Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem darbeci hem casus

25 Aralık kumpasını kuran polislere yönelik operasyonda, aralarında eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Yakup Saygılı ve Emniyet Müdürü Mahir Çakallı'nın da bulunduğu 33 polis gözaltına alındı. Suçlamalar "darbe teşebbüsü'', "casusluk'' ve "resmi belgede sahtecilik''

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen emniyetteki paralel yapı soruşturması kapsamında, hükümeti devirmeye yönelik 25 Aralık kumpasını kuran polisler için düğmeye basıldı. Dün sabah 06.30'da, İstanbul merkezli 16 kentte başlatılan ve Mali Şube ekiplerinin düzenlediği operasyonda aralarında Eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile yardımcısı Kazım Aksoy ve İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı'nın da bulunduğu 33 polis gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, "casusluk", "darbeye teşebbüs", "görevi kötüye kullanma", "resmi belgede sahtecilik" ve "soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçlamalarıyla haklarında soruşturma açılan ve 17 Aralık operasyonları sonrasında görev yerleri değiştirilip il dışına gönderilen eski Mali Suçlarla Mücadele Şube'den sorumlu İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun ile operasyonlarda Yakup Saygılı'nın yardımcılığını yapan Yasin Topçu da bulunuyor. Bir başka gözaltı kararı bulunan isim Kazım Aksoy ise bir ay önce düzenlenen "casusluk ve yasa dışı dinleme" soruşturmasında gözaltına alınmıştı. Şüpheliler arasında başı çeken Yakup Saygılı ve Mahir Çakallı da 17 Aralık Operasyonları sonrasında görevden el çektirilip açığa alınmıştı.

GİZLİ TANIK: HEDEF HÜKÜMETTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 25 Aralık soruşturması kapsamında hazırladığı takipsizlik kararında, bir polisin gizli tanık olarak ifadesine yer verildi. Gizli tanık ifadesinde, "Soruşturma ilk önce ihaleye fesat karıştırmaktan başlatılmıştı ancak sonradan Başbakan'ın örgüt lideri olarak gösterildiği bir şema oluşturuldu. Soruşturmanın seyri değişince bazı tereddütler yaşanmaya başlandı. Bunun üzerine amirler, 'Bu soruşturma yüzyılın soruşturması, bu soruşturmada görev almak şereftir. Ayrıca, Hocaefendi de bu soruşturmayı yürütenlere dua ediyor' diye kendi aralarında konuşuyorlardı" dedi.


GÖZ ALTI LİSTESİ:

Yakup Saygılı
Mahir Çakallı
Cihan Kasak
Murat Kaya
Ufuk Sağdıç
İsa Karayiğit
Turan Güler
İbrahim şener
Mehmet Akif Üner
Ziya Avcıoğlu
Mustafa Demirhan
İsmail Arpacı
Habip Kunt
Kazım Aksoy
Yasin Topçu
Arif İbiş
Taner Yarkıcı
Hüseyin Korkmaz
Turgay Dükenmez
Şerif Ali Kerman
Mehmet Fatih Yiğit
Mahmut Yavuz
Sinan Sağlayan
Ercan Taş
Hamza Tosun
Volkan Demirdelen
Sabri Kızılkaya
Mahmut Uçar
İsmail Sarı
Münif Ciğerci
Mehmet Sait Sevinç
Burhan İnönülü
Hüseyin Tokgöz


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem darbeci hem casus
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN