Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terbiyesizlik

Erdoğan'ın yemin töreni öncesinde CHP'li Altay'ın Çiçek'e Anayasa ve İçtüzük kitabını fırlatması tepki topladı. AK Parti'den "Büyük bir terbiyesizlik" değerlendirmesi geldi

Giriş Tarihi: 29.8.2014
12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ant içme töreni öncesi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in söz talebini reddettiği CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Anayasa ve İçtüzük kitabını Başkanlık Divanı'na fırlatmasına siyaset dünyasından tepki yağdı. CHP'li milletvekilleri yemin törenine birkaç dakika kala CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın gelmesinin ardından Genel Kurul salonuna toplu halde girerek yerlerini aldı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in birleşimi açar açmaz ayağa kalkarak söz istedi. Çiçek, önce toplantı yeter sayısı olup olmadığına ilişkin elektronik oylama yaptı. Altay, oylamanın hemen ardından yeniden söz istedi. Çiçek ise "İçtüzüğe göre yemin törenini icra etmek mecburiyetindeyiz" diyerek söz vermedi. Altay'ın usule ilişkin söz talebi ısrarını sürdürmesi üzerine Çiçek, "Bu tartışmaları her vesileyle yaparız ama bugün tartışma yapma imkanımız yok. Bugünkü toplantı olağanüstüdür ve özel mahiyette toplantıdır. Usul ve teamül açısından tartışma imkanı yok" diye karşılık verdi. CHP'li Altay bunun üzerine tansiyonu yükseltti. Elinde tuttuğu Anayasa ve Meclis İçtüzüğü kitapçığını ayakta durduğu CHP sıralarının önünden Başkanlık Divanı'na doğru fırlattı. Ardından da Altay ve Genel Kurul'daki CHP milletvekilleri topluca Genel Kurul'u terk etti. CHP'nin eylemine AK Parti milletvekilleri yuhalayarak ve laf atarak tepki gösterirken Çiçek de gerginliğin artması üzerine milletvekillerini sabır ve Meclis'e yakışan tavır içinde olmaları konusunda uyardı. Çiçek'in TBMM Başkanlığı'nın olağanüstü çağrı yazısını okutmasının ardından ant içme törenine geçildi. Genel Kurul'u terk eden CHP'liler Erdoğan'ın yemin etmek üzere Meclis kürsüsüne çıktığı anı ve yemini Meclis kulisindeki televizyondan izledi, bazıları da televizyonların kapatılmasını istedi. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı yeminini yaptığı sırada bazı CHP milletvekillerinin de 'yalan' diye tepki gösterdiği görüldü. CHP milletvekillerinin yanı sıra Başkanlık Divanı'nın CHP'li üyesi Muharrem Işık da Genel Kurul salonunu terk etti. CHP'lilerin yanı sıra MHP'li Sinan Oğan ve Atilla Kaya da yemin töreni sırasında Meclis kulisinde olmayı tercih etti. CHP'liler daha sonra basın toplantısı düzenleyerek tavırlarının gerekçesini açıkladı. Altay, Çiçek'e içtüzük fırlatmasını "İçtüzük fırlatma demokratik tepki hakkıdır. Yine olsa yine yaparım" diye savundu. Millet iradesine saygısızlık etmediklerini, saygısızlığı yapanın Çiçek olduğunu savunan Altay, "Cumhurbaşkanlığı makamına meşruiyet gölgesi düşürmeyeceğiz. Atatürk de orada oturdu. 12. zat şimdi orada oturuyor. Orası devletin birliğini, bütünlüğünü temsil makamıdır. Devlet meselesi olduğunda Sayın Kılıçdaroğlu'nun görüşmesi gerekirse de görüşür" dedi.

'Kendilerini rezil ettiler'

CHP'nin Genel Kurul'daki tavrı ve yaşananlara ilişkin AK Parti ve HDP'den şu değerlendirmeler geldi:
- AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş: Halkın iradesiyle seçilen Cumhurbaşkanını bu şekilde protesto etmek, Anayasa kitapçığını TBMM Genel Kurulu'nda Meclis Başkanı'na fırlatmak büyük bir terbiyesizliktir. CHP halkın iradesini yok saymıştır. Bu tavır Türk halkınadır.
- Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler: İsminde halkın geçtiği bir partinin halkın iradesine saygısızlık yapması hiç yakışmamıştır. Bu tavırla hem 77 milyona kendilerini rezil ettiler, hem de dünyaya CHP'nin bu yüzünü göstermiş oldular. Millet bunun hesabını sandıkta CHP'den soracaktır.
- İçişleri Bakanı Efkan Ala: Bu ülke cumhurbaşkanını yüzde 52 oyla çıkarmıştır. Bunu görmemezlikten gelmek ne kadar doğrudur; halk bunu görecektir.
- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: Yaşadığımız olayları halka karşı saygısızlık olarak görüyorum. Halkın yüzde 52'sinin seçtiği bir insana yapılan saygısızlık aslında o insanı seçen büyük kitlelere yapılmış bir saygısızlıktır.
- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: Kitapçık fırlatma nezaket ötesi bir durumdur. Normal bir günde bile yapılsa genel kurul adabına uygun bir tutum olmaz. Kaldı ki bir yemin töreni. Halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanı. Beğenmeyebiliriz. Ama düşüncesini beğenmek başka, halkın iradesine saygılı olmak başka.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terbiyesizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN