Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BND ajanları deşifre oldu

Alman Federal Haber Alma Servisi'nin (BND) ABD'ye belge aktardığı gerekçesiyle tutuklanan, Marcus R. adlı ajanı hakkında yeni iddialar ortaya atıldı. BND tarafından dünya çapında kullanılan konutların adresleri ve buradaki ajanların isimlerini içeren listenin de ABD'ye ulaştırıldığı belirtildi. Mitteldeutsche Zeitung gazetesinin haberinde, "ABD, çifte ajan aracılığıyla Alman istihbaratının hangi ülkeleri ne amaçla dinlediğini de öğrendi" denildi. Marcus R., BND Başkanı Gerhard Schindler ve yardımcısının diğer ülkelerin istihbarat örgütleri yöneticileriyle yaptığı görüşmelerin protokolünü de ABD'ye iletmiş. Türkiye'yi dinlediği ortaya çıkan ajan, yaptığı iş karşılığı 25 bin euro almış. Bu arada Deutsche Welle, Türkiye'nin Almanya'nın ardından ABD ve İngiltere tarafından da dinlenmesini NATO gündemine taşıyacağını kaydetti. Haberde Türk diplomatik kaynakların "NATO bu konuda gerekeni yapacaktır" görüşüne yer verildi.

RUSYA: ABD DOSTA, DÜŞMAN MUAMELESİ YAPIYOR
Türkiye'nin ABD tarafından dinlendiği yönündeki haberler, Rusya'da da dikkat çekti. Rus haber kanalı RT, ABD'nin Türkiye'ye 'düşman' muamelesi yaptığını savundu. RT haberinde, "Türkiye, ABD kurumu NSA'nın Asya'daki en eski ortaklarından biri. Ama askerleri, istihbarat yetkilileri ile politikacıları, ABD'nin casusluk faaliyetlerinin meşru hedefleri olarak görülüyor" dedi. Türkiye'nin ABD dostu olsa da daha çok bir düşman muamelesi gördüğünü belirten RT, Washington'un gözetlemek için en çok hedef aldığı ülkelerden biri olarak gösterildiğini kaydetti. Haberde "Amerika'nın Türkiye konusundaki paranoyası öyle bir seviyeye ulaştı ki Venezuela kadar izleniyor ve Küba'dan daha çok gözleniyor" ifadeleri yer aldı.

AKILLI TELEFON UYGULAMALARINA İNCELEME
ABD ve Almanya'nın Türkiye'yi dinlediği iddiaları üzerine güvenlik uzmanları, dinlemelerle ilgili akıllı telefon uygulamalarının oluşturduğu zafiyete dikkat çekti. TÜBİTAK'taki bilişim ve kripto uzmanları, akıllı telefonlardaki, bilinmeyen numaraları gösteren CIA uygulamasının, ana sunucu isim havuzu oluşturduğunu, bazı kamu görevlilerinin, bakanların kriptolu telefon numaralarını açık isimle kaydederek bu numaraları bilinir hale getirmiş olabileceğini vurguladı. Bu sunucuda yer alan telefon numaralarının dinlemeye açık hale gelmiş olabileceği şüphesi üzerinde de duruluyor. Uzmanlar, "Yabancı istihbarata kalan artık gerek mobil dinleme ekipleri vasıtasıyla veya gerekse uydu bağlantılı araya girme yöntemleri ile dinlemeyi gerçekleştirmektir" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BND ajanları deşifre oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN