Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdeolojik çıkarlar adaleti zedeler

Adli Yıl açılış mesajı, Yargıtay'da tören düzenlendiği sırada yayımlanan Erdoğan "Yargının bağımsızlığı kadar önemli olan, tarafsızlığıdır. Siyasi, ideolojik, zümrevi çıkarlar egemen olursa, adalet tecelli etmez" dedi

Giriş Tarihi: 2.9.2014
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adli yıl açılışı mesajı dün Yargıtay'da açılış töreni düzenlendiği saatlerde yayımlandı. Mesajında yargının tarafsız olması gerektiğini belirten Erdoğan şu ifadeleri kullandı:
* AYNI HİSSİYATI PAYLAŞMALIYIZ: Adaletin güvenilir ve hızlı şekilde tecelli edebilmesi, sadece anayasal ve yasal düzenlemelerle, yargıda altyapı yatırımlarıyla mümkün hale gelemez. Yargı kurumları ve yargı mensuplarının, ülke ve millet ile aynı istikamete bakıyor olmaları, ülkenin istiklal ve refahı adına milletle aynı hissiyatı paylaşıyor olmaları hayati derecede önemlidir. Yargının bağımsızlığı kadar, hatta ondan daha da önemli olan, yargının, yargı kurumları ve yargı mensuplarının tarafsızlığıdır. Siyasi, ideolojik, zümrevi çıkarlar yargıya egemen olursa, orada adaletin tecelli etmeyeceği açıktır.
* SİYASALLAŞMA HASSASİYETİ: Yargının siyasallaşmaması, ilgili tüm tarafların üzerinde hassasiyetle duracakları bir konudur. Ancak, yargının tarafsızlığını yitirmemesi de tüm yargı kurumlarının ve mensuplarının en hassas ve en güncel meselesi olmak durumundadır. Tüm yargı kurumları ve mensupları, yargıya sirayet etmeye çalışan, yargıyı etki altına almaya çalışan, adeta yargıyı teslim almaya çalışan siyasi, ideolojik ve zümrevi gruplara karşı son derece hassas, dikkatli ve cesur olmak zorundadır.
* YARGIYA SIZAN GİRİŞİMLER: Yargı içine sızarak örgütlü şekilde hareket eden ve yargı sistemini adeta felce mahkum etmeye çalışan girişimler karşısında herkes, hepimiz, eşit derecede mesulüz. Bu noktadaki her ihmalkarlık ülkemize, milletimize, gelecek hedeflerimize açık bir haksızlık olacaktır.
* HEVESLERİ BOŞA ÇIKACAK: Yargı kurumları ve yargı mensuplarının, yargının önce tarafsızlığını ardından bağımsızlığını tehdit eden her yapıya ve girişime karşı, üzerinde yaşanan toprakların ruhuna uygun bir cesaretle karşı duracağına inanıyorum. Başta hakim ve savcılarımız olmak üzere bu ülkeye ve millete ruhunu adamış kahramanlarımız, inanıyorum ki, yargı üzerindeki heveslerin tümünü boşa çıkaracaktır.
* YENİ TÜRKİYE'NİN ADALETİ: Yeni ve büyük Türkiye, adalet ve özgürlükler üzerinde yükselecektir. Yargı sisteminin kutlu yürüyüşümüze katkılar sağlayacağını umuyorum.
* BAŞARI DİLİYORUM: 2014-2015 Adli Yılı açılışını kutluyor, yeni adli yılın ülkemize ve vatandaşlarımıza barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum. Adaletin tecellisi için fedakarca emek sarf eden hakim, savcı ve avukatlarımıza, tüm yargı çalışanlarına, yeni adli yılda başarılar diliyorum.
* BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NUN MESAJI: Başbakan Ahmet Davutoğlu da yayımladığı Adli Yıl açılış mesajında yargı zırhına bürünen vesayet odaklarıyla mücadeleye vurgu yaptı. Davutoğlu, "Yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını sağlamaya çalışırken, yargı zırhına bürünen vesayet odaklarının siyaseti ve bürokrasiyi baskı altına alma girişimlerine karşı ortak bir irade sergileyeceğimize yürekten inanıyorum" ifadesini kullandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da mesajında "Tarafsız yargının bütün bağlılıklarını reddeden hakim-savcılarca sağlanacağı"nı kaydetti. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdeolojik çıkarlar adaleti zedeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN