Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eleştiri var, özeleştiri yok

Giriş Tarihi: 2.9.2014
2014-2015 adli yılının açılışı dolayısıyla dün Yargıtay'da tören düzenlendi. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşturulacak olması nedeniyle siyaset ve Yargıtay'ı karşı karşıya getiren törene beklendiği gibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu katılmadı. Önceki yıllardaki törenlere katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın da gelmediği törende, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş yer aldı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün de hazır bulunduğu törende konuşan Yargıtay Başkanı Ali Alkan, siyaset kurumuna ağır eleştiriler getirdi. Alkan, yargının kendi içindeki işleyişe yönelik özeleştiri yapmaktan kaçınırken HSYK seçimleri öncesinde hakim ve savcılara, "örgütlenmelerinizi takdirle izliyoruz" diye seslendi. Yargıtay Başkanı Alkan şu mesajları verdi:
* YARGIYA OPERASYON: Yürütmenin bir kısım temsilcileri, yetkili soruşturma makamları tarafından verilmiş bir talimat olmadan yargıya polis operasyonu yapılabileceğini kamuoyu önünde açıklayabilmektedir.
* BASKI ENDİŞESİ: Yargıyı isteğe göre dizayn etmek için yargı kurumları üzerinde baskı oluşturulmak istenmesi, yargının kendi içerisinde yapacağı seçimlere ilişkin müdahale girişimleri endişeyle karşılanmaktadır.
* HATALARIMIZ GEREKÇE OLMASIN: Yargı kararlarındaki hataların yine yargının kendi denetim sistemi içerisinde giderilmesi beklenmelidir. Bu hususlar yargı bağımsızlığına müdahale için gerekçe yapılmamalıdır.
* SORUNLAR ARTAR: Son zamanlarda Yargıtay Kanunu ve HSYK Kanunu'nda yapılan değişiklikler ile yargıya müdahale girişimleri, sorunları çözmekten çok artıracak niteliktedir.
* YARGI, KARARLARIYLA KONUŞUR AMA...: Yargının sükûnet ihtiyacına gerekli özen gösterilmiyorsa veya bu ihtiyaç umursanmıyorsa, sessizliği korumak nasıl mümkün olacaktır?... Adaletin güçlü olması, hâkimler için değil herkes için güvencedir. Bu husus hiç unutulmamalı, yargı mensupları polemiğe zorlanmamalıdır. ANKARA

FEYZİOĞLU'NA 20 DAKİKA
Danıştay'da 10 Mayıs'ta yaptığı konuşma uzun sürdüğü için tepkileri üzerine çeken TBB Başkanı Metin Feyzioğlu dün konuşmasını Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun kararına uygun olarak 20 dakika yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eleştiri var, özeleştiri yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN