CHP'de olaylı Kurultay

CHP 18. Olağanüstü Kurultayı, ATO Congressium'da yapılıyor.

Giriş Tarihi: 5.9.2014 10:24 Güncelleme Tarihi: 5.9.2014 17:09

CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayına katılacak partililer, sabah saatlerinden itibaren kurultayın yapılacağı salona alınmaya başladı. Partililer, kongrenin yapılacağı ATO Congresium Merkezi'ne, sabah erken saatlerden itibaren gelmeye başladı. Partililer ve gazeteciler, kimlik kontrolünün ardından salona alındı.

SARIGÜL KONGRE MERKEZİNE GELDİ

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül Kongre Merkezi'ne geldi.

KILIÇDAROĞLU VE İNCE YAN YANA

Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile Çukurambar'daki evinden ayrılarak, kurultayın yapılacağı ATO Congresium'a geldi.

Evinden ayrılırken gazetecilerin kurultaya ilişkin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Güzel bir kurultay olacak. Hep birlikte bunu başarmış olacağız" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu salona gelişinde partililerin sevgi gösterisi ile karşılandı. Kendisinden önce salona gelen Muharrem İnce ile tokalaşan Kılıçdaroğlu yine kendisi için İnce'nin yanında ayrılan koltuğa oturdu.Bu arada Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal da kurultay salonuna geldi.

DÜĞÜN SALONUNDA KURULTAY YAKIŞIYOR MU?

Genel Başkan adayı Muharrem İnce, partisinin 18. Olağanüstü Kurultayı'nın yapılacağı ATO Congressium'a geldi.

Kurultay salonuna delege girişinden giren İnce, buraya gelişinde bir grup partilinin sevgi gösterisiyle karşılandı. Bu sırada, "Bence Muharrem İnce" sloganları atıldı.

Kendisini bekleyenlere teşekkür eden İnce, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yürüyen merdivenlerle kurultaya gitmek herhalde dünya siyaset tarihinin bir ilki. Yani, sanki düğün salonuna gidiyoruz. Yazıktır, bu manzara yakışıyor mu Allah aşkına? Düğün salonunda Halk Partisine kurultay yakışıyor mu?" dedi.

İnce ile birlikte eşi Ülkü İnce, CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum ve CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül de kurultay salonuna geldi.

MUHARREM İNCE MERDİVENİN AZİZLİĞİNE UĞRADI


KILIÇDAROĞLU AÇILIŞI YAPTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye gelerek kurultayın açılışını yaptı. Kılıçdaroğlu, "hoş geldiniz" diyerek kurultayın açılışını yaptı.

ATO Congresium'da düzenlenen kurultayda kürsüye davet edilen Kılıçdaroğlu, il başkanları ve delegelerin imzasıyla sunulan dilekçedeki, divanda yer alması önerilen üyelerin isimlerini okudu.

Önerinin kabul edilmesinin ardından, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Başkanlığı'nda divan oluşturuldu.

KILIÇDAROĞLU 944, İNCE 177

İlerleyen dakikalarda, iki ismin adaylık için topladıkları imza sayısı açıklandı. Kemal Kılıçdaroğlu 944, Muharrem İnce 177 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday gösterildi.

Kurultayda Genel Başkan seçimine geçildi. Divan Başkanı Engin Altay, adaylık başvurusu için kendilerine iki dosya ulaştığını belirterek, yeni başvurular için 7 dakika süre verdi.

Altay, adaylık başvuru dosyalarındaki delege imza sayısının yeterli olup olmadığını ve mükerrer imza bulunup bulunmadığını inceleyeceklerini belirtti.

Yapılan incelemenin ardından Altay, CHP 18. Olağanüstü Kurultayı'nda, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun 944, Yalova milletvekili Muharrem İnce'nin 177 imzayla Genel Başkanlığa aday gösterildiğini açıkladı.

İLK SÖZÜ İNCE ALDI

Kurultayda adayların konuşma bölümüne geçildi. İlk sözü Muharrem İnce aldı.

CHP KURULTAYINDA GENEL BAŞKAN SEÇİMİ BAŞLADI

CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda genel başkan seçimi başladı. CHP'nin bin 218 delegesi bulunuyor. Delegeler genel başkan seçimi için 24 sandıkta, 72 kabinde genel başkan adayları Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce için oy kullanacak.

CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezi'nde yapılıyor.

Kurultay çalışmalarına verilen aranın ardından saat 14.30'da genel başkanlık seçimlerine geçildi.

Kemal Kılıçdaroğlu 944 imza, İnce 177 üyenin imzası ile genel başkanlığa aday gösterildi.

Seçimler konuşmaların yapıldığı ana salonun yanında bulunan bin 500 metrekarelik büyük bir alanda yapılıyor

OY VERME İŞLEMİ TAMAMLANDI

CHP 18. Olağanüstü Kurultayı'nda genel başkan seçimi için oy verme işlemi tamamlandı.

ATO Congresium'da düzenlenen kurultayda, saat 14.30'da, 24 sandıkta başlayan oy verme işlemi saat 17.00 itibariyle sona erdi.

Oy sayımı işlemi devam ediyor.

İKİ GÜN SÜRECEK

CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı iki gün sürecek. Kurultayın ilk gününde genel başkan seçimi yapılacak. Tüzük değişikliğinin de ilk gün yapılması bekleniyor. CHP'de genel başkan adayı olabilmek için delegenin yüzde 10'unun imzası gerekiyor.

KURULTAY GÜNDEMİ

8 maddeden oluşan kurultay gündemine göre açılışın ardından saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. Kurultay Başkanlık Kurulu seçiminin ardından Tüzük Komisyonu oluşturulacak. Kurultayda daha sonra genel başkan seçimine geçilecek. Tüzük değişikliğinin görüşülmesinin ardından Parti Meclisi üyeleri (60 asıl üye,15 yedek üye) ile Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri (15 asıl üye 8 yedek üye)seçimi gerçekleştirilecek.

KURULTAY'IN TEMASINI "BİRLİK VE KARDEŞLİK KURULTAYI" OLUŞTURUYOR

18. Olağanüstü Kurultay'ın temasını "Birlik ve Kardeşlik Kurultayı" oluşturuyor.

"CHP'de demokrasi, Türkiye'de demokrasi", "Ülkede özgürlük, ülkede hukuk devletinin egemen olması" temaları da kurultayda kullanılıyor.

"CHP'de birlik Türkiye'de kardeşlik", "Biz değil ben diyeceğiz, iktidara yürüyeceğiz", "Parti için değil ülke için, koltuk için değil hizmet için" sloganları da kongre merkezinin dışına ve içine asıldı.

İNCE MESAJLAR

Öte yandan mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na rakip olarak kongrede genel başkanlık için yarışacak olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin de afişleri de kongre merkezine asıldı. İnce'nin fotoğrafının yer aldığı afişlerde, "Tepeden tırnağa cesaret, her şey Türkiye'yi sevmekten ibaret" yazıyor.

Kurultayın yapılacağı ana salonda 3 bin 250 koltuk bulunuyor. Siyasi parti temsilcileri ve meslek odalarının da davet edildiği kurultayda, bin 218 delege isimlerine ayrılmış koltuklara oturacak. Ana salona, yaklaşık bin 250 izleyici alınacak. Fuaye, ana ve yan salonlarla kurultayı, yaklaşık 10 bin kişinin izleyebileceği belirtiliyor.

ONUR KONUKLARI

Milletvekilleri, PM üyeleri ve delegelerin yanı sıra kurultayda onur konukları da yerlerini alacak. Gezi olayları, Soma ve Uludere'de hayatını kaybedenlerin yakınları da kurultaya davet edildi.Kurultayı, 905'e yakın gazeteci takip edecek, ana salonda aktüel kameralara izin verilmeyecek.

24 SANDIKTA OY KULLANILACAK

Alt kattaki fuaye alanında bulunan 40 metrekarelik ekrandan, yaklaşık 6 bin kişi kurultayı takip edebilecek. Salonun değişik yerlerine de ekranlar yerleştirildi. Basın mensupları, kendilerine ayrılan odalarda kurultayı takip ediyor.

Öte yandan genel başkan adaylarının konuşmalarının ardından daha önce hazırlanan yan salonda oy kullanma işlemi gerçekleştirilecek. Delegeler 24 sandıkta oyunu kullanacak.

Genel Başkanlık için Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce aday olduklarını açıklamıştı.

KURULTAY ÖNCESİ ANITKABİR ZİYARETİ

CHP'de bugün yapılacak 18. Olağanüstü Kurultay öncesi milletvekilleri Anıtkabir'i ziyaret ediyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray Başkanlığı'nda, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İstanbul Milletvekili Sedef Küçük, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve Erzincan Milletvekili. Muharrem ışık'tan oluşan heyet Anıtkabir'i ziyaret ederek, Atatürk'ün mozolesine çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de olaylı Kurultay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN