Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bedelli bekleyenlerden Başkomutana mektup

Bedelli Askerlik Platformu üyeleri, Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan'a bedelli askerlik beklentilerini anlatan bir açık mektup yayınladı.

Giriş Tarihi: 1.9.2014 16:20
Bedelli Askerlik Platformu'nun mektubunda şu ifadelere yer verildi:

"Çalışan, üreten, istihdam sağlayan, çocuklarını büyüten, hasta ailesine bakan gençler olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın bilgilerine sunmak, dertlerimizi paylaşmak ve hayata dair umutlarımızı devam ettirmek adına bu mektubu kaleme aldık.

2011 yılında çıkarılan Bedelli Askerlik yasasından, yaş sınırı ve bedelin yüksekliğinden dolayı faydalanamamış gençler olarak ümit dolu günlerin heyecanıyla yaşıyoruz. 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce, sizlerin de açıkça belirttiği üzere gençlerimizin sıkıntılarının giderilmesi ve ailelerin endişeli bekleyişinin sonlanması açısından yeni bir Bedelli Askerlik uygulaması elzem hale gelmiştir. Bu amaçla, talimatının sizin tarafınızdan verildiğini bildiğimiz yeni bir Bedelli Askerlik çalışmasının Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz Bey tarafından size arz edildiğini büyük bir sevinçle öğrenmiş bulunmaktayız.

Sayın Cumhurbaşkanımız,

Suçlu olmadığı halde GBT kıskacında olan, hasta olunca hastaneye gidemeyen, iş seyahatlerinde otellerde konaklayamayan ve askerlik durumundan dolayı sözleşmesini yenileyemeyen gençler olarak, yeni Bedelli Askerlik uygulamasına çok kısa sürede büyük bir ihtiyaç duymaktayız. Bugüne kadar, yakmadan, yıkmadan, kimseye hakaret etmeden, kırmadan ve incitmeden bu talebimizi çeşitli platformlarda duyurmaya çalıştık. Bugünden sonra da, yine aynı üslup ve istekle, sizlerden gelecek müjdeli haberi beklemeye devam edeceğiz. Ancak 2011 yılında olduğu gibi, başvuru sayısının az olmaması yeni mağduriyetlerin doğmaması için daha makul yaş ve bedel ile uygulamanın hayata geçirilmesi hususu büyük önem arz etmektedir. Bu bakımdan sayısı 800 bin kişinin üzerinde olduğu sizin tarafınızdan da açıklanan bakaya sorununun giderilmesi adına, 25 yaş ve 15 Bin TL olarak yeni bir uygulamayı talep etmekteyiz.

Bugüne kadar çeşitli ve geçerli olduğunu düşündüğümüz sebeplerden dolayı askerlik görevini yerine getirememiş vatandaşlarımız süreç boyunca GBT sıkıntısının yanı sıra çok ağır para cezaları ile de karşı karşıya kalmış durumdalar. Yeni uygulamada bu durumun göz önünde bulundurulmasının da önemli olduğunu düşünmekteyiz.

2011 yılındaki uygulamadan önce, 350 bin civarında olan bakaya sayısının çok kısa sürede 800 bine kadar çıkmasının sebebinin de 30 Yaş 30 Bin TL uygulaması olduğunu düşünüyoruz. Savaşların meydanlardan bilgisayar ekranlarına geldiği yeni dönemde, çalışan, üreten ve istihdam sağlayan gençlerin, Yeni Türkiye'nin yeni vizyonunda ekonomik birer nefer olmaları adına 25 Yaş, 15 Bin TL olarak yeni bir Bedelli Askerlik Uygulamasının hayata geçirilmesi hususunu Sayın Başkomutanımızın bilgilerine ve kamuoyunun dikkatine saygılarımızla arz ederiz.

Bedelli Askerlik Platformu"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedelli bekleyenlerden Başkomutana mektup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN