Erdoğan: Davutoğlu emanetçi değildir

Başbakan Erdoğan Ankara Arena'da partililere seslendi.

Giriş Tarihi: 27.8.2014 14:54 Güncelleme Tarihi: 27.8.2014 14:56
Başbakan ve seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Ankara Arena'da veda konuşması yaptı. Özellikle Paralal Yapı'yla mücadelenin öneminden bahseden Erdoğan "Bu haşhaşileri her yerden temizleyeceğiz" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasındaki en önemli mesaj, kendisinden sonra Genel Başkanlığı devralacak Ahmet Davutoğlu konusunda oldu. Erdoğan'ın kilit cümlesi şu oldu; "Davutoğlu emanetçi değildir..."

Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti: 'AK Parti'nin Genel Başkanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanlığı vazifelerimde, artık son saatlere girmiş durumdayım.Bugün, bu kongrede, yeni Genel Başkan'ı sizler seçeceksiniz.O Genel Başkan, inşallah yarın akşam şahsım tarafından yeni Hükümeti kurmakla görevlendirilecek.Kendisi Bakanlar Kurulu çalışmalarını yapacak, birlikte değerlendireceğiz, onayımızın ardından, Meclis'te güvenoyu alındığı takdirde, 62'nci Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, 5'inci AK Parti Hükümeti göreve başlamış olacak.Perşembe günü, AK Parti Genel Merkezi'nde, Genel Başkan ve Başbakan adayımızı uzun istişarelerin sonunda sizlere açıkladık. Dışişleri Bakanımız, Konya Milletvekilimiz, Ahmet Davutoğlu kardeşimizi, imzalarımızla siz değerli delegelerimizin takdirlerine sunuyoruz.Üstleneceği vazifelerini hakkıyla yerine getireceğinden en küçük bir şüphe duymuyorum.Bu ismi, çok uzun istişarelerin ardından hep birlikte belirledik.Grubumuzda, MKYK'da, MYK'da, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantımızda, sahada milletimizle birlikte istişarelerimizi yaptık.İstişarelerimizde, Davutoğlu kardeşimle birlikte çok sayıda isim öne çıkmıştı. Ağırlık, Davutoğlu kardeşimizden yanaydı' diye konuştu.

Erdoğan, 'Paralel yapıyla mücadele kararlılığı, Türkiye ve dünya meselelerine vukufiyet, tecrübe ve liyakat, Davutoğlu ismini bugün Kongremize taşıdı.Bir kere şunu burada altını çizerek ifade ediyorum… Şahsım, bu partinin kurucusu olarak, gönüllüsü olarak, bu partiye büyük emekler vermiş bir nefer olarak, her daim sizlerle olacağım, sizlerle birlikte yol yürümeye devam edeceğim.Anayasal ve yasal yetkiler dairesinde, tarafsızlığımızı zedelemeden, iktidarımızın millete hizmet üretmesi için destek ve katkılarımı sunmayı sürdüreceğim.Aynı şekilde, Hükümetin başarılı olması, Türkiye'ye hizmet üretmesi için de her aşamada katkı vereceğim.Teşkilatımın her bir mensubunun, bugünden itibaren, emekleriyle, hizmetleriyle, katkılarıyla, en çok da dualarıyla, yeni Genel Başkan ve Başbakan'ın yanında çok güçlü şekilde duracağını biliyorum.AK Parti Meclis Grubunun, MKYK'nın, MYK'nın, Bakanlar Kurulu'nun, Kadın ve Gençlik Kollarımızın, Davutoğlu Kardeşimle, aynen benimle olduğu gibi yol yürüyeceğini biliyorum. Şahsım da bu yeni süreçte, Davutoğlu kardeşime her aşamada katkı sunacağım. O bir emanetçi değildir' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Davutoğlu emanetçi değildir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN