Dünyanın gündemi NATO zirvesinde

Giriş Tarihi: 5.9.2014

NATO zirvesinde liderlerin önünde karara bağlanması gereken zorlu bir gündem var. Bunlar arasında IŞİD'e karşı izlenecek politika, Ukrayna sorunu, Afganistan ve "Öncü Güç" öne çıkıyor

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığındaki heyetin temsil ettiği NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, Galler'in Newport şehrindeki Celtic Manor tesislerinde başladı. Zirvede alınacak kararlar aralarında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da bulunduğu heyeti yakından ilgilendiriyor. Toplantının öne çıkan başlıkları arasında çok sayıda ülkenin "ortak ve kararlı mücadele" çağrılarını yoğunlaştırdığı IŞİD tehdidine karşı izlenecek politika yer alıyor. IŞİD konusuna zirvenin sonuç bildirisinde atıf yapılacağı ancak şu ana kadar ortak söylem konusunda uzlaşı sağlanmadı. Ukrayna'daki kriz de NATO liderlerinin ele alacağı en sıcak konular arasında yer alıyor.

ÖNCÜ GÜÇ'E DESTEK
Ukrayna krizinden çıkarılan dersler doğrultusunda oluşturulmasına karar verilen Öncü Güç ise bir başka gündem maddesi. Kriz bölgelerine yakın NATO ülkelerine 48 saat gibi kısa bir sürede kaydırılabilecek g "Öncü Güç"e Türkiye de destek veriyor. Afganistan'da Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) misyonunun 2014 sonunda sona erdirilmesi ile 2015'te devreye sokulması öngörülen "Kararlı Destek" misyonunu Türkiye de destekliyor. Misyonda görev alacak askerler ISAF'takilerin aksine sadece meşru müdafaa dışında silah kullanmayacak. Afganistan'ın bu misyonla ilgili gerekli yasal çerçeveyi oluşturması bekleniyor. Bu kapsamda da Afganistan'ın ABD ile ikili güvenlik anlaşmasını, NATO ile de "güçlerin durumu anlaşmasını" (SOFA) imzalaması gerekiyor.

İLK GÜNDEM AFGANİSTAN
Aile fotoğrafı çekiminin ardından NATO zirvesinin açılış oturumu yapıldı. Burada konuşan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, çok önemli bir zamandan geçilirken zirvenin yapıldığını dile getirdi. Zirvedeki ilk toplantıda Afganistan konusuna odaklanacaklarını belirten Rasmussen, Afganistan'da terörizme karşı önemli bir başarı elde edildiğini ve asker ve polislerin NATO tarafından eğitildiğini kaydetti. ISAF'ın Afganistan'daki görev süresinin sona ereceğini anımsatan Rasmussen, "Şimdi Afganlar ülkelerini geliştirmek ve geleceklerine karar vermek için tarihi bir fırsata sahipler" dedi. Zirveye ev sahipliği yapan İngiltere Başbakanı David Cameron da NATO'nun Afganistan'da ulaştıklarından gurur duyması gerektiğini söyledi. Konuşmalarının ardından oturum kapalı devam etti.

'Bölgede güvenlik boşluğunu başka örgütler dolduruyor'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün liderlerle birebir görüşmeler gerçekleştirdi. NATO'nun yeni Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i kabulünün ardından Erdoğan, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile görüştü. Erdoğan daha sonra Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi. Hollande'ın, Erdoğan'ı seçim zaferinden dolayı tebrik ettiği görüşmenin ana konusu Suriye ve Irak oldu. Erdoğan, bölgede ortaya çıkan güvenlik boşluğunu başka örgütlerin doldurduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile de kısa süreli bir görüşme gerçekleştirdi. Poroşenko, ülkesindeki son gelişmelerle ilgili Erdoğan'a bilgi verdi. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile de biraraya gelen Erdoğan'ın en dikkat çekici görüşmesi ise Galler Prensi Charles'la gerçekleşti. Görüşmeyi özel olarak isteyen Prens Charles, Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle kutladı. Görüşmede bölgesel sorunlarla ilgili görüş alışverişinde bulunulduğu da öğrenildi. Erdoğan'ın İspanya Başbakanı Manuel Rajoy ile görüşmesinde de konu AB ve bölgesel krizler oldu.

Erdoğan dinlemeleri gündeme getirecek


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet için ayrılan akreditasyon kotası 30'dan 100 çıkarıldı. Cardiff Kalesi'nde NATO, ABD ve İngiltere bayraklarının ardından Türk bayrağı 4. sıraya konuydu. Bu arada Erdoğan ikili görüşmelerde, Dağlık Karabağ sorununu, Alman, Amerikan ve İngiliz istihbaratlarının Türkiye'yi dinlemesi, Kıbrıs ve Filistin konularını gündeme getirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın gündemi NATO zirvesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN