Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'de tören yok

Giriş Tarihi: 31.8.2014

Türkiye'de krize neden olan adli yıl açılış törenleri AB'de yok. İngiltere'de adli yıl dua ile başlarken, İsveç'te tüm hâkimler kutsanıyor. 15 AB ülkesinde ise hiç tören yapılmıyor

Türkiye'de sık sık tartışmalara neden olan adli yıl açılış törenleri Avrupa ülkelerinde uygulanmıyor. 1 Eylül'de yapılacak tören öncesi yeniden tartışılan törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun siyasi içerikli uzun konuşması nedeniyle katılmayacağını açıklamıştı. Türkiye'de her yıl krize neden olan törenler, diğer taraftan hiç bir AB ülkesinde uygulanmıyor. İngiltere'de adli yıl dua ile başlarken, İsveç'te 'doğru kararlar versinler' diye tüm hâkimler kutsanıyor. 15 AB ülkesinde ise adli yıl başlangıcında hiç bir tören yapılmıyor.
AVUSTURYA: Avusturya'da 1 Mayıs 2011'den itibaren adli tatil uygulanmıyor. Bu nedenle Adli Yıl Açılış Töreni uygulaması da bulunmuyor.
ALMANYA: Almanya'da yasal bir adli tatil uygulaması bulunmadığından Adli Yıl Açılış Töreni uygulaması da gerçekleştirilmiyor.
BELÇİKA: Belçika hukuk sisteminde, adli tatil 1 Temmuz'da başlıyor, 31 Ağustos'ta sona eriyor. Ancak eylülde yapılan adli yıl açılış töreninde avukatlar değil, sadece yüksek yargı hâkimleri konuşuyor.
İRLANDA: İrlanda hukuk sisteminde adli tatil sadece 1 Ağustos - 6 Ekim arasında sadece yüksek mahkemeler için uygulanıyor. Ancak adli adli yıl açılış töreninde kimse konuşmuyor.
İSPANYA: İspanya hukuk sisteminde, Ağustos ayı adli tatil olarak öngörülüyor. Adli tatil bittikten sonra yapılan törende Baro başkanının konuşma yapması gibi bir usul benimsenmiyor.

BU ÜLKELERDE TÖREN YOK
ÇekCumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, Polonya ve Romanya.


İsveç kutsuyor
İsveç hukuk sisteminde de adli tatil başlangıcında "Tingspredikan" adı verilen dini törenle tüm yargı mensupları kutsanarak bir sonraki yıl için doğru karar vermeleri için dua ediliyor. Törende baro başkanları da konuşma yapmıyor.

İngiltere dua ile açıyor
İngiltere'de adli tatil uygulaması ve baro başkanının konuşmasına ilişkin bir uygulama bulunmuyor. İngiliz yargı mensupları adli yıla Ortaçağ'dan bu güne devam eden 'Westminster Abbey Töreni' ile dua ederek giriyor. Dini törende ilahiler, dualar ve İncil'den okumalar yapılıyor.

Davutoğlu da katılmıyor
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katılmayacağı 1 Eylül'deki adli yıl açılış törenine Başbakan Ahmet Davutoğlu ve kabine üyeleri de katılmayacak. Kabine üyelerinin, aynı gün Bakanlar Kurulu toplantısı olduğu için açılış törenine katılmayacağı öğrenildi. Konunun, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ı kabulünde yaptığı görüşmede gündeme geldiği öğrenildi. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'de tören yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN