İnfaz emri PKK'dan!

Bitlis'in Tatvan ilçesinde 22 Ağustos günü evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden emekli gemi kaptanı 75 yaşındaki Tilo Uçak'ın infaz emrinin PKK tarafından verildiği ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 28.8.2014 11:28
Emekli gemi kaptanı Tilo Uçak, 22 Ağustos günü evinin önünde kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğramış ve kafasına aldığı 2 kurşunla kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Resmi makamlardan henüz resmi bir açıklama yapılmazken, saldırıdan 5 gün sonra örgüte yakın haber ajanslarından açıklama yapan PKK saldırıyı üstlendi. İnfazla ilgili Uçak'ın birçok PKK'lının yakalanması ve öldürülmesi ve dönemin Garzan Eyalet Komutanı PKK'lı Gurbet Aydın'ın öldürülmesinde rol almasını gerekçe gösterildi.

HPG, olayla ilgili, '22 Ağustos günü gerilla güçlerimiz Tatvan merkezde bulunan Telo Uçar isimli kontra ajanı vurarak öldürmüştür. Kürdistan özgürlük mücadelesi değerlerine, halkımızın canına ve malına kast eden bu unsur Şehit Mizgîn (Gurbet Aydın) yoldaşımız başta olmak birçok arkadaşımızın şehadetine sebep olan, rol oynayan ve bizzat yer alan kişidir. Bu kontra ajan bölge güçlerimizce evi yakınlarında vurularak öldürülmüştür' açıklamasını yaptı.

Bir dönem Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bitlis İl Teşkilatı'nda görev alan Tilo Uçak, PKK'nın ölüm listesinde yer alıyordu. Uçak, daha önce örgütün emriyle düzenlenen bombalı ve silahlı birçok saldırıdan sağ kurtulmayı başarmıştı. Suikast girişimlerinden biri Uçak'ın aracına bombalı saldırı, bir diğeri ise evine bombalı saldırı şeklinde yapılmıştı. Uçak, 22 Ağustos günü çarşı merkezinden yayan olarak evine gittiği sırada silahlı kişilerin saldırısına uğrayarak hayatını kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnfaz emri PKK'dan!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN