurulan dev ekranlardan takip edecek partililere hitap etti.

81 ilden Ankara'ya otobüslerle gelen partililer, Atatürk Kültür Merkezi alanından kongrenin düzenleneceği salona yürüdü. Spor salonu önünde bekleyen vatandaşlara kumanya ve su servisi yapıldı. Salona giremeyen partililer için dışarıda iki dev ekran kuruldu. Emniyet kontrol noktalarında yapılan aramanın ardından katılımcılar salona alınmaya başlandı.

Salon etrafında bulunan vatandaşların rahat etmesi için her şeyi düşünüldüğü kongrede, çay servisi sağlayan Tır getirilirken, bunun yanında seyyar tuvaletler kuruldu. Çadır da bekleyenler için özel oluşturulmuş su buharı veren cihazlarla vatandaşlar serinledi.

Salon içinde ve dışında AK Parti seçim şarkıları çalınırken, partililer şarkılara eşlik etti ve sunucunun anonslarıyla koordineli şekilde tezahüratlarda bulundu.

BİN 20 OTOBÜSLE 40 BİN KİŞİ GELDİ

13 yıldır, iktidarı elinde bulunduran AK Parti, 4 olağan kongre ve 9 kazanılan seçimin ardından 1. olağanüstü kongresini düzenledi.

AK Parti olağanüstü kongresi bugüne kadar gerçekleştirilecek kongrelerden çok farklı bir kongre. Salonda AK Parti'yi zirveye taşıyan eski sloganlar ile yeni döneme ait sloganlar bir arada yer aldı. Yine yeni dönem için özel bestelenen şarkı ile geçmişte adete marş haline gelmiş AK Parti şarkıları birlikte çaldı.

AK Parti, kurulduğu 14 Ağustos 2001 tarihinden bu yana 3 genel seçim, 3 yerel seçim ve 1 milletvekili ara seçimine katıldı, 2 referandumda da taraf oldu.


ÖNCE ERDOĞAN ARDINDAN DAVUTOĞLU KONUŞACAK

Kongrenin yapıldığı salona önce AK Parti Genel Başkan adayı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu geldi ardından cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geldi.


13 YILLIK LİDER VEDA EDECEK

AK Parti, yarın yapılacak kongrede bir yandan 13 yıllık liderine veda ederken diğer yandan yeni genel başkanını seçecek. Ahmet Davutoğlu'nun tek aday olarak gireceği, tek gündemli kongre ilklere sahne olacak. Ahmet Davutoğlu 13 yıllık AK Parti'nin 2. Genel Başkanı olacak. Erdoğan ise son kez Genel Başkan olarak katılacağı kongrede bir konuşma ile partililere veda edecek.


40 BİN KİŞİNİN KATILDIĞI KONGREYİ 900 GAZETECİ TAKİP EDİYOR

AK Parti'nin 1. Olağanüstü Büyük Kongresi, Türkiye'nin her bölgesinden partili, sivil toplum örgütü, işçi ve memur sendikaları ile işveren sendikaları üyeleri, yabancı ülkelerin siyasi parti temsilcilerinin de yer aldığı 40 bin kişinin katılımıyla gerçekleşiyor. 100'ü yabancı toplam 900 gazeteci kongreyi takip ediyor.

Ankara dışından bin 20 otobüsle 40 bin kişi kongreye katıldı. Kongreye katılanlar, Başbakan Erdoğan'ın salona girişini beklerken kongre için hazırlanan müzikler eşliğinde Türk ve AK Parti bayraklarını sallayarak tempo tuttu.


HALEF-SELEF KONUŞACAK

Kongrede Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak son kez konuşma yapacak. Davutoğlu ise kongrede ilk kez Genel Başkan adayı olarak bir konuşma yapacak.

Davutoğlu, kongrede dış politika, çözüm süreci, yeni anayasa, paralel yapıyla mücadele başlıkları altında yeni dönemde yapacaklarını anlatacak, delegelerden oy isteyecek. Davutoğlu'nun oybirliğiyle başkan seçilmesi bekleniyor.


4 FİLM YAYINLANACAK

AK Parti'nin icraatlarını anlatan 4 film ve Başbakan Erdoğan'ın siyasi hayatını konu alan bir film yayınlanacak.


YABANCI MİSAFİRLERE ÖZEL RESEPSİYON

Olağanüstü büyük kongreye gelen yabancı misafirlere yönelik saat 15.00'te bir resepsiyon verilecek. bu resepsiyona, Başbakan ve partinin üst düzey yöneticileri katılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN