Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denge kabinesi

Başbakan Davutoğlu yeni kabinede geniş çaplı bir değişime gitmedi. Kabineye 4 yeni bakan katıldı bir bakanın da görev yeri değişti. AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenecek

Giriş Tarihi: 30.8.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan onayı aldıktan sonra 62. hükümeti açıkladı. Yeni kabinede Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş Başbakan Yardımcıları oldu. Davutoğlu'ndan boşalan Dışişleri Bakanlığı koltuğuna ise Mevlüt Çavuşoğlu oturdu. Çavuşoğlu'ndan boşalan AB Bakanlığı da emekli büyükelçi Volkan Bozkır'a emanet edildi. Kabinedeki yeni isimlerden birisi de Gümrük ve Ticaret Bakanı olan Nurettin Canikli oldu. Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Emrullah İşler ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise kabine dışı kaldı.

ÇÖZÜM AKDOĞAN'A EMAN ET
Yeni kabinede 3'üncü dönemini yaşayan birçok ismin kabine dışı kalabileceği iddiası ortaya atılmıştı. Ancak Davutoğlu bu seçeneği tercih etmedi. Kabinedeki değişimi dar kapsamlı tuttu. Kulislere göre bunun sebebi, Türkiye'nin 10 ay sonra genel seçimlere gidecek olması. Davutoğlu, kabinede kapsamlı bir değişiklik yapması halinde yeni bakanların uyum sürecinin genel seçim kampanyasında zafiyet yaratacağını düşündü. Bu yüzden istikrar ve denge yeni kabinenin anahtar kavramları oldu.
Kabineye yeni giren isimler arasında Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi başdanışmanlığını yapan Akdoğan, yeni kabinede Beşir Atalay'ın bıraktığı çözüm süreci koordinatörlüğü görevini üstlenecek. Çözüm sürecinde koordinasyonu sağlayan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı Akdoğan'a bağlanacak. Başbakan Yardımcısı Arınç'ın hükümet sözcülüğünü devam ettirmesi halinde Akdoğan'ın bu görevi üstlenecek ikinci isim olması da bekleniyor.
Milletvekili olmadan dışarıdan kabineye giren Numan Kurtulmuş, kabinenin siyasi olarak elini yükseltecek bir isim. Aslında ekonomi profesörü olan Numan Kurtulmuş'un kabinedeki ekonomi yönetimiyle de yakın temas içinde olacağı belirtiliyor. Kurtulmuş, Başbakan Yardımcılığı koltuğunu bırakan Emrullah İşler'in sorumluluk alanlarını üstlenecek. TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi kuruluşlar kendisine emanet edilecek.

DIŞİŞLERİ SEÇİMİ ÇAVUŞOĞLU

Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan olmasının ardından Dışişleri Bakanlığı koltuğu için kulislerde birçok isim gündeme geldi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Mevlüt Çavuşloğlu'nun Dışişleri Bakanı olması kararını verdi. Bunun ana sebebi Çavuşoğlu'nun geçmişte başarıyla yerine getirdiği görevler... Çavuşoğlu'nun yıldızı Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) başkanlığı ile parladı. Bu dönemde uyguladığı başarılı politikalarla AB içerisinde güçlü ilişkiler geliştirdi. Kaynaklar, yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığın diplomaside çok etkin olacağını belirtiyor. Bu çerçevede devletin zirvesiyle eşgüdüm içinde çalışacak Mevlüt Çavuşoğlu'nun Dışişleri Bakanı olması sürpriz görülmüyor. Çavuşoğlu'nun Dışişleri Bakanı olması üzerine AB Bakanlığı, emekli Büyükelçi Volkan Bozkır'a emanet edildi. Bakanlar Kurulu listesi dün Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında da yayımlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denge kabinesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN