Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halef seleflerden kardeşlik mesajı

Kabinenin yeni üyeleri eskilerden görevlerini teslim aldı. Beşir Atalay Başbakan Yardımcılığı görevini Akdoğan'a teslim ederken, "Akdoğan değerli kardeşimdir. Bu oda onu, o da bu odayı iyi bilir" dedi

Giriş Tarihi: 30.8.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni kabineyi açıklamasının ardından değişikliklerle ilgili devir teslimler üç saat içerisinde gerçekleştirildi. Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen devir-teslim törenlerinde Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay görevi Yalçın Akdoğan'a devretti. Atalay, Akdoğan ile birçok konuda birlikte çalıştıklarına vurgu yaptı. "Yalçın Akdoğan, benim değerli kardeşim, bu oda onu, o da bu odayı çok iyi bilir" diyen Atalay, "Ben kendisine hem bu odayı hem de bu görevi devrediyorum" dedi. Atalay şöyle konuştu: "9 yıl bu odada oturmuş oldum. Bu oda küçüktür ama içi çok doludur. Bu oda mutfak görevi gördü. 12 yıla yakın bir süre sonunda da iş ferahlığıyla, onurla bu görevden ayrılıyorum." Atalay bakanlıktan ayrılışıyla ilgili "Yeni bir hükümet kuruluyor. Üçüncü dönem içindeyiz. Seçime kadar sürse sürecekti. Hem Cumhurbaşkanımıza hem de yeni Başbakanımıza affımı arzetmiştim, kendileri de sağolsunlar onlar da bu anlayışı gerçekleştirdiler" dedi. Atalay "Bizde bir dava ahlakı vardır. Sabah yeni Başbakanımızla bir araya geldik. Cuma namazına birlikte gittik, birlikte namaz kıldık. Partimize, davamıza hepimiz hangi katkıları verirsek her safhada verimli oluruz. Bundan sonra da şüphesiz partimin emrindeyim" diye konuştu.

HEP ATALAY'IN İMZASI VAR

Devir teslimde kısa bir konuşma yapan Akdoğan da "12 yılda AK Parti iktidarı sessiz projelerini hayata geçirdiyse bunun altında Beşir Atalay'ın imzası vardır" diyerek selefine jest yaptı. "12 yılda biz çok zor zamanlar geçirdik. Bu zamanlarda o süreçleri birlikte atlattık. Beşir Bey derdi olan, davası olan demokrat bir insandır. Bir olay meydana geldiğinde benim alanım değildir demez hemen teyakkuza geçer. Yeni Türkiye'nin inşasında bu rolü üstleniyoruz. Bizler projeleri gerçekleştirmek için el birliğiyle hareket edeceğiz. Sıkıntılı günler içinde bundan sonra da ilk arayacağım kişi Beşir Atalay'dır. Allah bizi mahcup etmesin" dedi. Beşir Atalay ve Yalçın Akdoğan arasındaki devir-teslim töreninin ardından, gazeteciler Akdoğan'a "Çözüm sürecinin koordinasyonu sizde mi olacak" diye sordu. Akdoğan ise, henüz iş bölümünün yapılmadığını belirtti. Beşir Atalay ise bu soruyla ilgili olarak, ilk Bakanlar Kurulu'nda Başbakan yardımcılarının görevlerinin belirleneceği yönünde Başbakan'ın bir ifadesi olduğunu söyledi.

'DIŞ POLİTİKAMIZ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı'nı TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır'a devretti. Çavuşoğlu, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gece gündüz çalışarak, hem bize güvenenleri mahçup etmeyeceğiz hem de ülkemiz, dış politikamız için çalışacağız" dedi. Volkan Bozkır da, "Dışişleri meslek hayatımın 11 yılını AB süreci ile ilgilenerek geçirdim. Türkiye'nin stratejik hedefi AB üyeliğidir. Bu süreçte ilerleme kaydedilmesi için elimden geleni yapacağım" dedi.

MAKAMLAR GEÇİCİ
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, görevi Numan Kurtulmuş'a devretti. Kurtulmuş, Türkiye'nin önemli bir virajdan geçtiğini, yeni dönemde anayasa ve çözüm sürecinin başarılması gerektiğine vurgu yaptı. Kurtulmuş ile dost olduklarını belirten İşler, "Makamların geçici olduğuna inanıyoruz. Kalıcı olan gök kubbede hoş bir seda bırakmaktır. Ben bu sedayı bıraktıysam kendimi mutlu ve bahtiyar hissedeceğim. Onurla, gururla, şerefle devraldığım görevi yine onurumla, gururumla, şerefimle ve alnımın akıyla kardeşim Kurtulmuş'a devretmenin bahtiyarlığını hissediyorum" dedi. Kurtulmuş "dışardan atama partide rahatsızlık yaratır" yorumlarına ilişkin "Dışarıdan lafını yadırgadım. Yani Numan Kurtulmuş dışarıdan birisi değildir" dedi.

ÇELİK: YAZICI'YA ŞAŞIRDIM
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın kabine dışı kalmasına şaşırdığını belirterek şöyle konuştu: "Gelenlerden şaşırtan veya sürpriz olan bir isim olmadı ama ben Hayati Yazıcı'nın kabine dışı kalmasına şaşırdığını ifade etmek isterim. Tabii hangi münazaralarla karar verildi ben iç yüzünü bilmiyorum."

OLAĞANÜSTÜ TOPLANILACAK
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 62. Hükümet'in programının okunması, görüşülmesi ve güven oylaması için Genel Kurulu 1 Eylül saat 14.00'te olağanüstü toplantıya çağırdı. Görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra güven oylaması yapılacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu, pazartesi günü TBMM'de ilk grup toplantısını yapacak.

KABİNE İLK CUMAYI KILDI
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ilk cuna namazını Muhafız Alayı Süngülü Camisi'nde kıldı. Kocatepe Camisi'nde namaza giden Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ise kabineye yeni giren Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş ve Nurettin Canikli eşlik etti. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile bazı bakanlar da Kocatepe Camisi'ne gitti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halef seleflerden kardeşlik mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN