Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakü'de gündem Ermenistan

Cumhurbaşkanı, Azerbaycan ziyaretinde "2 devlet tek millet" vurgusu yaptı ve ekledi: Azerbaycan-Ermenistan sorunu çözülmedikçe Türkiye ile Ermenistan sorunu da çözülmez

Giriş Tarihi: 4.9.2014
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ikinci yurtdışı temasını Azerbaycan'a gerçekleştirdi ve başkent Bakü'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi. Azerbaycan'ın Gençlik Sarayı olarak bilinen ve Aliyev'in devlet başkanlarını karşıladığı Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda Tayyip Erdoğan için görkemli bir askeri tören düzenlendi. Erdoğan ve Aliyev yaklaşık 100 metrelik kırmızı halı üzerinde yürüyerek tören kıtasını selamladı. Karşılama töreninin ardından Erdoğan ve Aliyev baş başa ve heyetler arası görüşme yaptı. Heyetler arası görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik eden İlham Aliyev, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Bundan sonra ikili ilişkiler çok daha farklı gelişmelidir. Azerbaycan-Ermenistan sorunu çözülmediği sürece Türkiye-Ermenistan sorunu da çözülmez" diyerek, Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ sorununa işaret etti. Erdoğan heyetler arası görüşmenin ardından Aliyev ile ortak basın toplantısında ise şu mesajları verdi:
* KARABAĞ EN ÖNEMLİ GÜNDEM: "Kardeşliğimizin zirve yaptığı en önemli konu, Dağlık Karabağ konusudur. Bu konuyu her zaman olduğu gibi gündemimizin en önemli maddesi olarak ele aldık. Ve bundan sonra atacağımız adımları konuştuk.
* 20 EYLÜL'DE TEMEL ATILIYOR: Türkiye üzerinden Avrupa'ya gidecek olan TANAP enerji hattı, Azerbaycan'ın enerjideki gücünü ortaya koyması ve bir barış hattı olması bakımından çok önemli. Bu dayanışmamızın artık son safhasına geldik. İnşallah bu ayın 20'sinde temel atma töreni (Güney Kafkaslar Gaz Koridoru) yapılacak. Bu törenle inşallah makineler de çalışmaya başlıyor. Türkiye tarafından, yapılması gerekenler büyük ölçüde bitmiş durumda. Bundan sonra süreç hızlanarak devam edecek.
* 15 MİLYAR DOLAR HEDEFİ: Bu dayanışmamızın ardından farklı olarak buralarda belli sektörler, gerek inşaat, gerek boru sanayisinde bir hareketlilik meydana gelecektir. Ticarette atacağımız adımlar noktasında 15 milyar dolarlık bir hedef var inşallah bunu yakalayacağız. Bu noktada en ufak bir endişe söz konusu değil.
* NATO'DA GÜNDEME GETİRECEĞİZ NATO'da geçmişten bugüne yapılan tüm toplantılarda Azerbaycan'a yönelik verilen sözler var, bu sözleri orada da gündeme getirmek suretiyle bir an önce diğer ülkelere verilen sözler nasıl yerine getiriliyorsa, Azerbaycan'a verilen sözlerin de yerine getirilmesini ilgili ülkelerden orada isteyeceğiz. Bunlar bir lütuf değil, bir haktır. " Erdoğan sözlerinin sonunda Aliyev'e hitaben, "Şunu biliyoruz 2 devlet tek millet, bu tabii babanın bugüne mirasıdır" ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE'YE MİNNETTARIZ"
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Türkiye- Azerbaycan ilişkileri dostluk, kardeşlik üzerine kuruludur ve bugün biz dostluğumuzun özel binasını inşa ediyoruz. Türkiye Devleti'ne Azerbaycan-Ermenistan sorununda Azerbaycan'ı savunduğu için minnetlerimi sunuyorum. Dağlık Karabağ'ın işgali bölge için en büyük tehdittir. Topraklarımız işgal altındadır, bize karşı etnik temizleme siyaseti yapılmıştır. Sözde soykırıma dayalı fikirlerimizi paylaştık. Ermenistan yalana dayalı iddialar ortaya sürüyor, Türkiye'yi karalamaya çalışıyor. Ermenilerin yalanını hep birlikte ifşa edeceğiz."

Haydar Aliyev'in mezarına ve şehitliğe ziyaret

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bakü'deki programını kabir ziyaretiyle sonlandırdı. Azerbaycan'ın kurucusu Haydar Aliyev'in anıt mezarını ziyaret ederek saygı duruşunda bulunan Erdoğan, ayrıca Aliyev'in ailesinin yattığı aile kabrine de karanfil bıraktı. Erdoğan daha sonra Türk şehitliğini ziyaret ederek karanfil bıraktı. Cumhurbaşkanı ardından NATO zirvesine katılmak üzere Galler'e gitti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakü'de gündem Ermenistan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN