Öz'ün tapesine zaman yetmemiş

Giriş Tarihi: 5.9.2014
Emniyette Paralel Yapı operasyonu kapsamında tutuklanan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı'nın ifadesinde, Zekeriya Öz'ün işadamı Osman Ağca ile yaptığı rüşvet konuşmalarının gizlenmesine ilişkin "zaman yoktu" dediği öğrenildi. Emniyette 7 saat ifade veren Saygılı'nın Haliç Kongre Merkezi'nde dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Yasin El Kadı görüşmesinin kayda geçirilmesiyle ilgili görüntülerin Narkotik Şube'den istenmesine ilişkin ise "Mali Şube'den şüphelenileceği için görüntüleri Narkotik Şube adına istedik" dediği kaydedildi. Saygılı'nın, savcı Öz'ün rüşvet konuşmalarının kaydı konusunda da şunları söylediği öğrenildi: "Zekeriya Öz'ün ve diğer muadili görevlilerle söz konusu işadamının (Osman Ağca) arası iyidir. (17 Aralık soruşturması kapsamında dinlenen ve takip edilen) işadamı Osman Ağca ile zaman zaman hediyeleştiklerini biliyorum. Konuşmanın kayıtları var fakat zaman yetmediği için tape haline getirilmemiştir."

İŞTE SİLİNEN O TAPELER!
17 Aralık soruşturması kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürlüğü'nce telefonları dinlenmeye başlanan işadamı Osman Ağca, Zekeriya Öz ile telefonda görüştü. Daha önce işadamı Ali Ağaoğlu'nun masraflarını karşıladığı Dubai seyahatiyle adı gündeme gelen Öz, görüşmede şöyle dedi:
"Ben Adidas'tan baktım, zümrüt yeşili .... incecik bir mont var, ona olur. 58 beden olabilir. 419 lira falan. Adidas'ın orijinal şeyi Osman"
Belgenin bir sonraki cümlesinde ise montun "X Başsavcı" olarak kodlanan kişiye teslim edildiği belirtiliyor.
Bir başka görüşmede Öz: "Ben MetroCity'deyim Osman" diyor. "Arıyorum orayı abi" diyen Ağca, gözlük satan mağazayı arayıp, "Misafirim geldi mi? Ne lazımsa yapın. Ben ödemesini alırım. Ücret almayın" diyor. 17 Aralık operasyonundan önce Yakup Saygılı'nın Mali Şube Müdürlüğü döneminde polis, ulaştığı bu kayıtları soruşturma dosyasına eklemedi. Kayıtlar, bazı polis şeflerinin talimatıyla, bilgisayar hard disklerinden de silindi. Tapelere bilgi işlem uzmanları ulaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öz'ün tapesine zaman yetmemiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN