Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ermenistan'dan davet ve tebrik mesajı

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devir-teslim törenine katılan Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, 12'nci Cumhurbaşkanı'na Erivan'ın tebrik mesajını ve davetini içeren özel bir mektup sundu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Çankaya Köşkü'ndeki devir-teslim törenine katılan Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, Erivan'ın tebrik mesajını ve davetini ileten özel bir mektup sundu. İlk kez Ankara'ya gelen Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan Çankaya'da düzenlenen resepsiyonda önce Ermeni patrikliği adına gelen dini temsilci ile bir süre sohbet etti.
Nalbandyan, bahçede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı özellikle bekledi. Erdoğan, davetlilerle tek tek ilgilendi ve bu arada Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan'la da karşılaştı.
Erdoğan'ın, "Hoş geldiniz.
Nasılsınız?" demesi üzerine Nalbandyan, tercümanı aracılığıyla teşekkür etti.

TÜRKÇE KONUŞTU

Daha sonra danışmanından özel bir dosyayı getirmesini istedi.
Dosyayı açan Nalbandyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan imzalı tebrik ve davet mektubunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu.
Nalbandyan'ın, mektubu sunuş sırasında Türkçe konuşması ve Erdoğan'a, "Burada davet de var" demesi dikkati çekti.
Erdoğan, tebrik mesajı için teşekkür etti ve mektubu ayrıca inceleyeceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1915 olaylarının yıldönümü vesilesi ile Başbakan olduğu 23 Nisan 2014'te bir mesaj yayımlamış ve ezber bozmuştu. Erdoğan, o mesajında "ortak acı" vurgusu ile dikkati çekmiş ve şu çağrıda bulunmuştu:
Birinci Dünya Savaşı esnasında yaşanan hadiseler, hepimizin ortak acısıdır.
Her din ve milletten milyonlarca insanın hayatını kaybettiği I. Dünya Savaşı esnasında, tehcir gibi hadiselerin yaşanmış olması, Türkler ile Ermeniler arasında duygudaşlık kurulmasına ve karşılıklı insani tutum ve davranışlar sergilenmesine engel olmamalıdır."

ERMENİ TARAFININ HEDEFİ

Erivan yönetimi, 1915 olaylarının 100'üncü yıldönümü nedeni ile 24 Nisan 2015'te uluslararası etkinlik düzenlemeyi hedefliyor. Soykırım iddialarına, diyasporanın da organizasyonu ile küresel destek arayışı olarak yorumlanan bu girişim Ankara tarafından da dikkatle izleniyor. Ankara, 1915 olaylarının siyasetçilerin malzemesi olamayacağını savunuyor ve olayların tarihçilerden oluşacak uluslararası bir komisyon tarafından masaya yatırılmasına, kapsamlı arşiv incelemesi yapılmasına sıcak bakıyor.
Ayrıca, Kafkaslar'da Karabağ sorununu da çözecek şekilde geniş kapsamlı barış zemini oluşturulması için çalışıyor.
Ermenistan'la Ekim 2009'da imzalanan ancak hayata geçmeyen protokolün en önemli maddesi ise "İki halk arasında karşılıklı güven tesis edilmesi amacıyla, mevcut sorunların tanımlanmasına ve tavsiyelerde bulunulmasına yönelik olarak, tarihsel kaynak ve arşivlerin tarafsız bilimsel incelenmesini de içerecek şekilde bir diyaloğun uygulamaya konulmasını" içeriyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ermenistan'dan davet ve tebrik mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN