Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralelle mücadele çözümde irade

62. Hükümet'in programını Meclis'te okuyan Davutoğlu siyasi hedefleri sıraladı: Çözüm sürecinde ısrar, yeni anayasa, ileri demokrasi, paralel yapı ile mücadele

Giriş Tarihi: 2.9.2014
Ahmet Davutoğlu, 62. Hükümetin programını Meclis'e sundu. 'Yeni atılım dönemi' olarak nitelendirilen 189 sayfadan oluşan hükümet programı Meclis Genel Kurulu'nda Başbakan Davutoğlu tarafından okundu. İşte yeni dönemde hükümet olarak ne yapacaklarını 5 ana başlık altında toplayan Davutoğlu'nun, açıkladığı program:

İLERİ DEMOKRASİ:
Yeni Türkiye'de kurumlar ve aktörler ancak milletten aldıkları yetki ve meşruiyet ölçüsünde siyasal güç sahibi olabilecektir. Geniş halk kitlelerini dar kadrolara karşı güçlü kılan ve tüm dünyada demokrasinin olmazsa olmazı kabul edilen sandığın onurunu korumaya devam edecek.

HERKESİ KUCAKLAYACAĞIZ:
Hedefimiz; etnik kimliği, mezhebi ve inancı ne olursa olsun herkesi kucaklayan, onları eşit vatandaşlık ile evrensel ilkeler ve değerler temelinde demokratik bir ortak yaşam bilincine ulaştıran bir anlayışın hayata geçirilmesidir.

ALEVİ VATANDAŞLARIN TALEPLERİ KARŞILANACAK:
Hükümetimiz, Alevi vatandaşlarımızın da inanç ve kültür temelli taleplerini karşılamayı hedeflemektedir. Hükümetimiz bu süreci Alevi vatandaşlarımızın kanaat önderleri ve temsilcileriyle koordine ederek yürütmeye devam edecektir.

AB ÜYELİĞİ:
Tam üyelik hedefi, AB kaynaklı gecikmelere ve engellere rağmen, bugün de aynı şekilde devam etmektedir. Hükümetimiz AB üyeliği konusunda kararlı ve istikrarlı politikasını sürdürecektir. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü AB üyeliği ile taçlandırmaktır.

YENİ ANAYASA:
Yeni Türkiye, toplumsal barışın ve dinamiklerin önünü açan, yüzü geleceğe dönük bir Anayasa'yı gerektirmektedir. Hükümetimiz de, sadece AK Parti'nin değil bütün siyasi partilerin ve sivil toplum unsurlarının beklentisi olan bu vaadi gerçekleştirmeyi ana hedeflerinden birisi olarak görmektedir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Paralelle mücadele çözümde irade
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN