Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan yeni kabine açıklaması

Başbakan Erdoğan ve seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Ankara Arena'nın dışında olan partililere son konuşmasını yaptı.

Giriş Tarihi: 27.8.2014 10:19 Güncelleme Tarihi: 27.8.2014 13:11

Erdoğan, Ankara Arena Spor Salonu'na gelişinde yaptığı konuşmada "İnanıyorum ki bugünkü kongreden de katılımın tümünün de ittifakıyla Ahmet Davutoğlu kardeşim çıkacaktır ve süratle yarın cumhurbaşkanlığıyla ilgili yemin töreni, devir teslim töreninden sonra da kendilerine kabineyi kurma görevini vereceğiz ve cuma günü de büyük ihtimalle yeni kabine gerçekleşmiş olacaktır." dedi.

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin düzenleneceği Ankara Arena Spor Salonu'na gelişinde, kalabalık nedeniyle salona giremeyip kongreyi dışarıya kurulan dev ekranlardan takip edecek partililere hitap etti.

Kalabalığı selamlayan Erdoğan, bugün yaşananın "bir misyon değişikliği değil, sadece bir isim değişikliği" olacağını vurgulayarak, "Bu asla bir veda değildir, bilesiniz ki bu da bir Fatiha'dır, bir başlangıçtır, yeni bir açılıştır, yeni bir milattır bunu böyle bilmenizi istiyorum" dedi.

Türkiye'nin 81 vilayetinden 40 bine yakın vatandaşın kongre için Ankara'ya geldiğini ifade eden Erdoğan, "Buraya gelen siz değerli kardeşlerim bir şeyi ortaya koyuyorsunuz; biriz, iriyiz, diriyiz, beraberiz, kardeşiz; hep birlikte Türkiye'yiz diyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin kuruluşundan bugüne kadar misyonundan hiçbir zaman feragat etmediğini, taviz vermediğini, 77 milyon vatandaşı kucaklayarak, ayırt etmeksizin, 780 bin kilometrekare vatan toprağına hizmet götürdüğünü ve götürmeye devam edeceğini anlattı. Erdoğan, "Edirne'den Hakkari'ye, Sinop'tan Hatay'a 780 bin kilometrekare hep birlikte inşallah ihya oldu, inşa oldu; olmaya devam edecek. Modern bir Türkiye'yi gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. Asla taviz vermek yok. Meydanlarda 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' dedik, yine böyle yürüyeceğiz" diye konuştu.

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde içlerinden biri, mücadelede birlikte yürüdükleri Dışişleri Bakanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu'nun genel başkanlığına aday gösterildiğini anımsatan Erdoğan, "İnanıyorum ki bugünkü kongrede katılımın tümünün de ittifakıyla Ahmet Davutoğlu kardeşimiz çıkacaktır" dedi.

Erdoğan, yarın cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninin ardından Davutoğlu'na kabineyi kurma görevini vereceğini, cuma günü de büyük ihtimalle yeni kabinenin gerçekleşmiş olacağına işaret ederek, "Aranızdan ayrılmıyorum bunu bilmenizi istiyorum, ama bugüne kadar genel başkan, başbakan sıfatıyla aranızdaydım. İnşallah bundan sonra 10 Ağustos'ta seçmiş olduğunuz ilk cumhurun başkanı olarak aranızda olacağım" ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan haklarını helal etmelerini isteyen Erdoğan, kendisinin de hakkının vatandaşlara helal olduğunu belirterek, kongrenin yapılacağı salona giriş yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan yeni kabine açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN