Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Takipsizlik kararındaki bilgi operasyona delil oluşturdu

Giriş Tarihi: 2.9.2014

SABAH, Emniyet'teki 3'üncü dalga operasyonun zeminini oluşturan 25 Aralık soruşturmasıyla ilgili takipsizlik kararının detaylarına ulaştı. Kararda paralel savcısı Muammer Akkaş ve polislerin hukuksuzlukları anlatılıyor

SABAH paralel yapıya yakın olduğu ileri sürülen polis şeflerine yönelik dünkü 3. dalga operasyonuna gerekçe teşkil eden takipsizlik kararını açıklıyor. 25 Aralık soruşturmasıyla ilgili bu takipsizlik kararında dünkü operasyonun şifreleri yer alıyor. Buna göre 25 Aralık sürecinin mimarı olan İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı ve Mali Şube eski Müdürü Yakup Saygılı'nın da aralarında bulunduğu polis şeflerinin yanı sıra 25 Aralık'ın eski savcısı Muammer Akkaş hükümeti devirmeye kalkışmakla suçlanıyorlar. Paralel yapının 17 Aralık'taki operasyonundan sonra 25 Aralık'ta ikinci dalga olarak kurgulanan 25 Aralık operasyonu, Çağlayan Adliyesi'nde bildiri dağıtan savcı Muammer Akkaş'tan alınmış ve üç savcıya verilmişti. Bu savcılar 25 Aralık soruşturmasını yürüttüler ve takipsizlik kararı verdiler. Takipsizlik kararı dün başlatılan üçüncü dalga operasyon için de delil teşkil ediyor. SABAH'ın 341 sayfalık takipsizlik kararına ulaştı. Kararda Muammer Akkaş ile operasyonu yürüten polislerin birçok hukuksuzluğa imza attığı belirtiliyor. Karara göre soruşturmadaki en önemli hukuksuzluklardan biri TMK bölümünde HSYK'nın atadığı 3 hâkim olduğu halde nöbet listesine bakılmaksızın hep aynı hâkim tarafından iletişimin dinlenmesine dair kararlar verilmiş olması. Karara göre, haklarında herhangi bir dinleme kararı olmamasına rağmen şimdinin Cumhurbaşkanı, 'dönemin Başbakanı' Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da dolaylı yollardan dinlenildi. Karara göre Kültür Bakanı Ömer Çelik ve İçişleri Bakanı Muammer Güler de dinlenildi. Kararda yine Erdoğan'ın Kısıklı'daki konutu ile ilgili de GSM cell haritası çıkarılarak görüştüğü kişilerle telefon sinyal eşleştirmesi yapıldığı belirtildi.

PARALEL İHANETİN O İFADELERİ DARBECİLİĞİN KANITI OLDU
Hükümeti yıkmak için gözünü karartan paralel yapı, 25 Aralık darbe girişiminde, Recep Tayyip Erdoğan için 'dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan', 'örgüt lideri, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan' ibarelerini kullandı. Hakim kararıyla incelenen İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bilgisayarlarından kurtarılan kayıtlar arasındaki 2012/656 sayılı dosyanın taslak fezlekesi, paralel medyanın "bu ifadeler yok" yalanını da ortaya koydu. Takipsizlik kararında, paralel yapının soruşturmada nasıl birlikte hareket ettiği şöyle anlatıldı: "Yargı yetkisini kullanan makamların siyaseti dizayn etmek gibi bir görev ve yetkisi bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanının örgüt lideri olarak gösterilmesi ve 'dönemin başbakanı' ibaresi kullanılmak suretiyle fezleke düzenlenmesi, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren ortadan kaldırmaya teşebbüsü ortaya koymaktadır."

ŞOK İFADE KABİNEYİ TOPLAYACAĞIZ BURADA!
Takipsizlik kararına göre 25 Aralık soruşturmasında dinlemeyi yapan polis memurlarının Spark adlı dâhili programdan elde edilen yazışmalarında anormal ifadeler bulundu. Yazışmalarda Fethullah Gülen'e övgüler dizilirken Erdoğan'a hakaretler yağdırılıyor. AK Parti'den istifa eden Hakan Şükür'ü öven polisler, soruşturmanın tamamlanması için yurtdışından gelecek bir 'abi'den bahsediyorlar. Polislerden biri, "Kabineyi toparlayacağız burada" ifadesini kullanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Takipsizlik kararındaki bilgi operasyona delil oluşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN