Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte kabineye giren 4 yeni isim

Giriş Tarihi: 29.8.2014 12:58 Güncelleme Tarihi: 29.8.2014 14:09

Başbakanvekili Ahmet Davutoğlu 63. hükümetin bakanlar kurulunu açıkladı. Yeni kabineye 4 yeni isim girdi. Kabinede parlamento dışından iki isim yer alıyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve AK Parti Ankara Milletvekili, Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan Başbakan Yardımcısı oldu. Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan Başbakan Yardımcısı oldu. Ayrıca Avrupa Birliği Bakanı olarak Volkan Bozkır ve Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak da Nurettin Canikli kabineye giren diğer iki yeni isim oldu.

Yeni kabinede AB Bakanı ve Başmüzakereci görevine Volkan Bozkır, Dışişleri Bakanlığına Mevlüt Çavuşoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına Nurettin Canikli getirildi.

KABİNEYE PARLAMENTO DIŞINDAN İKİ İSİM

62. Hükümeti'n kabinesinde İçişleri Bakanlığı koltuğunu koruyan Efkan Ala'yla birlikte kabineye parlamento dışından giren ikinci isim Başbakan yardımcılığına getirilen Numan Kurtulmuş oldu. Böylece parlemento dışından iki isim vekil olmadan kabinede yer almayı başardı.

KURTULMUŞ 3. İSİM OLDU

Numan Kurtulmuş, daha önceki hükümetlerde Meclis dışından kabineye giren Ahmet Davutoğlu ve Efkan Ala'nın ardından Parlamento dışından kabineye giren üçüncü isim oldu.

VOLKAN BOZKIR


TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci görevine getirildi.

Bozkır, 1950'de Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Bozkır, Dışişleri Bakanlığı'nda sırasıyla, Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkatibi, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçisi ve AB nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi görevlerinde bulundu.

Başbakanlık Dışişleri Danışmanlığı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı, AB Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB'den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerini de yürüten Volkan Bozkır, Romanya Ulusal Liyakat Madalyası sahibi.

24. dönemde TBMM Dışişleri Komisyonu ve Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı'na seçilen Bozkır, çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca biliyor.

Bozkır, evli ve 2 çocuk babası.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU

Dışişleri Bakanlığına, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu getirildi.

Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968'de Alanya'da doğdu. Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitiren Çavuşoğlu, ABD Long Island Üniversitesinde ekonomi dalında yüksek lisans yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çavuşoğlu, 1993'te AÜ'de Avrupa Birliği Uzmanlığı eğitimini tamamladı.

AK Parti kurucu üyesi olan Çavuşoğlu, 22. ve 23. dönemlerde Antalya milletvekili seçildi. Mevlüt Çavuşoğlu, Ocak 2013'te de partinin dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine getirildi.

23. dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratlar Grubu Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde bulunan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına seçildi.

Geçen yıl Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç tarafından Ukrayna Devlet Liyakat Nişanıyla ödüllendirilen Mevlüt Çavuşoğlu, 26 Aralık 2013 tarihinden bu yana Avrupa Birliği Bakanı, Başmüzakereci ve Müzakere Heyeti Başkanı görevini yürütüyordu.

İngilizce, Japonca ve Almanca bilen Çavuşoğlu, evli ve bir çocuk babası.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI NURETTİN CANİKLİ

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına getirildi.

Nurettin Canikli, 15 Mayıs 1960'da Giresun'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesi'nde para-banka-finansman alanında tamamladı.

Maliye Bakanlığında Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve İstanbul Defterdarı Vekili olarak görev yaptı, yeminli mali müşavirlik şirketinin ortağı olarak faaliyette bulundu.

AK Parti Kurucu Üyesi olan Nurettin Canikli, 22, 23 ve 24. Dönem'de Giresun Milletvekili seçildi. Canikli, AK Parti Grup Başkanvekilliği görevini yürütüyordu.

YALÇIN AKDOĞAN

Yalçın Akdoğan, 22 Eylül 1969'da Üsküdar'da doğdu. Babasının adı Reşit, annesinin adı Fatma'dır.

Siyaset Bilimi Doçenti ve Yazar; Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın ve Yayın Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bölümünde, doktorasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset ve Sosyal Bilimler Bölümünde tamamladı.Milliyet gazetesinde staj yaparak gazeteciliğe başladı. İç Anadolu gazetesini çıkardı. Yeni Şafak ve Star gazeteleri ile çeşitli dergilerde yazarlık yaptı. Pendik Belediyesi Eğitim Kültür ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Devlet Bakanı Basın Müşavirliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Danışmanlığı ve Başbakan Başmüşavirliği görevlerinde bulundu. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Bahçeşehir Üniversitesi Liderlik Okulunda ders verdi. 8 adet kitabının yanında çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış çok sayıda makalesi vardır.İngilizce bilen Akdoğan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte kabineye giren 4 yeni isim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN