Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan Rumlara net mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Kapılarımız geçmişteki Rum vatandaşlarımıza açık

Giriş Tarihi: 1.9.2014 17:34 Güncelleme Tarihi: 1.9.2014 19:00
İlk resmi ziyaretini bugün KKTC'ye yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile baş başa görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan'a ayrıca KKTC Bakanlar Kurulu üyeleri de takdim edildi. Eroğlu ile Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nun takdim edilmesinin ardından saat 16.55'te ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

"Kıbrıs konusunda başından beri adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yanayız. Önümüze adil olmayan projelerle gelenler şunu bilsin ki, öyle bir projeyi kabul etmek bizim tarihimizi reddetmek olur ki, böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değildir."

(Kıbrıs konusunda) "Hedefimiz devam etmekte olan müzakere sürecinin bir an evvel eş zamanlı referandumların yapılması aşamasına getirilmesidir

"Garantör ülkeler olarak bizim samimi gayretlerimizi aynen Yunanistan'ın da ortaya koyması lazım, aynen İngiltere'nin de ortaya koyması lazım ve bunların dışında garantör ülke veya garantör uluslararası kuruluş arama gayreti içerisine girenler de boşuna bu tür gayretlerin içerisine girmiş olurlar. Böyle bir şeye 'evet' dememiz de asla mümkün değildir."

"(Kıbrıs'ta) Mevcut durumun ilanihaye devam etmesine izin verilmesi asla mümkün değildir. Ada'nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türk halkının eşit statüsünü güvence altına alacak, kalıcı bir anlaşmaya bir an önce varılması müşterek hedefimizdir."

"Temennimiz 2008'den beri devam eden bu son süreçte, bugüne kadar sarf edilen çabaların heba edilmemesi, zamanın boşa harcanmamasıdır. Mevcut fırsat penceresinin sonsuza kadar açık kalamayacağı herkes tarafından artık idrak edilmelidir. BM sürecini zamana yayıp, Türk tarafını ve uluslararası camiayı oyalamaya kimsenin hakkı yoktur."

:"Kıbrıs'ta iki kesimlilik, siyasi eşitlik, eşit statüyü haiz iki kurucu devleti içeren yeni ortaklık gibi yerleşik BM parametreleri temelinde bir çözümün ortaya çıkması için Kıbrıs Türk tarafının südürdüğü çabalara tam destek veriyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan Rumlara net mesaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN