Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İkinci bir devlete izin vermeyeceğiz'

TBMM'de 62. Hükümet'in programına ilişkin görüşmelerde konuşan Başbakan Yardımcısı Arınç paralel yapıya yönelik sert mesajlar verdi: Bir devlet vardır; ikinci bir devlete bu ülkede müsaade etmeyeceğiz

Ahmet Davutoğlu Başbakanlığı'nda kurulan 62'nci Hükümet'in programına ilişkin görüşmeler dün tamamlandı. Görüşmelere Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın paralel yapıya yönelik sözleri damgasını vurdu. Muhalefetin eleştirilerini hükümet adına yanıtlayan Arınç, "Bir devlet vardır; ikinci bir devlete, ikinci bir yargıya, ikinci bir bürokrasiye, ikinci bir otoriter sisteme bu ülkede müsaade etmeyeceğiz. Biz bir hukuk devletiysek, bu ülkenin bürokrasisi bellidir, otoritesi bellidir, yargısı bellidir. Bunun ikincisine, üçüncüsüne müsaade edersek, ortada ne AK Parti kalır, ne CHP kalır, ne MHP kalır" dedi. Arınç konuşmasında şu mesajları verdi:
17 ARALIK GÖZÜMÜZÜ AÇTI: Bizim gözümüzü açan, 17 Aralık oldu. 30 yıldır ben bunların içindeyim. Bugününe kadar ben bunlardan birinden yolsuzluk lafı duymadım. Ne oldu da o gün bir anda ortaya serpildi. Diyelim ki o güne kadar sustular da o gün zamanı geldi. Arkadaşlar niye bunun siyasi operasyon olduğunu kabul etmiyorsunuz? Ben sizin köşe bucak kaçtığınız insanlarla beraberdim ben. Yolsuzlukların peşinde olmak, namuslu insanların görevidir.
GESTAPOCULUK YAPMIYORUZ: Emniyet içinde, küçük bir topluluk amirlerinin değil, imamlarının emirlerini gerçekleştirmek için başka kurumlarla işbirliği yapıyorsa, buna izin vermeyiz. Yine yargı içinde de abilerinin talimatıyla hareket eden varsa, buna müsaade etmeyiz. Her mesleğin içinde görevini kötüye kullananlar olabilir. Yaptığımız şey bir gestapoculuk değildir. Hukuk içinde mücadele edeceğiz.
8 AYLIK HÜKÜMET DEĞİLİZ: 62'nci Hükümet 8 aylık bir hükümet değildir. 2015 seçimlerini de kazanacak ve tekrar tek başına iktidar olacak bir Hükümettir. 2015 seçimlerinden sonra dört yıllık bir istikrar dönemi var.
DAVUTOĞLU GÜÇLÜ BAŞBAKAN: Sayın Davutoğlu güçlü bir Başbakandır, emanetçi değildir, vesayet altında hiç değildir. Teşkilatlarımızın da, Hükümetimizin de, Türkiye'nin de ümidi olmuş bir Başbakanımızdır.
ÇÖZÜM SÜRECİ: Çözüm süreci, bizim varlık ve yokluk meselesi olarak gördüğümüz önemli bir konudur. Buna devam edeceğiz, içeriği de çok güzel, çok iyi şeyler yapacağız, Parlamentomuza da getireceğiz, bilgi de vereceğiz ve bunu hep beraber yapacağız.

'ENTELLEKTÜEL' TARTIŞMA
AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı'nın konuşmasında Marx, Habermas, Toynbee gibi isimlere bol atıf yapması, TBMM'de entelektüel bir tartışmanın çıkmasına yol açtı. 'Sefil' sözüne kızan CHP'li Akif Hamzaçebi, "Marks, Hegel, Habermas, vs. bunları anlatıyorsunuz. Arada bir İbni Sina, Farabi'den İslam siyaset felsefesinden de söz etseniz. Topluma bu kadar yabancı olunca bir insan, maalesef bizim kültürümüzün gerçekleriyle yüzleşmekte zorlanıyor" dedi. Hamzaçebi, Bostancı'ya Davutoğlu'nun kongre konuşmasını okumasını önerdi. MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu da Bostancı'nın Toynbee'den alıntı yapmasını eleştirdi ve "Bizim eleştirilerimizi sefil anlayış olarak nitelendirmek çok ayıp" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İkinci bir devlete izin vermeyeceğiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN