'Anayasa referandumu yüzyılın bayramı olacak'

Giriş Tarihi: 5.9.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni anayasa için yapılacak bir referandumun, seçim değil, yüzyılın bayramı olacağını söyledi. TRT ortak yayınında soruları yanıtlayan Davutoğlu, şöyle konuştu:
SEÇİM DEĞİL ŞENLİK: 2015-2019 arasında ne mahalli seçim var, ne genel seçim var, ne herhangi bir cumhurbaşkanlığı seçimi var. İnşallah yapabilirsek bir anayasa referandumu, yeni bir anayasa yaparız. O da şenlik olacak. Bırakın seçimi, şenlik olacak, toplumsal bir şenlik. Yani yüzyılın bayramı.
YARA KAPANACAK: (Çözüm süreci) Tek kaygımız, bu yarayı kapatmak ve bu yarayı kapatacağız. Ne Diyarbakır hapishanelerinde yaşanan zulümler bir daha yaşanacak, ne provokasyonlarla gençlerin daha hayatlarının baharında dağlara götürüldüğü, kullanıldığı süreçler yaşanacak.
ARTIK YARIYI GEÇTİK: Bir mülakatta şunu zikretmiştim: Bu öyle bir şey ki, hızlı akan bir nehirde karşıdan karşıya geçmek gibi. Bugün geldiğimiz nokta itibariyle söylüyorum. Yarıyı geçtik artık. Bundan sonra, çözüm sürecinin bütün aktörleri açısından karşı kıyıya bir an önce ulaşmak var.
MİRASA SAHİP ÇIKILIYOR: (Çankaya tartışmaları) Arkasında bir sembolizm aramamak gerekir. Atatürk'ün en büyük mirası Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Eğer Türkiye'yi idare eden cumhurbaşkanı, başbakan, devletin kudretini, etkinliğini, şefkatini, halkıyla ilişkisini yeniden tanzim etmiş, yeni bir ufka yöneltmişse, mirasa sahip çıkmak böyle olur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Anayasa referandumu yüzyılın bayramı olacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN