Kılıçdaroğlu 944, İnce 177 imzayla aday

CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultay'ı, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yeterli çoğunluğun sağlandığı açıklamasının ardından başladı.

Giriş Tarihi: 5.9.2014 11:17 Güncelleme Tarihi: 5.9.2014 17:08
Kemal Kılıçdaroğlu 944, Muharrem İnce 177 imzayla genel başkanlığa aday gösterildi.

Kurultayda Genel Başkan seçimine geçildi. Divan Başkanı Engin Altay, adaylık başvurusu için kendilerine iki dosya ulaştığını belirterek, yeni başvurular için 7 dakika süre verdi.

Altay, adaylık başvuru dosyalarındaki delege imza sayısının yeterli olup olmadığını ve mükerrer imza bulunup bulunmadığını inceleyeceklerini belirtti.

Yapılan incelemenin ardından Altay, CHP 18. Olağanüstü Kurultayı'nda, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun 944, Yalova milletvekili Muharrem İnce'nin 177 imzayla Genel Başkanlığa aday gösterildiğini açıkladı.

Kurultayda adayların konuşma bölümüne geçildi. İlk sözü Muharrem İnce aldı. İnce'nin konuşmasından satırbaşları;

İktidar olmak için, önce kendimiz olacağız, önce devrimciliğimizi önce, solculuğumuzu hatırlayacağız

Artık bu partide genel başkanın ne zaman çekileceği, ne zaman istifa edeceği tartışılmayacak, tüzükte yazacak. Tüzük diyecek ki, 'genel başkan olduktan sonra, ilk iki seçimde partiyi birinci parti yapamazsan gidersin.

Halk muhafazakar, halk sağda, oy sağda, o zaman sağdan bir aday bulalım, oylar da çantada keklik olsun bize gelsin mantığı doğru mantık değildir. Bir, seçmene karşı saygısızlıktır. İki, seçmene hiledir. Seçmene diyoruz ki 'ben sağcı değilim, ama seni kandırmak için bu sağcıyı öne sürdüm, hadi gel şimdi oltaya' diyor. Bu mantığı doğru bulmuyorum.

Benim iddiam size diyorum ki ben genel başkan olduğumda CHP'nin genel merkezinin ışıkları sabaha kadar yanacak. Onun için buradayım. Seçim akşamları genel merkezin önünü cenaze evine değil bayram yerine döndürmek için bu kürsüdeyiz.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun namuslu bir adam olduğundan hiç şüphem yok. Ama uyguladığı yanlış politikalarla Cumhurbaşkanlığını hediye etmiştir. Ben buna isyan ediyorum. Ben bunu hazmedemiyorum. Hazmetmeyeceğim, hazmedenler hazmetsin

Partiliye sopa göstermek, partiliyi disiplin kurullarıyla tehdit etmek, 'seni disipline veririm' demek bir disiplin değildir. Bunun adı zapturaptır. Zapturaptla parti yönetilmez.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları

Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı'nda söylüyorum, CHP iktidarında yerel yönetim özerklik şartını mutlaka getireceğim.

CHP sağa kayıyor' diyorlar, ben sormak istiyorum: Hangi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Gezmiş'in mezarını ziyaret etti. Üç fidana sahip çıktım ben, onların mezarına gidip karanfil bıraktım ben. Bizim devrimciliğimiz kağıttan devrimcilik değil bizim devrimciliğimiz yürek ister, yürek

Kimliğe ve inanca sahip çıkmak, saygı göstermek sağa kaymak değildir. Her kimliğe, her inanca saygı duyacağız, bu bizim görevimizdir. Açıkça söylüyorum, ben sağcı solcu ayrımı yapmadan bütün insanlarımı seviyorum.

Yoksulluktan tutun, milli eğitime, askerlikten tutun çiftçiliğe, ziraate, sanayiye, esnafa, hayatın her alanıyla ilgili çözümlerimiz var. Sorun, bu çözümleri yeteri kadar anlatamıyoruz.

Diyorlar ki CHP elitist bir parti. Elit olmak ayrı, elitist olmak ayrı. Elitlere yani seçkinlere saygım var, aydındır bunlar. Otururlar, konuşurlar, düşüncelerini topluma aktarırlar ve toplumu aydınlatırlar. Ama bir de elitistler var, rakı sofralarında Türkiye'yi kurtarırlar. Bunlardan partiyi temizleyeceğim. Herkes çok iyi bilsin. Bana çalışan adam lazım, rakı sofralarında konuşan adam değil.

Kimse bana demokratlık dersi vermesin, kimse de kusura bakmasın, demokrasinin ne olduğunu bilirim, disiplinin de ne olduğunu bilirim. Düne kadar sustum doğru ama sabah mikrofonu gören koşa koşa gidip CHP'yi eleştirirse kimse kusura bakmasın buna izin vermeyeceğim. Eğer benim genel başkanlığım döneminde o tüzük değişikliği olmasaydı yeni bir genel başkan adayı çıkamazdı.

Bir sendika ağaları var, bir de parti ağaları var. Parti ağalarını da sileceğim, yok öyle bir şey. Demokrasiyi bu ülkeye mademki biz getirdik, demokrasiyi partiye CHP olarak getireceğiz.

Mustafa Kemal Atatürk 77 milyonun yüreğinde olan kişidir, Mustafa Kemal Atatürk'ten söz edildiği zaman bütün CHP'lilerin yüreği oynar, gözleri dolar. Sadece bizim değil düşmanlarının bile saygı duyduğu bir liderdir Mustafa Kemal Atatürk, ama hiç kimse kusura bakmasın ben Kenan Evren Atatürkçüsü değilim, ben onun gibi Atatürkçü değilim. İlhan Selçuk'un dediği gibi ben gardırop Atatürkçüsü de değilim.

CHP sağa kayıyor.' Niye söylüyorlar bunu? 'Benmerkezci sol anlayış' bunu söyletiyor. 'Ben varsam CHP'nin içinde sol var. Ben yoksam CHP solda değil'. Kimse kusura bakmasın. Sol kimsenin tekelinde değil.

CHP KURULTAYINDA GENEL BAŞKAN SEÇİMİ BAŞLADI

CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda genel başkan seçimi başladı. CHP'nin bin 218 delegesi bulunuyor. Delegeler genel başkan seçimi için 24 sandıkta, 72 kabinde genel başkan adayları Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce için oy kullanacak.

CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezi'nde yapılıyor.

Kurultay çalışmalarına verilen aranın ardından saat 14.30'da genel başkanlık seçimlerine geçildi.

Kemal Kılıçdaroğlu 944 imza, İnce 177 üyenin imzası ile genel başkanlığa aday gösterildi.

Seçimler konuşmaların yapıldığı ana salonun yanında bulunan bin 500 metrekarelik büyük bir alanda yapılıyor

OY VERME İŞLEMİ TAMAMLANDI

CHP 18. Olağanüstü Kurultayı'nda genel başkan seçimi için oy verme işlemi tamamlandı.

ATO Congresium'da düzenlenen kurultayda, saat 14.30'da, 24 sandıkta başlayan oy verme işlemi saat 17.00 itibariyle sona erdi.

Oy sayımı işlemi devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu 944, İnce 177 imzayla aday
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN