Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmralı 'Kesin ateşkes' çağrısı yapacak

Giriş Tarihi: 2.9.2014
Çözüm sürecinde Ada trafiği hareketlendi. Silahların bırakılmasına dönük yol haritasıyla birlikte İmralı da bugüne kadar eylemsizlik kararı alan örgüte "mutlak ateşkes" çağrısı yapacak. Takvimin sağlıklı işlemesi için Türkiye sınırları içinde tek bir silahlı unsur kalmayacak.

İLK RANDEVU ARINÇ'LA:
Çözüm sürecine ilişkin çalışmaların dümenine geçen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın bu hafta HDP heyeti ile bir araya gelmesi bekleniyor. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, SABAH'a yaptığı değerlendirmede hükümet temsilcileriyle yapılacak görüşmelerin ardından İmralı'ya gideceklerini söyledi. Yol haritası için geri sayım başlarken bu ziyaret büyük önem taşıyor.

1.5 YILLIK TAKVİM:
Devlet heyetinin İmralı, HDP'nin de Kandil görüşmelerinde taraflar genel çerçevede uzlaştı. Ancak, yol haritasındaki bazı başlıklar ve takvim konusunda farklı görüşler masaya geldi. Öcalan'ın çerçevesi hazırlanan yol haritası üzerinde çalışmak için iki haftalık süre istediği belirtiliyor. Bu süre içinde de İzleme Kurulu'nun oluşturulmasına yönelik adımların atılması talebinde bulunduğu öğrenildi.

HUKUKİ ALTYAPI OLUŞTURULACAK:
Yol haritasında dönüşler için yasal altyapı çalışmalarının da bu yılın sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Yeni dönemde Kamu Güvenliği Müsteşarlığı bünyesinde yeni sekretarya oluşturuluyor. Yurtdışından dönüşmelerin sağlıklı yürütülmesi için bölgede de altyapı hazırlıkları yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmralı 'Kesin ateşkes' çağrısı yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN