62. Hükümet programı TBMM'de

Giriş Tarihi: 4.9.2014 17:25 Güncelleme Tarihi: 4.9.2014 17:41
62. Hükümet programı TBMM'de

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Pazartesi günü Meclis'te okuduğu 62. Hükümet'in programı üzerindeki görüşmeler Genel Kurul'da görüşülmeye başlandı.

TBMM Genel Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 62. Hükümet programı sunmasının ardından program üzerinde görüşmelerin yapılması gündemiyle toplandı. Genel kurulda, ilk konuşmayı HDP Grubu adına HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan yaptı. Toplumun ayrımcı ve ötekileştirici politikalarla kamplaştırıldığını belirten Buldan, kimlikler, kültürler, inançlar, mezhepler, kadınlar ve gençler üzerindeki baskıların rahatsız edici boyutta olduğunu dile getirdi.

"Türkiye'de hiçbir kimlik ve inanç yeterince özgür değildir" diye konuşan Buldan, "Türkiye'de en küçük muhalif hareket bile devletin en orantısız şiddetiyle karşı karşıyadır. Seçimler asla demokratik bir yarış içerisinde geçmemektedir, parlamento özgür değildir. Tüm yasalar AKP'nin çoğunlukçu dayatmasıyla geçmekte, muhalefetin önlemleri hiçbir şekilde dikkate alınmamaktadır" dedi.

HDP GRUBU 62. HÜKÜMET PROGRAMINI DESTEKLEMEYECEKLERİNİ AÇIKLADI

Buldan, hükümet programındaki "Yenilikçi, özgürlükçü, demokratik Anayasa" söylemine rağmen AK Parti Anayasa Taslağı'nda kadın ve işçi hakları, örgütlenme özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü, ekoloji, kültürel kimlik hakları ve anadilde eğitim gibi herhangi bir etkileyici yaklaşım ortaya konmadığını savundu. Buldan, "Bu da iktidarın darbe anayasasının ruhundan tümüyle uzaklaşmadığını gösteren gelişmelerdir" dedi.

Çözüm sürenin yeni hükümet programında yer almasının ve siyasi muhattabını bulmasının barışın toplumsal alandaki kabulünün ve vazgeçmezliğinin en önemli göstergesi olduğunu belirten Buldan, şunları kaydetti: "Bugüne kadar parlamentoda bulunan bütün partiler tarafından bu sürecin sahiplenilmemesini bir eksiklik olarak görmekteyiz. Bugün Türkiye'nin hiçbir yerinde, ilçesinde, köyünde ve kasabasında süreçten memnun olmayan kimse yoktur. Toplumu rahatlatan bu süreç sadece Türk halkı ve temsilcileriyle devlet arasında yapılan ve sadece Kürt halkını ilgilendiren bir konu da değildir. Bu mesele Türkiye'nin demokratikleşmesi meselesidir. Bu nedenle parlamentodaki bütün partiler bu konuya partilerüstü bir mesele olarak yaklaşmalıdır. Diyalog sürecinin taraflar arası müzakereye dönüşmesi gerekmektedir. Bununla birlikte müzakere koşullarının oluşturulması, tarafların farklı toplumsal kesimlerle teması, müzakere ve sürecin tıkandığı noktalarda görüşmeleri kayıt altına alacak ve taraflara farklı ihtiyaçlarda destek sunacak bir sekreteryanın oluşması öncelikli beklentilerimiz arasındadır. Çözüm yasasının çıkması zemini güçlendirmiştir. Şimdi bu zemin üzerinden süreci kalıcı hale getirecek diğer adımların atılması gerekmektedir."

Buldan ve HDP Grubu adına daha sonra kürsüye çıkan HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü 62. Hükümet programını desteklemeyeceklerini açıkladılar.

MHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ HALAÇOĞLU: "62. HÜKÜMET PROGRAMI ORTADOĞU'YA GENİŞ BİR YER AYRILDIĞINI GÖRMEKTEYİZ"


Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu, '62. Hükümet programı Ortadoğu'ya geniş bir yer ayrıldığını görmekteyiz. Ancak bu alanda kullanılan ifadeler, şimdiye kadar savunulan, açıklanan görüşlerin tekrarı niteliğindedir' dedi. Halaçoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda hükümet programı görüşmelerinde MHP adına söz aldı.

Halaçoğlu, hükümet programında kendilerinden önceki hükümeti övmeye ayırdıklarını belirterek, başaramadıkları ve eksikliklerin sayılmadığına dikkat çekti. Halaçoğlu, hükümet programında 'ileri demokrasi' kavramının önemli bir yer tuttuğunu söyleyerek, "Adına 'çözüm süreci' denen esasında İmralı süreci toplumsal kutuplaşma ve ayrışma süreci olarak etnik temelli açılımda ileri demokrasi başlığı altında yer almaktadır. Programda demokrasi üzerinden güzel ve etkili sözlerle kamuoyu yönlendirmek istemektedir. AKP zihniyeti demokrasiyi ortak paydada buluşma aracı olarak değil, kelime oyunlarıyla, sorunlar üreterek, toplumsal kamplaşmalara yeni cepheler açma olarak görmektedir. Bunun için seçtikleri yol da, etnik, mezhebi, cemaat tartışmaları ile kamuoyunu meşgul etmektedir. Ancak bugünkü kimlik tartışmalarında karşı karşıya bulunulan kargaşa hali sosyal bir ihtiyaçtan değil, siyasi bir amaçtan dolayı ortaya çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

Halaçoğlu, 62 .hükümet programının Türk milletine sorun getireceğini kaydederek, "Açılım ile ilgili çıkarılan yasada, uygulayanların sorumsuzluk getirmiştir. .62. hükümet programı dış politikada 12 yıllık AK Parti hükümetinin yanlışlarının devam edeceğini göstermektedir. Öyle anlaşılıyor ki, 62. hükümetin dış politikası, hayal tacirliği yaparak, dış politikadaki bataklığı ve hezimeti kapatmaya devam edecektir. 62. Hükümet programının güçlü ve saygın birr Türkiye hedefiyle örtüşmemektedir. Programdaki ifade edilen, 'dünyanın her tarafındaki mazlumların, mağdurların, mültecilerin, muhtaçların yardımına koşulması' olarak ifade edilen dış politika misyonu gerçekleştirmek bir yana kendi bölgesinde kendisine danışılmayan bir ülke haline düşülmüştür. AKP dış politikası ötekileştiren, milli çıkarları değil kişisel hırs ve çıkarları esas alan anlayış içinde olmuştur. Programda ifade edelin değer odaklı dış politika kavramsallaştırması da, içi boş bir propaganda aracından ileri gitmemektedir' diye konuştu.

Dış politikanın istikrarsız olduğunum altını çizen Halaçoğlu, 'Sıfır sorun politikasını uyguladığını söyleyen AKP hükümetinin, dış politikada söylenenin veya amaçlananın aksi neticeler vermektedir. Ortadoğu'da bölgesel istikrarsızlığa neden olan terör örgütlerini desteklenmek Türkiye'nin milli çıkarı mıdır? Irak'ın kuzeyinde bir Kürt Devleti'nin kurulmasına ön ayak olmak, bunun için her türlü ekonomik, diplomatik, askeri desteği sunmak Türkiye'nin çıkarı mıdır' şeklinde konuştu.

Hükümetin programında PKK kamplarına yönelik hiçbir şeyin olmadığını dikkat çeken Halaçoğlu, 'Açılım politikasının başarısızlığa uğraması halinde uygulanacak bir politikası yoktur. 62. Hükümet programı Ortadoğu'ya geniş bir yer ayrıldığını görmekteyiz. Ancak bu alanda kullanılan ifadeler, şimdiye kadar savunulan, açıklanan görüşlerin tekrarı niteliğindedir. Oysa daha önceki yürütülen politikalar sonucu Ortadoğu'da ilişkilerimiz iyi olduğu ülke kalmamıştır. Programda, Ortadoğu ülkeleriyle bozulan ilişkilerimizin düzeltilmesi için hiçbir ifade eyer almamaktadır' dedi.

Tasarrufların nasıl arttırılacağı konusunda hükümet programında bir başlık olmadığını ifade eden Halaçoğlu, 'Ekonominin yapısal sorunları daha da derinleşmiştir. Üretim ekonomisinin hiçbir işareti yoktur. Bu ortamda ülkede sağlıklı bir politika ortaya koyamamaktadır. Türkiye ekonomisi, ürettiğinden fazla tüketen, kazandığından fazla harcayan, ithalata dayanarak ekonomiyi çeviren cari açık ve buna bağlı dış ticaret açığı sağlıksız bir bütçeyle yaralı bir ekonomidir. Son 12 yılda Türkiye'nin borcu son derece tehlikeli derecede artmıştır' şeklinde konuştu.
Türk halkının borcunun arttığına dikkat çeken Halaçoğlu, büyüme hedeflerinin de tutmadığını söyledi.

6 EYLÜL'DE GÜVEN OYLAMASI YAPILACAK

TBMM Genel Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı 62. Hükümet Programı üzerinde görüşmelerin yapılması gündemiyle saat 14.00'da toplandı. Genel kurulda ilk konuşmayı, HDP Grubu adına HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan yaptı.

AK Parti Grubu adına Mustafa Elitaş ve Naci Bostancı, CHP Grubu adına Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, MHP Grubu adına Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, HDP Grubu adına Grup Başkanvekili Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü kürsüye çıkıyor.

Hükümet adına ise Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç konuşacak. TBMM'deki görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra, 6 Eylül Cumartesi günü Genel Kurul'da güven oylaması yapılacak. Güven oylaması açık oyla gerçekleştirilecek.

Oylamaya katılan milletvekillerinin salt çoğunun güven oyu vermesi halinde, Başbakan Davutoğlu'nun kurduğu 62. Hükümet Meclis'ten güvenoyu alarak resmen göreve başlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
62. Hükümet programı TBMM'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN