Davutoğlu, Adli Yıl Açılışına katılamayacak

Başbakan Davutoğlu'nun, yeni Bakanlar Kurulu'nun toplantısı dolayısıyla yeni "Adli Yıl Açılış Töreni"ne katılamayacağı bildirildi.

Giriş Tarihi: 30.8.2014 16:15 Güncelleme Tarihi: 30.8.2014 18:17

Başbakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu, Yargıtay Başkanı Ali Alkan tarafından yapılan "nezaket ve tebrik ziyareti"nde, AK Parti hükümetlerinin her zaman bağımsız Türk yargısına büyük saygı duyduğunu, yargı imkanlarının geliştirilmesi konusunda büyük adımlar attığını, demokratikleşme ve yargı üzerinde vesayetin kaldırılması için çok önemli reformlar gerçekleştirdiğini belirtti.

Yargının, başta "paralel örgütlenme" olmak üzere, her türlü vesayet odağına karşı bağımsızlığının korumasının hayati öneme haiz olduğunu ifade eden Davutoğlu, bu bağımsızlığı temin etmek için hükümetin gelecek dönemde de her türlü katkıyı vermeye devam edeceğini kaydetti.

Bu arada, ziyarette, Yargıtay Başkanı Alkan tarafından, yeni Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılması konusunda yapılan davet üzerine, Başbakan Davutoğlu'nun, 62. Hükümet'in pazartesi günü düzenlenecek ilk Bakanlar Kurulu toplantısı dolayısıyla törene katılamayacağını bildirdiği öğrenildi.

ERDOĞAN GİTMEM DEMİŞTİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın da toplantıda olması nedeniyle törene katılmayacağı öğrenildi.

Danıştay'ın kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşmasına tepki gösteren Recep Tayyip Erdoğan, salonu terk etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşma yapması durumunda törene katılmayacağını bildirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu, Adli Yıl Açılışına katılamayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN